Jednorożec

Cykl: Terhen (tom 3)
Wydawnictwo: Finsana
Yksisarvinen
lalaith

Powieść historyczna jest dla Kaari Utrio przede wszystkim wartką opowieścią, legendą czy wręcz baśnią, co sprawia że jej proza wciąga po cichu czytelnika nie pozwalając mu oderwać się od lektury. Odwieczny dla pisarza powieści historycznych problem, który stanowi sprzeczność pomiędzy człowiekiem współczesnym a czasami minionymi, Utrio rozwiązuje w swych książkach poprzez ukazanie postaci historycznych w sposób nowoczesny, jakkolwiek kształtuje ich motywacje i zachowania zgodnie ze światem idei, których czas dawno przeminął.

W jej powieściach wiedza zdobyta w czasie badań nad historią splata się z fantazją, dając obraz świata widziany przez pryzmat interpretacji autorki. Pod tym względem powieść historyczna jest traktowana przez nią podobnie do powieści fantastycznonaukowej.

Mit jednorożca narodził się w Indiach. Przez całe średniowiecze rogi jednorożca, czyli unicornusa, sprzedawano po zawrotnych cenach, bowiem chroniły przed padaczką i trucizną, zapewniały siłę witalną i powodzenie. Rogi będące przedmiotem handlu pochodziły od narwali łowionych przez żeglarzy w Morzu Arktycznym.

Historia Jednorożca zaczyna się na dalekim zachodzie, w miejscu zwanym później Winlandią. Istnieją świadectwa archeologiczne potwierdzające istnienie Winlandii, w Nowej Funlandii odkopano całą osadę wikingów. Bohaterowie powieści są potomkami wikingów i ich losy wplatają się w realia burzliwej epoki.

Początek drugiego tysiąclecia to okres męczeńskich królów nordyckich. Każdy kraj północny doczekał się własnego: Norwegia miała świętego Olafa, Szwecja – Eryka IX Świętego, a na koniec Dania – świętego Kanuta. Żaden z tych północnych męczenników nie zginął w walkach przeciwko poganom, lecz z rąk własnych - przynajmniej oficjalnie - ochrzczonych poddanych. W XI wieku wikingowie z Normandii rozpoczęli ekspansję w dwóch kierunkach. Jedni podbili Anglię pod wodzą Wilhelma Zdobywcy, inni wyruszyli jako najemni wojownicy do południowej Italii, by tam zwrócić się przeciwko swoim gospodarzom – Lombardczykom i Bizantyjczykom – i założyć własne księstwo Apulii, którego władcą był przez długi czas Robert Guiscard. Roger, młodszy brat Roberta, podbił Sycylię, będącą przez dwa wcześniejsze stulecia pod panowaniem muzułmańskim. Normanowie sprzymierzyli się z papieżem przeciwko władającemu północną Italią cesarzowi rzymsko-niemieckiemu. Boemundowi, synowi Roberta Guiscarda, udało się podczas pierwszej wyprawy krzyżowej zająć dla siebie Antiochię. Jerozolima – cel pierwszej krucjaty - stanowiła dla ówczesnego człowieka symbol najwyższej świętości i największego miłosierdzia. Zapał religijny, odpuszczenie grzechów, uzyskanie wiekuistego zbawienia to główne motywy, które krzyżowcy sami podawali jako siłę napędową ich dramatycznych wysiłków. Ruch krucjatowy wywarł znaczący wpływ na całą kulturę europejską. Dał szansę ubogiej, rozbitej Europie na to, by zdążyła wykształcić państwa narodowe, które mogły stanąć w obronie swej religii i tożsamości przed zalewem islamu.

Te skomplikowane czasy, malownicze miejsca i burzliwe wydarzenia stanowią kulisy dla wielowątkowych, barwnych losów bohaterów tej opowieści.

Ekspansja Normanów na Italię została opisana we wcześniejszej powieści tej autorki pt. Jastrząb (Wydawnictwo 69, 2000).

Konrad | 2016-10-12
Na półkach: Nieopisane