Wielki Mistrz

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Cykl: Trylogia Czarnego Maga (tom 3)
Wydawnictwo: Galeria Książki
2 904
1 179
The High Lord
Rewolwerowiec

Sonea wiele nauczyła się w Gildii Magów. W ciągu ostatniego roku Regin dał jej spokój, a pozostali nowicjusze zaczęli traktować ją z niechętnym szacunkiem. Dziewczyna nie może jednak zapomnieć tego, co widziała w podziemnej komnacie Wielkiego Mistrza Akkarina, ani też ostrzeżenia, że odwieczny wróg Kyralii obserwuje czujnie Gildię.W miarę jak Akkarin ujawnia coraz więcej swojej wiedzy, Sonea przestaje być pewna, komu ufać ani czego bać się najbardziej. Czy prawda może być aż tak przerażająca, jak przedstawia ją Wielki Mistrz? A może jest to podstęp, mający skłonić ją do uczestnictwa w jego mrocznych intrygach?

źródło opisu: Wydawnictwo Galeria Książki, 2012.

źródło okładki: http://merlin.pl/Wielki-mistrz-wydanie-kieszonkowe...»

Opinie czytelników (20066)
Łędina | 2016-03-23

To ostatni tom "Trylogii Czarnego Maga", australijskiej pisarki, Trudi Canavan. Audiobooki na podstawie powieści autorki, wprowadza słuchacza w oryginalny, misternie skonstruowany świat, który nie pozwoli się nudzić żadnemu miłośnikowi fantastyki. W wersji audio dostępne są oczywiście dwie wcześniejsze odsłony Trylogii Czarnego Maga: "Gildia magów” oraz "Nowicjuszka”. Wszystkie tomy w wykonaniu Joanny Jabłczyńskiej.

Trudi Canavan – australijska pisarka i publicystka. Jest ilustratorką i projektantką. Pracowała jako szefowa działu graficznego australijskiego czasopisma poświęconego fantastyce. Od czasu wydania bestsellerowej "Trylogii Czarnego Maga" jest jednym z najpoczytniejszych autorów. Pierwsza część "Trylogii Czarnego Maga", zatytułowana "Gildia Magów" ukazała się w 2001 roku, zapewniając autorce rozgłos. Część druga, "Nowicjuszka", została nominowana do nagrody Aurealis dla najlepszej powieści fantasy. Ostatnia część trylogii, "Wielki Mistrz" ukazała się w 2003 roku i...

Arek | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Ostania część "Trylogii Czarnego Maga" rozkręca się bardzo powoli.
Pierwszy i drugi rozdział autorka przeznacza na przypomnienie nam treści poprzednich tomów.

Niestety bohaterowie poza paroma wyjątkami, są nijacy.
Brak tu nastrojowego klimatu, czy też poetycznych opisów.
Jednak książka napisana jest zwięźle i lekko, przyjemnie się ją czyta.

Trudi Canavan powoli rozwija kilka wątków, przy czym zdarza jej się powtarzać te same treści.
Jest dosyć typowa powieść fantasy, ale z wątkami miłosnymi.

Luka | 2010-12-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2010

Opinii o tej książce nie sposób wyrazić w kilku słowach. Nie wybuchnę tu falą słów typu: Rewelacja! Cudo! gdyż to nie mój typ:), lecz postaram się wyjaśnić tak wysoką ocenę.
Czytałam części czarnego maga po kolei, jedna za drugą, chłonęłam je z zaskakującą szybkością i każda kolejna zawsze była lepsza od tej poprzedniej.
Jednak w tej odnalazłam to "coś". Tak długo szukałam, nie wiedząc właściwie czego,aż w moich rękach spoczął Wielki mistrz. Obracałam tę "cegłę" zastanawiając się co tam może się kryć.
Powieść zakończyłam w bodajże trzy dni. Po przeczytaniu ostatnich stronic siedziałam i gapiłam się w pustkę. Pierwszy raz od wielu lat pozwoliłam sobie odpłynąć daleko od rzeczywistości, od zmartwień.
Dziś mija właściwie pół roku odkąd czytałam tę książkę. Owszem niektóre rzeczy wyblakły, niektóre zapomniałam. Jednak ogólny sens, zakończenie i piękno zawarte w tej powieści wciąż się tli w moim sercu.
Niepogodzona do dziś zakończeniem powieści układałam sama w myśli inne...

mclena | 2015-10-15
Przeczytana: 14 października 2015

Ostatia część Trylogii Czarnego Maga, to jak dla mnie jedno z najlepszych finałów wśród zakończeń książek fantasy.
Mój błąd jak zwykle polegał na tym, że zaczęłam grzebać, o innych książkach Trudi Canavan, jeszcze zanim rozpoczęłam ten tom i niechcący zaspoilerowałam sobie zakończenie, co jednak i tak pozostawiło mnie z ogromnym kacem książkowym, który zaleczam innym wielkim tomiszczem, a i tak w chwilach zadumy wracają do mnie chwile spędzone z Soneą i Akkarinem.
W tej książce dzieje się na prawdę wiele, w końcu poznajemy całą prawdę o Wielkim Mistrzu, kto zabija ludność Imardinu, co Sonea odkryje zgłębiając czarną magię i co tak na prawdę skrywa Dannyl.
Z ciężkim sercem przyszło mi przeczytać ostatnie strony i szczerze nie mam najmniejszej ochoty rozstawać się z bohatereami. Mam wrażenie, że nie wszystko zostało powiedziane, że nie powinno się kończyć historii bohaterów z którymi się zżyło przez tak długi czas, ale jednocześnie obawiam się, że dalsza część mogła by zepsuć ogólne...

