Tajemnica Loży

Kremowa
Albatros
2009-01-01
2009-01-01

Ta książka to chała. Ależ mnie wymęczyła! Ani forma ani treść nie zachwyca, bełkot, chaos, brak konsekwencji czy choćby wręcz warsztatu. O realizmie historycznym nie wspominając.
Raził mnie zwłaszcza zły smak, który trącił stylem prosto z Harlequina: "...podeszła do córki i objęła ją mocno. Wśród łez wybaczyła jej całe zło, jakie Beatriz wyrządziła, i całowała ją nieustannie, by zmiękczyć twardość jej serca, by stopić okrucieństwo, które zapanowało nad jej duszą. Nieczuła na jej słodycz Beatriz szepnęła do niej bezlitośnie: -Przysięgam, że któregoś dnia twoja krew zapłaci za mój ból."

Nie czytajcie, już raczej radzę poświęcić ten czas na wyczesanie psa albo na długi spacer.

Jak mam oceniać całą książkę to... przeciętna. Najciekawsze były ostatnie rozdziały, a początek i środek nudne. Autorowi nie poszła ani wielowątkowość, ani wątek masonerii. Romans? Tak. Książka historyczna i thriller? Nie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo fajna książka opisująca realia i brutalność tamtych czasów. Bardzo dużo acki i wewnętrznych dramatów głównych bohaterów. Jeżeli ktoś lubi wątki historyczne o których nie dowie się z podręczników to bardzo polecam. Klimaty tajemniczych Masonów i odwieczna wojna pomiedzy nimi i zakonem porywa bez granic.

Jednaz nielicznych książek po której miałam uczucie ulgi,że skończyłam.takiej mieszanki dawno nie widziałam, czego tu nie ma...SS masowe i szatan i święta inkwizycja i morderstwo i miłości i heroiczny sędzia... No niestety trochę za dużo,trochę nieskladnie i chaotycznie. Spore rozczarowanie

I w końcu w końcu przyszedł czas na moją ulubioną literaturę hiszpańską. Dobra na podróż do pociągu.

To jest książka utrzymana w klimacie "Katedry w Barcelonie" Falconesa? Autor tego stwierdzenia na okładce i ja musieliśmy chyba czytać dwie różne książki. Miały być tajemnice i magiczna sceneria, a okazało się, że to po prostu kryminał osadzony w XVIII - wiecznym Madrycie. Na pewno nie wciąga od pierwszych stron, ale co prawda mamy tutaj tragiczną miłość i zemstę. Po tytule i opisie oczekiwałam czegoś zupełnie innego.

kwiecień 2014

kwiecień 2014

"Wyobraź sobie, że jesteś nieociosanym kamieniem i musisz znaleźć narzędzia potrzebne, by nadać mu postać."

"Cisza jest pierwszym kamieniem świątyni mądrości."

"-Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego zło dotyka jednych bardziej niż innych?
- Może niektórzy z nas bardziej je przyciągają."

"Bóg dał mi wolność wyboru i wie, że już go dokonałam. Teraz nie mam prawa prosić Go o nic więcej."

"Zgodzicie się ze mną, że to samo wino nie zawsze tak samo smakuje, ani na dłuższy czas, ani nawet przy drugim łyku. Z ludźmi jest tak samo. Możemy prezentować światu pewne cechy, które kryją pod spodem coś innego, i często odkrywa się to dopiero po jakimś czasie, lub w określonych okolicznościach."

"- Czym jest dla ciebie zemsta? [...] To najbardziej wyjątkowy i najgorszy rodzaj energii ze wszystkich, jakie człowiek jest w stanie wytworzyć. [..] to uczucie pochłania ze szczętem. To najgorsza wymówka, jaką dysponują ludzie, by popełniać najstraszniejsze czyny. Jest całkowitym przeciwieństwem miłości. Ma w sobie tę samą moc i intensywność, lecz co innego stanowi dla niej pierwszy impuls. Dochodzę do wniosku, że zemsta jest najdoskonalszym obrazem zła, tak jak miłość jest najdoskonalszym obrazem dobra."

"Cisza jest pierwszym kamieniem świątyni mądrości."

- Może niektórzy z nas bardziej je przyciągają."

„Tajemnica Loży” to powieść historyczna osadzona w realiach osiemnastowiecznej Hiszpanii, rządzonej przez króla Ferdynanda VI. W malowniczej scenerii Madrytu rozgrywa się historia tragicznych losów Beatriz , młodej dziewczyny , której ojciec zostaje aresztowany przez Świętą Inkwizycję a matka brutalnie zamordowana . Rozdzielona z ukochanym Braulio , zmuszona przez przybranych rodziców do poślubienia bogatego starca , Beatriz staje się jedną z podejrzanych o liczne morderstwa w kręgach arystokracji i członków zakonu jezuitów.
Hiszpania epoki Burbonów to niespokojne czasy krwawych porachunków. Ukazują się dwa brzemienne w skutki dekrety : O aresztowaniu w Hiszpanii wszystkich Cyganów, przejęcie ich majątków , stosowanych licznych represjach tej grupy narodowościowej. Drugi dekret dotyczy zakazu działalności loży masońskiej , coraz liczniej powstających tajnych ugrupowań wśród arystokracji i osób pełniących wysokie funkcje państwowe, oskarżanej przez zakon jezuitów o zawiązanie spisku przeciwko państwu. Starając się umocnić swą władzę zakon jezuitów rękami Świętej Inkwizycji niezwykle podstępnie i brutalnie zwalcza masonerię.
Na kanwie tragicznej historii miłosnej Beatriz i Braulia przedstawiony jest malowniczy i barwny obraz życia ówczesnego społeczeństwa , bale i rozrywki arystokracji madryckiej jak również represje i warunki życia Cyganów uwłaczające godności człowieka.
Powieść pełna tajemniczości, intryg i zdrad odkrywająca również skrywane przez stulecia masońskie ceremonie i rytuały nacechowane dziwną symboliką. Nakreślony jest również obraz choroby głównej bohaterki popadającej w psychozę po doznanych kolejnych cierpieniach.

• Historyczne
  • 2011