Jak nie być profesjonalnym piłkarzem

Okładka książki Jak nie być profesjonalnym piłkarzem Paul Merson
Okładka książki Jak nie być profesjonalnym piłkarzem
Paul Merson Wydawnictwo: Rebis sport
sport
How not to be a professional footballer
Rebis
2012-10-16
2012-10-16
Piotr Kuś
Football Paul Merson Arsenal piłka nożna

Okładka książki Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub Alex Fynn, Kevin Whitcher
Arsènal. Jak p... Alex Fynn, Kevin Wh...
Okładka książki Kowal. Prawdziwa historia Wojciech Kowalczyk, Krzysztof Stanowski
Kowal. Prawdzi... Wojciech Kowalczyk,...
Okładka książki Spalony Andrzej Iwan, Krzysztof Stanowski
Spalony Andrzej Iwan, Krzys...
Okładka książki Pirlo. Myślę, więc gram Alessandro Alciato, Andrea Pirlo
Pirlo. Myślę, ... Alessandro Alciato,...

Powoli dochodzę do wniosku, że najciekawsze wspomnienia z boisk piłkarskich związane są z zawodnikami z Wysp Brytyjskich. Nie wiem, czy wynika to ze specyficznego poczucia humoru, czy dość lekkiego podejścia do higienicznego trybu życia, a być może zasługa leży po stronie współautora i redaktora. W każdym razie książka poświęcona meandrom życia Paula Mersona bardzo mnie zainteresowała, ba wręcz pochłonęła, choć początkowo nie miałem zbyt wielkich oczekiwań.
Nie wiem, czy dla obecnych fanów piłki to nazwisko jest znane. Dla mnie należał do grona jednego z bardziej utalentowanych zawodników występujących na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku w barwach Kanonierów. Nie zaprzeczę, że w tamtych czasach traktowałem Arsenal Londyn jako wyjątkową markę na mapie brytyjskiego footballu. Zapewne długo jeszcze będę czekał na zdobycie tytułu mistrzowskiego przez czerwono-białych, co nie zmienia faktu, że prywatnie lokuję go tuż za Manchesterem United :-)
Co do Paula Mersona (21 A-3 gole) – niewątpliwie był obdarzony nieprzeciętnym talentem, którego na własne życzenie nie wykorzystał w pełni. Do czego sam się przyznaje: niebotyczne wprost zamiłowanie do hazardu, alkoholu i narkotyków. Ale pisze o tym w tak szczery i nietuzinkowy sposób, że lektura jest naprawdę zajmująca. Pośrednio wskazuje na mechanizmy, jaki temu towarzyszą: przekonanie o własnej doskonałości, wpływ otoczenia, a także… nuda i monotonia. Zaprawdę, nie jest łatwo udźwignąć ciężar sukcesu. Jedna z ciekawszych książek o blaskach i cieniach piłkarskiego żywota. 7/10

Książka przybliża nam atmosferę minionych lat i odsłania sylwetkę Paula Mersona, zawodnika Arsenalu i reprezentacji Anglii. Człowieka chorego i wyniszczonego przez uzależnienia, ale pokazuje człowieka spełnionego i przedstawia osobę, która wyszła obronną ręką ze swojego piekiełka, nie pokonana przez swoje demony.
Jestem kibicem piłkarskim, więc przeczytanie tej książki było dla mnie, ciekawym cofnięciem się w przeszłość. Minione lata w piłce były ciekawsze i bardziej tajemnicze niż obecne. Z wypiekami na twarzy oczekiwało się nawet suchego wyniku meczu. Czekało się żeby dowiedzieć się cokolwiek o swoich idolach.
I choć nie jestem fanem Arsenalu, nie byłem kibicem Paula Mersona, to uważam, że książka dla fanów ligi angielskiej jest lekturą obowiązkową!

Jestem kibicem piłkarskim, więc przeczytanie tej książki było...

Na polskim rynku wydawniczym pojawiło się kilka futbolowych biografii , a raczej tutoriali pt. "Czego ma się piłkarz ustrzegać podczas kariery?"
Swoją biografie spisał Tomasz Hajto, Andrzej Iwan, czy w skrajnych opcjach Dawid Janczyk, wcześniej Igor Sypniewski .
Jednak żaden z nich choćby nie liznął życia i sławy, a co za tym idzie i pokus z jakimi zmierzał się Paul Merson w trakcie kariery zawodniczej.
Paul,to bez wątpienia kolorowy ptak. Historie opisywane przez niego powodują salwę śmiechu..
Ta książka przedstawia historię człowieka,który spada że szczytu na same dno z nosem brudnym od kokainy i długami powstalymi przez nałóg hazardowy. Polecam !

Bardzo dobra pozycja. Jako fan piłki nożnej czerpałem niesamowitą przyjemność czytając tą książkę. Znalazłem w niej wszystko czego potrzebowałem - ciekawe anegdoty, przybliżenie sylwetek znanych piłkarzy oraz trenerów, opis realiów panujących w szatniach wielkich klubów, szczegółowe wyznanie alkoholika, hazardzisty i narkomana, wielkie triumfy i wielkie porażki.

