Weterynarz z Toledo

Tłumaczenie: Leszek Ługowski
Wydawnictwo: Albatros
El Sanador De Caballos
Malwina

Przełom XII i XIII w. Tereny dzisiejszej Hiszpanii i Maroka. Głównym bohaterem jest Diego z Malagón, młody syn ubogiego kastylijskiego karczmarza. Karczma leży na pograniczu al-Andalus, południowej krainy we władaniu Maurów, oraz pozostałej części półwyspu Iberyjskiego, gdzie rządzą chrześcijanie. Po klęsce oddziałów Alfonsa VIII Kastylijskiego pod Alarcos w 1195 r. zwycięscy Almohadzi atakują Malagón. Diegowi jako jedynemu z całej rodziny udaje się uratować. Za najwierniejszą towarzyszkę swych pasjonujących przygód będzie miał odtąd ukochaną klacz rasy arabskiej, Sabbę. Zgodnie z ostatnią wolą ojca, Diego wyrusza do Toledo, by zdobyć tam wykształcenie. Nie jest to łatwe, wiedza jest bowiem w tych czasach niemal wyłącznym przywilejem duchowieństwa. Jednak Toledo to miasto szczególne, ożywcza mieszanka trzech kultur: chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej. Pod okiem mistrza Galiba – muzułmanina, człowieka światłego, których schronił się tu przed fanatyzmem swych współwyznawców, Diego zdobywa cenny oraz nowatorski na swoje czasy fach weterynarza.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Basia | 2015-03-14
Na półkach: ❤ ~ Ulubione

Świetna, porywająca powieść historyczna, osadzona w realiach średniowiecznej Hiszpanii. Wciągająca akcja, ciekawie przedstawione losy głównego bohatera, do tego trochę historii.Takie książki lubię !

Miłośnicy powieści historycznych z pewnością nie będą zawiedzeni.
Warto przeczytać !

allison | 2013-06-18
Na półkach: Rok 2013
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Okładkowa recenzja porównuje "Weterynarza z Toledo" do "Katedry w Barcelonie" i "Filarów ziemi". Przyznam, że gdy to przeczytałam, trochę się zaniepokoiłam, bo widząc takie chwyty marketingowe, od razu robię się podejrzliwa. Na szczęście, okazało się, że porównanie nie było przesadzone - faktycznie wyczuwa się tu podobny klimat, a powieść napisana jest z równie wielkim rozmachem. Można w niej dodatkowo doszukać się powinowactw tematycznych z "Medicusem" Gordona.

W fabule "Weterynarza..." jest to, co lubię i cenię w powieściach historycznych: interesująca, wciągająca akcja, pełna nagłych zwrotów, ale nie nieprawdopodobna, intrygi i polityczne gierki, wątek miłosny, wyraziste i dynamiczne postacie, które oprócz burzliwych perypetii przeżywają wewnętrzne rozterki...

Losy tytułowego bohatera, jego bliskich i wrogów śledzi się z zapartym tchem, a od lektury bardzo trudno się oderwać. Mimo iż czyta się tę powieść niezwykle szybko, nie zapomina się o niej po odłożeniu na półkę, gdyż w...

Aleksandra | 2014-05-01
Na półkach: 2014 r.
Przeczytana: 01 maja 2014

Kolejna opowieść historyczna, osadzona w średniowiecznej Hiszpanii. Już mi się mieszają te książki i te akcje: "Katedra w Barcelonie", "Filary ziemi", "Władca Barcelony", "Ręka Fatimy... etc.etc. Wszystkie ona są podobne, we wszystkich są powtarzające się elementy. Śledzimy losy głównego bohatera od dzieciństwa po późną dojrzałość; są wątki polityczne i wątki miłosne; są kobiety, "walczące" o serce bohatera i jest relacja uczeń-mistrz.

Mimo to, zawsze z wielką radochą i czytelniczym podcienieniem sięgam po książki tego typu, bo mają w sobie to, czego oczekuję od dobrej powieści: dobre tempo, ciekawi bohaterowie, dobrze skonstruowane intrygi i pomysłowe zwroty akcji.

Taką opowieścią jest "Weterynarz z Toledo". Wciąga od pierwszych stron i nie daje się odłożyć na półkę. Kiedy na oczach nastoletniego Diega ginie pół jego rodziny, a drugie pół zostaje porwane, chłopak postanawia ruszyć w świat (za ostatnią prośbą ojca). Jak się łatwo domyślić, na swojej drodze spotyka przeszkody nie...

MikeParcero | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Mix Ręki Fatimy z Medicusem z Sarragossy. Zresztą samo tłumaczenie polskiego tytułu nawiązuje do tej drugiej. Główny bohater nie pochodzi z Toledo, przebywa tam tylko kilka lat pobierając nauki.
Czy przetłumacznie bezpośrednie tytułu z hiszpańskiego na polski-Uzdrowiciej koni nie brzmiałoby lepiej i bardziej oryginalnie?
Autor od samego początku przygotowuje czytelnika do oczywistego zakończenia rozciągniętego na kilkanaście lat. Zanim jednak do tego dojdzie jak zwykle w tego typu powieściach na głównych bohaterów musi spaść fala dramatów.
Naprawdę ciekawie przedstawiono pracę weterynarza w XIII wieku oraz zestawiono muzułmanów fundamentalistów i tych otwartych. Nieźle wyszło też wplecenie historycznych postaci i rzeczywistych wydarzeń. Ale ostatnie 150 stron, gdzie główny bohater przestaje być weterynarzem a zostaje szpiegiem od misji niemożliwych to już prawdziwe nieporozumienie.

