Moreny

Tłumaczenie: Krzysztof Radziwiłł
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria dzieł pisarzy skandynawskich". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

źródło okładki: google

lalaith | 2012-12-03
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Lauri Viita (1916 – 65) uważany jest za jednego z największych indywidualistów wśród twórców literatury fińskiej. Łączył wrodzony talent z oryginalnym darem obserwacji i siłą wyrazu. Jako poeta nadawał zużytym formom poetyckim nowe właściwości wykorzystując wyrazistość i naturalność języka potocznego. Należał do pisarzy dociekliwych, ciągle stawiających niewygodne pytania sobie i otoczeniu. Pisał we własnym bardzo dojrzałym stylu. Przez pryzmat swojej choroby ( schizofrenia) jest bezkompromisowy w swoich poglądach.
Powieść „Moreny” ( Moreeni 1950) opowiada o losach rodziny Nieminenów na tle wydarzeń wojny domowej 1918 roku. Autor ukazuje życie prostych ludzi budujących swoją egzystencję przed, w trakcie i krótko po wojnie. Nieminenowie, Iisakki i jego żona Józefina oraz ich dzieci: Paavali, Jussi, Elina, Sylvi, Kalle, Einari i Erkki – alter ego autora, to robotnicza rodzina zamieszkująca wzgórze Pispali – robotniczej dzielnicy miasta Tampere. W powieści opisane jest powstawanie i...

Ania | 2017-07-27
Na półkach: Skandynawia