Jedna z najlepszych sportowych autobiografii, jakie miałem okazje czytać. Już same rozdziały ułożone są w zabawny sposób (np. jeden pt. Nie sraj na balkonie Davida Seamana). Paul Merson nie gryzie się w język. Znajdziemy tutaj opis opętanego kokainą narkomana, pijackie libacje, czy też wiele obrzydliwych lub mniej obrzydliwych anegdot jak np. Paul Gascoigne rozbił klubowy autobus, Tone Adams zeszczał się do łóżka, a sam autor książki postawił... klocka na balkonie Davida Seamana. Proporcje: życie prywatne, opisy spotkań, opowieści pijackie i hazardowe są perfekcyjnie wyważone. Jesteśmy świadkami sukcesów i porażek sportowych Mersona i zgrabnie wplecionych w międzyczasie mniejszych lub większych grzechów. Merson sporo wyjaśnia jak działa mechanizm uzależnionego hazardzisty. Całość podsumowuje obecna praca zawodnika w TV, która dała mu tzw. drugie życie.

Przeczytane w pewnym sensie przez przypadek. To znaczy, żeby nie było, wiem kto to jest Paul Merson, jednak gdyby nie fakt, że mogłem ją pożyczyć od kolegi, raczej bym się nie skusił.
Ta książka to kolejna przestroga dla młodego pokolenia ludzi aspirujących do bycia sportowcem, aby unikali pokus życia takich jak: narkotyki, alkohol, hazard, gdyż to do niczego nie prowadzi (nie jest to zbyt odkrywcze stwierdzenie, ale książka nie aspiruje do miana bycia ambitną lekturą, a piłkarze w przeważającej większości nie należą do ludzi wybitnie inteligentnych).
Wracając do głównego bohatera, Merson jest jednym z bardziej znanych angielskich piłkarzy z lat 90, zrobił całkiem sporą karierę (nieprzypadkowo trafia się do Arsenalu, czy do reprezentacji Anglii),jednak gdyby nie pozaboiskowe ekscesy, zapewne osiągnąłby zdecydowanie więcej.
Lekka lektura na 2-3 wieczory.

Od dawna miałem sięgnąć po tą biografię i w końcu przyszedł czas,że ją przeczytałem.To książka trochę podobna do rodzimej historii Andrzeja Iwana,Paul Merson również zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i hazardu (również przez pewien okres z kokainą),podobnie jak Iwan wyszedł z tych problemów na prostą i został ekspertem telewizyjnym.Jednak ta książka,mimo wielu życiowych zakrętów i roztrwonienia majątku w wysokości około 7 mln funtów nie jest taka depresyjna.Oczywiście poznajemy tutaj zmagania się z demonami,ale też większą część książki wypełniają boiskowe wspomnienia.Merson przez kilkanaście lat był związany z Arsenalem i został legendą tego klubu,poznajemy trochę zakulisowych historii,wspomnienia kolegów z boiska,trenerów,przygodę reprezentacyjną na MŚ,późniejszy okres w Boro,Aston Villi i Porsmouth,nieudaną przygodę trenerską i wreszcie moment zostania ekspertem.Merson jawi się jako osoba bardzo szczera,normalna,nie udaje kogoś kim nie jest,potrafi przyznać się do błędów i słabości i przestrzec przed tym kolejne pokolenia piłkarzy.Mocno czasy się zmieniły odkąd grał w piłkę,obecnie jest o wiele większy profesjonalizm,a zawodnicy nie mogą beztrosko wychylać w barze kilkunastu piw.To podróż sentymentalna i wszyscy fani zwłaszcza angielskiej piłki powinni po nią sięgnąć,miło spędzony czas.

Trochę zaskakują mnie tak niskie oceny tej książki. Być może moja, wysoka, wynika z faktu, że jestem wielkim fanem Arsenalu, jak i całej angielskiej piłki. To jedna z moich trzech ulubionych książek piłkarskich. Dużo ciekawostek. Momentami humor może nieco prostacki, jak np. opis dowcipów robionych Grovesy’emu, ale mnie śmieszył. Bardzo odpowiadał mi też sam styl pisania. Książka była dość mocno reklamowana, dlatego pewnie oczekiwania względem niej były spore, ale moim zdaniem zdecydowanie Merson stanął na wysokości zadania. Polecam fanom piłki nożnej, zwłaszcza angielskiej.

Ta książka ma wszystko co dobra autobiografia powinna mieć!
Jest kontrowersyjna,odzierająca z mitów, autoironiczna i śmieszna czasem wręcz wulgarna oraz co najważniejsze posiada przesłanie!

Ta książka ma wszystko co dobra autobiografia powinna mieć!

Mocna autobiografia - momentami przerażająca, a momentami zabawna. Jedno jest pewne - na pewno warta przeczytania.

• Sport
  • Piłka nożna
  • Biografie
  • Sportowe

Dodaj cytat z książki Jak nie być profesjonalnym piłkarzem