Tu, pod gwiazdą polarną

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Täällä Pohjantähden Alla
literatura fińska
Filifionka

Väinö Linna - pisarz fiński, ur. w 1920 r. Pochodzi z rodziny zagrodniczej, w młodości był robotnikiem rolnym, drwalem, w końcu mechanikiem w fabryce w Tampere. Samouk, zadebiutował w 1947 r. powieścią biograficzną "Päämäärä" (Cel), w 1948 r. wydał "Musta rakkaus" (Mroczna miłość) - psychologiczną powieść o zazdrości, zdradzającą wyraźnie wpływy Strindberga. Literacki sukces w Finlandii odniosła jednak dopiero jego trzecia książka, powieść wojenna, wydana w 1954 r., "Tuntematon sotilas" (Nieznany żołnierz). W latach 1959-1962 ukazała się trylogia "Tu, pod Gwiazdą Polarną" ("Täällä Pohjantähden alla"), przynosząc V. Linnie zasłużoną sławę i w 1963 r. Skandynawską Nagrodę Literacką. Trylogia jest powieścią epicką, ukazuje życie narodu fińskiego od ostatnich dziesiątków lat XIX stulecia po pierwsze dziesiątki XX. Będąc pod dużym wpływem filozofii L. Tołstoja, realizm i humor swoich utworów czerpie V. Linna z rodzimych tradycji literackich.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Yennefer | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 lipca 2012

Zauważyłam w jednym z klipów zespołu Children of Bodom, że basista czytał tę książkę i to skłoniło mnie do jej lektury, mimo, że zazwyczaj czytam książki z innych gatunków. Nie zawiodłam się, "Tu, pod gwiazdą polarną" to bardzo dobra książka, opowiadająca o prawdziwym życiu. Pokazuje jego trudy, pracę, smutki i radości a także niesprawiedliwości jakie nas w nim spotykają. Jest bardzo realistyczna. Opowiada o ubogich zagrodnikach, którzy całe życie ciężko pracują a mimo to mogą w każdej chwili stracić dom, gdyż prawo jest po stronie gospodarzy. O narodzinach socjalizmu w Finlandii i walce o prawa ludu, a także o miłości, która w życiu spycha na dalszy plan nawet idee i poglądy, o które się walczyło.
Bardzo dobrze się ją czyta. Na pewno sięgnę po drugą część trylogii. Polecam

Bett93 | 2016-08-01
Nalikka | 2016-06-09