Dwie wiosny

Okładka książki Dwie wiosny Jan Parandowski
Okładka książki Dwie wiosny
Jan Parandowski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura podróżnicza
116 str. 1 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1953-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1953-01-01
Liczba stron:
116
Czas czytania
1 godz. 56 min.
Język:
polski
Tagi:
Capri Grecja Sycylia
Średnia ocen

8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
868
329

Na półkach: ,

„Dwie wiosny” to zbiór esejów obejmujący dwie (wiosenne) podróże: do Grecji oraz na Sycylię i Capri. Błądząc po ulicach Aten autor wskrzesza starożytne polis, przechadzając się wśród ruin w Eleusis wyczarowuje procesję z dawnych misteriów, a na Sycylii spotyka jońskiego filozofa Empedoklesa. Robi to nieśpiesznie, z namaszczeniem prawdziwego pielgrzyma-wyznawcy, który dotarł do źródła.

Antyk grecki jest u Parandowskiego jawnie wyidealizowany, upoetyczniony. Pisarz wybiera to co podziwia u Greków (tj. duchowość, sztukę, naukę) i nie porusza w zasadzie takich tematów jak niewolnictwo czy tyrania. Nie jest naiwny, ale po prostu szuka w dawnym człowieku i jego czynach tego co wzniosłe i budujące, zamiast tego co okrutne lub podłe. Grecy stworzyli kulturę, która przeżyła ich samych oraz kolejne królestwa i imperia zachodu. Lekcja jaką nam dali jest ciągle godna refleksji: ich ciekawość świata, intelektualna witalność i zdolność syntezy to jedna z największych demonstracji siły duchowej w dziejach cywilizacji.

„Dwie wiosny” to jedna z wczesnych książek Parandowskiego (pierwsze wydanie w roku 1927) i jego styl nie jest tu tak dopracowany jak w najsłynniejszych książkach. Na mój gust zbyt wiele tu aktów strzelistych i zbyt rozwlekłych opisów, a piękno antyku rozwadnia się niekiedy w załzawionych ze wzruszenia oczach narratora.

Zmęczyłem się nieco lekturą, ale na koniec muszę oddać sprawiedliwość. Potężna erudycja Parandowskiego (wówczas 32 letniego) w najlepszych częściach książki pozwala mu tworzyć bardzo sugestywne obrazy i rozumieć to, czego zrozumieć bez niej nie sposób. I właśnie za te magiczne momenty, gdy na chwilę - dzięki jego wiedzy i wrażliwości - ożywa świat, dawno starty z powierzchni ziemi, należy się autorowi wdzięczność.

„Dwie wiosny” to zbiór esejów obejmujący dwie (wiosenne) podróże: do Grecji oraz na Sycylię i Capri. Błądząc po ulicach Aten autor wskrzesza starożytne polis, przechadzając się wśród ruin w Eleusis wyczarowuje procesję z dawnych misteriów, a na Sycylii spotyka jońskiego filozofa Empedoklesa. Robi to nieśpiesznie, z namaszczeniem prawdziwego pielgrzyma-wyznawcy, który dotarł...

więcej Pokaż mimo to

avatar
520
346

Na półkach:

Eseje z dwóch podróży: po Grecji kontynentalnej (wiosna 1925) i Sycylii i Capri (wiosna 1926).
Dla każdego, kogo czasem opanowuje „pragnienie wyjścia z granic swego kraju i przewietrzenia duszy po cudzych drogach”.

Może warto ostrzec, że jest to Parandowski w wydaniu bardzo poetyckim i bardzo egzaltowanym. Ale jednocześnie jest precyzyjny i świetnie łączy zachwyt z faktami (nawet gdy interpretuje naiwnie).

Zdumiewa brak współczesnych wydań tej prozy, bo to wspaniała literatura, rodzima, w modnym nurcie podróżniczym.

Mam wydanie z 1946 roku (trzecie, Poznań, Wielkopolska Księgarnia Wydawnicza),z nierówno przyciętymi kartkami, nostalgicznymi fotografiami w bardzo niskiej rozdzielczości, piękną, wyraźną czcionką, znakomitym rysunkiem na okładce, do znalezienia w antykwariatach – mnie zachwyca więc polecam.

Eseje z dwóch podróży: po Grecji kontynentalnej (wiosna 1925) i Sycylii i Capri (wiosna 1926).
Dla każdego, kogo czasem opanowuje „pragnienie wyjścia z granic swego kraju i przewietrzenia duszy po cudzych drogach”.

Może warto ostrzec, że jest to Parandowski w wydaniu bardzo poetyckim i bardzo egzaltowanym. Ale jednocześnie jest precyzyjny i świetnie łączy zachwyt z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    9
  • Teraz czytam
    3
  • Posiadam
    2
  • Proza
    1
  • Szukam
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Eseje
    1
  • Do kupienia
    1
  • Literatura podróżnicza
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwie wiosny


Podobne książki

Przeczytaj także