Eponine | 2013-10-28
Na półkach: Wyd. Albatros
Przeczytana: 28 października 2013

Diego de Malagon przez lata był człowiekiem, jakich wielu. Miał ojca, trzy siostry i dom na terenie dzisiejszej Hiszpanii, gdzie łagodny klimat sprzyjał zapewne radosnemu życiu. Jedyne, co go wyróżniało, to niezwykły, niemal metafizyczny kontakt, jaki był w stanie nawiązywać z końmi. Świat młodzieńca już na pierwszych kartach powieści runął niczym domek z kart za sprawą hordy Arabów, którzy napadli na ich rodzinę, zabijając ojca i jedną z sióstr, a dwie pozostałe uprowadzając.
Na szczęście dla czytelnika, tragedia ta rozpoczęła w istocie nową historię pełną niesamowitych przygód, w które ciężko uwierzyć, choć autor umiejętnie dodał im wiarygodności, przysparzając tytułowemu bohaterowi cierpień i trudności. Diego porzuca swoją farmę, mając w perspektywie uratowanie pozostałych przy życiu sióstr. Wraz z ukochaną klaczą czystej krwi arabskiej, Sabbą, przez kilkanaście kolejnych lat tuła się po Półwyspie Iberyjskim, zgłębiając tajniki pracy weterynarza. Uczy się zarówno od chrześcijan,...

venicet5 | 2014-08-20
Na półkach: Średniowiecze
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Powieść czyta się dobrze ale na tym koniec.Żadnych porywających momentów,ciężko zżyć się z którymkolwiek z bohaterów. Niczym nie zneutralizowana przemoc,morderstwa,gwałty.Same nieszczęścia.Przygnębiająca.Można przeczytać-nie trzeba.

Izabela | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

(...) Galib przesunął szczapę, żeby objęły ją płomienie.

- Zdolność do samodoskonalenia, mimo wszelkich przeciwności losu, jest miarą wielkości człowieka, a każde nowe wyzwanie to ożywiający bodziec dla serca. Zrozumienie własnych błędów uszlachetnia każdego z nas, a postawa pokory w świecie przepełnionym pychą, zapewniam cię, to najlepsza recepta na szczęście. Diego, wszystko, o czym mi opowiedziałeś, to zaledwie kilka kroków na długiej drodze twego życia. Powinieneś zrozumieć, że szczęście nie płynie wcale stąd, że udało nam się osiągnąć jakieś wielkie cele. Sukcesem jest każda rzecz, która czyni cię lepszym i sprawia, że się rozwijasz - pomyśl o tym.(...)

"Weterynarz z Toledo" Gonzalo Giner

Elmirka | 2015-10-31
Na półkach: 2015
Przeczytana: 31 października 2015

Bardzo lubię książki historyczne, szczególnie te osadzone w XII - XIII wieku. Książkę pochłonęłam szybko, ale też trochę się nią rozczarowałam. A więc tak w skrócie.
Plusy:
- czas i miejsce - nie znałam historii Hiszpanii i umiejscowienie akcji wydało mi się bardzo interesujące.
- główny bohater kształci się na weterynarza. Podobały mi się opisy leczenia koni
- szybka akcja i mnogość przygód
A teraz minusy:
- książka jest trochę naiwna, czasem można było odnieść wrażenie, że pisane pisana dla dzieci. Np.
UWAGA SPOILER - Mencia szuka Diega, dostaje się do obozu żołnierzy. Opowiada o swojej miłości do głównego bohatera i wszyscy wzruszeni jej opowieścią pomagają jej.
KONIEC SPOILERA
- wszechstronność głównego bohatera, który nie tylko okazał się być doskonałym weterynarzem, ale też żołnierzem i szpiegiem
- autor popłynął trochę z opisem konia Diega, który potrafił odczytać jego myśli i mimo największych przeciwności wspierał go.

ConQuERor | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Lektura przesycona mądrością. Sile poczucie moralności głównego bohatera kieruje jego losami. Historia miłości i szlachetności, która rozpogodziła wiele pochmurnych dni mojego życia.

nuna21 | 2017-06-24
Na półkach: Posiadam

Weterynarz z Toledo to powieść historyczna osadzona na przełomie XII i XIII wieku w Hiszpanii, która targana jest wewnętrznymi konfliktami, jakby tego było mało toczy walki z muzułmańskim najeżdżcą.

Głównym bohaterem jest wiejski chłopiec Diego, który na łożu śmierci swego ojca składa mu obietnicę, że otoczy opieką siostry i zdobędzie zawód pozwalający mu na niezależność. Sielskie dzieciństwo kończy się wraz ze śmiercią ojca i jednej z siostr z rąk muzułmańskich oraz porwaniem do haremu reszty rodziny.
Dalsze losy Diego to konsekwentne dążenie do spełnienia zobowiązania wobec ojca.

Fabuła jest wciągająca, naprawdę trudno momentami się oderwać, pełna zwrotów akcji, przesycona intrygami, politycznymi rozgrywakami, wątkami miłosnymi ale jej zdecydowanym atutem są ciekawe postacie.
Powieść napisana z wielkim rozmachem, z dbałością o szczegóły i kontekst historyczny.
Świetna wakacyjna lektura.