Mitologia. Grecja

Aleksandria
2021-09-29
2021-09-29
#mity greckie #klasyka #parandowski

Bardzo przyjemny audiobook czytany głębokim, aksamitnym głosem Wiktora Zborowskiego.
Szczególnie interesujące było dla mnie wprowadzenie, obejmujące nieco szerszy kontekst powstania tego, co teraz znamy jako mity greckie.

Dobre do słuchania przed snem :D

Dobre do słuchania przed snem :D

Odświeżenie wiedzy wyniesionej w minimalnym stopniu ze szkoły. Mitologia nie jest łatwą książką. Mnogość postaci, wydarzeń, miejsc sprawia, że można się pogubić w wątkach. Ta publikacja nie jest zbyt rozbudowana, autor skupia się raczej na sednie sprawy, dlatego nie zostałem przesadnie zmęczony zbyt dużą dawką niepotrzebnych szczegółów. Jestem zadowolony, że zdecydowałem się na ten tytuł.

Powrót po latach do lektury szkolnej - już rozumiem dlaczego tak bardzo wtedy nie lubiłam mitologii.
Chaotycznie napisana, przechodzi z postaci do postaci bez wyraźnego połączenia. Mimo fascynującej tematyki ciężko przebrnąć - sposób w jaki została napisana skutecznie zniechęca czytelnika. Zostawiłam po przesłuchaniu godziny audiobooka.

Kolejny klasyk, tym razem czytał niezrównany Wiktor Zborowski! Zbiór najpopularniejszych greckich mitów, taki shortpress ale zacny :)

Do Parandowskiego podchodzę z dużym sentymentem, bo jako dziecko zaczytywałam się w jego mitologii greckiej i rzymskiej. Studiowałam dokładnie trudne i nierzadko absurdalne historie, które autor przytaczał. Fascynowało mnie, jak to możliwe, że ktoś kiedyś wierzył, iż były prawdą. Wydaje mi się, że gdyby nie jego dzieło, nie zakochałabym się tak w fantastyce i książkach w ogólności. Chociaż dzisiaj zdaję sobie sprawę, że o mitologii można pisać bardziej "strawnie", to ten autor i tak z racji wspomnień będzie u mnie na wysokiej pozycji.

Mitologię postanowiłam przypomnieć sobie w wersji czytanej przez lektora Wiktora Zborowskiego i długo nie mogłam przywyknąć do jego stylu narracji. To chyba był pierwszy audiobook w jego wykonaniu, który przesłuchałam. Niektóre zdania były powolne, inne bardzo szybkie, jedne ciche, kolejne głośne... nie zawsze potrafiłam rozgryźć od czego to zależało. Na początku mnie to irytowało, ale z czasem jakoś przywykłam.

Polecam mimo wszystko. To książka ponadczasowa.

Lakoniczne streszczenie mnogości historii składających się na Mitologia Grecji i Rzymu. Autor bez zbędnego wchodzenia w szczegóły, przechodzi od jednego bohatera Mitologii do drugiego, nic od siebie praktycznie nie dodając. Ta książka to nic więcej jak tylko streszczenie Mitologii Greckiej.

• Audiobooki 🎧
  • Wyzwanie - starożytność