Shimik | 2015-06-24

Dobrnąłem i udało mi się skończyć tą trylogię:) Nie powiem namęczyłem się nad nią:) Historia fajna ale jakoś tak ciężko mi się ją czytało:) Teraz mam pewne wątpliwości co do tego czy przeczytam jeszcze jakąś książkę tej autorki. Gdyby się lepiej to czytało to nie miałbym wątpliwości i chętnie sięgnął po kolejne jej książki. Zaletą tej książki jest zakończenie którego nie da się odgadnąć!

Beata | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Tak jak przypuszczałam - ostatni tom był rewelacyjny, najlepszy z tej trylogii. Przyjaźń, honor, miłość, odpowiedzialność, poświęcenie, to wszystko jest w tej powieści. Czułam się porwana w ten świat pełen magii i teraz, po zakończeniu odczuwam pustkę, porzucenie. Inaczej nie mogło się to zakończyć i odczuwam smutek rozstania z moimi bohaterami.

Kalissa | 2015-10-09
Przeczytana: październik 2015

Skończyłam tom III - i uważam, że to najlepsza część ze wszystkich. Ocena całej trylogii mieści się gdzieś pomiędzy oceną przeciętną, a dobrą, ale tom III otrzyma dodatkową gwiazdkę z dwóch powodów:

1. Zdziwił mnie główny wątek miłosny - jeśli ktoś się go spodziewał, to szczerze podziwiam, bo przez dwa i pół tomu, nie ma najmniejszej wskazówki,
2. zdziwiło mnie zakończenie - a konkretnie wybór Akkarina - tego też się nie spodziewałam, bo kto by pomyślał, że cena rozprawy z kilkoma mordercami będzie tak wysoka??

Tom III to w sumie cała historia, bo zawiera: odniesienie do przeszłości (czyli przyczyny!), oś historii (czyli wątek tajemniczych morderstw), ma przynajmniej dwa dobre punkty kulminacyjne, a także trochę dramatu.

I nie mogę zrozumieć - po co były całe dwa poprzednie tomy trylogii???

Bardzo żałuję, że autorka, od początku, nie zaakcentowała historii Sachaki i Krain Sprzymierzonych, a także głównego problemu powieści tj. czarnej magii. Jak na trylogię, w której tytule...

Iga | 2010-08-01
Na półkach: Ulubione, 2010, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

(Uwaga! Spoilery!)
Zdecydowanie najlepsza część trylogii!! O ile poprzednie były nieco przynudne, o tyle ta jest rewelacyjna! Sonea wreszcie nabrała charakteru;)
Ale, jako że już czytając drugą część czułam, że Akkarin jest postacią pozytywną fragment:
'Chwyciła go za ręce i wysłała swoje myśli ku niemu. Nic. Nawet iskierki życia.
Oddał jej zbyt wiele mocy.
Oddał jej wszystko.
Przesunęła drżącymi palcami po jego twarzy, pochyliła się i ucałowała jego pozbawione życia usta. Objęła go ramionami i wybuchnęła płaczem.'
złamał mi serce.

Polecam.

Mateusz | 2019-01-21

Kończąc ostatni tom Trylogii Czarnego Maga czułem smutek i żal. Nie dlatego że to JUŻ, a DOPIERO koniec. Autorka popełniła te same grzechy co w poprzednich częściach. Jedno słowo którym można podsumować całą serie to uboga. Uboga akcja, uboga fabuła, ubogi świat, ubodzy bohaterzy, nawet magia (w książce o magach!) jest uboga.

-przedstawiony świat 4/10
-bohaterzy 3/10
-fabuła 4/10

Aleksandra | 2019-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2019

„Wielki Mistrz” autorstwa Trudi Canavan jest zwieńczeniem Trylogii Czarnego Maga – historii Sonei, która trafia na naukę do Gildii Magów, mimo że pochodzi z niższych warstw społecznych. W ostatniej części dowiadujemy się prawdy na temat Wielkiego Mistrza – Akkarina. Dodatkowo zbliża się bitwa, po zakończeniu której już nic nie będzie takie jak kiedyś…

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy podczas lektury „Wielkiego Mistrza” to widoczny rozwój warsztatu pisarskiego autorki. Jako, że „Gildia Magów” – pierwsza część trylogii – była debiutem, można było jej wiele wybaczyć, w drugiej części – „Nowicjuszce”, autorka rozwijała swój styl, natomiast „Wielki Mistrz” jest zdecydowanie najlepszą częścią serii. Powieść ta jest bardziej dojrzała, zawiera więcej interesujących zdarzeń i praktycznie non stop akcja gna naprzód, nie pozwalając czytelnikowi się nudzić (jest to zdecydowany plus na tle poprzednich części, gdy część sytuacji była niepotrzebnie „rozwleczona”). Dodatkowo autorka...

zobacz kolejne z 20056