Najcenniejszy dar

Tłumaczenie: Hanna de Broekere
Cykl: Christmas Box Trilogy (tom 1)
Wydawnictwo: Znak Literanova
The Christmas Box
978-83-240-2306-6
literatura piękna
Ag2S

Czy wiesz, co zostało ofiarowane jako pierwszy bożonarodzeniowy podarunek? ♦♦♦ Tuż przed Bożym Narodzeniem Richard z żoną i córeczką wprowadzają się do starej rezydencji, by opiekować się mieszkającą tam staruszką Mary. Pewnej nocy pisarza budzi piękna melodia. Poszukując źródła tajemniczych dźwięków, Richard trafia na strych, gdzie odkrywa zakurzoną, rzeźbioną skrzynkę, pełną starych...

Czy wiesz, co zostało ofiarowane jako pierwszy bożonarodzeniowy podarunek?

♦♦♦
Tuż przed Bożym Narodzeniem Richard z żoną i córeczką wprowadzają się do starej rezydencji, by opiekować się mieszkającą tam staruszką Mary. Pewnej nocy pisarza budzi piękna melodia. Poszukując źródła tajemniczych dźwięków, Richard trafia na strych, gdzie odkrywa zakurzoną, rzeźbioną skrzynkę, pełną starych miłosnych listów, naznaczonych śladami łez. Kto był ich autorem? Do kogo były adresowane? Ta zagadka będzie nurtować autora wraz z pytaniem zadanym przez Mary: co było pierwszym darem ofiarowanym na Boże Narodzenie?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Minimum formy, maksimum treści

Wydana w listopadzie książka, właściwie książeczka, znanego autora z pewnością rozczaruje jego fanów. Ale tylko na pierwszy rzut oka! „Najcenniejszy dar” w formie kieszonkowej liczy sobie niewiele stron i aż kusi, by „połknąć” go w jedno popołudnie, a może nawet w autobusie czy pociągu. Nie tak szybko! To minimum formy niesie w sobie maksimum treści, której zdecydowanie nie warto przyswajać na szybko i byle jak. Warto poświęcić jej więcej czasu i przynajmniej kilka głębszych myśli. Bo, jak przypuszczam, o to autorowi chodziło.

„Najcenniejszy dar” to debiut Evansa, wydany początkowo jego własnym nakładem. Ta książeczka otworzyła mu drogę do sławy i utorowała szlak kolejnym poruszającym opowieściom. W stylu różni się od dojrzałego Evansa, zwłaszcza tego z „Pamiętników pisanych w drodze”, prosi o więcej narracji, rozwinięcie historii, dodanie pobocznych wątków… Ale i tak urzeka swoim przesłaniem. Może właśnie ta prostota przekazu nadaje mu sens? Zwraca uwagę na to, co naprawdę ważne.

Richard i jego żona Keri wraz z czteroletnią córeczką wprowadzają się do rezydencji Mary Parkin. Z racji kiepskiej sytuacji finansowej nie mogą sobie pozwolić na własny dom a propozycja pracy u starszej pani zdaje się stworzona właśnie dla nich. Szybko okazuje się, że ich nowa pracodawczyni jest wyjątkowo samodzielna, a do zadań bohaterów należy przede wszystkim dotrzymanie jej towarzystwa. Oczywiście, nie zostaje to powiedziane wprost… Podczas, gdy Keri zaprzyjaźnia się z Mary, Richard poświęca się prowadzeniu ich biznesu – wypożyczalni eleganckich strojów. Spędza w niej coraz więcej czasu, coraz mniej mając go dla córeczki. Tymczasem zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Richard, zaślepiony pracą, zaniedbuje rodzinę, odkrywa za to na strychu tajemnicze listy… Domyśla się, że to jakaś skrywana od lata tajemnica ich gospodyni i pracodawczyni, postanawia ją rozwikłać. Mary skupia się w tym czasie na pytaniu, które wciąż zadaje – co było pierwszym i najcenniejszym darem dla Dzieciątka Jezus? Nikt nie potrafi jej odpowiedzieć.

Co się stanie, kiedy Richard odkryje tajemnicę Mary i wreszcie wybrzmi odpowiedź na świątecznie pytanie? Nic nie będzie takie samo, zwłaszcza bohaterowie tej książeczki. Jak zwykle u Evansa. Tutaj muszą dokonywać się wielkie przemiany i mieć miejsce chwytające za serce zakończenia. I dobrze, bo każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu zastrzyku dobra i zachęty do przemyślenia swojego życia i postępowania. Dlatego warto sięgnąć po „Najcenniejszy dar” i zrobić prezent sobie, a może komuś bliskiemu. Z pewnością będzie cenny.

Katarzyna Marondel

Anna | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

Richard Paul Evans ''Najcenniejszy dar'' należy do nielicznej do jednej z nielicznych grup pisarzy, których książkę przeczytałam w ciągu jednego dnia.

Książka składa się z 6 bardzo dobrze napisanych rozdziałów, które rozpoczynają cykl życia i autora, które przeznacza, on na przemyślenia nad tym, co posiada, a w szczególności praca i rodzina.

Mary bohaterka, do której szczęście się uśmiechnęło dzięki żonie- Richarda, Keri i córce Jenny wie, najlepiej co oznacza pojęcie najcenniejszy dar, w którym spędzamy jak najwięcej czasu z rodziną i jesteśmy razem podczas każdej wykonywanej codzienności.

Właściwie nigdy nie zdradziła się z tajemnicą, jaką miała przez prawie 40 lat, ale myślę, że to dobrze, gdyż Czytelnik o tym się dowie pomiędzy rozdziałem piątym a szóstym.

Mary od początku była lubiana przez Richarda, Keri, Jenny, która traktowała ją jak babcię.

Zbudowanie bohaterów przez Evansa spodobało mi się, gdyż są to osoby, z którymi można się zaprzyjaźnić.

Córka Richarda bardzo...

ivv | 2017-01-26

Przeczytałam ją jakiś czas temu i ostatnio do niej wróciłam. Czyta się bardzo szybko, bo ma tylko 128 stron.
Zapracowany ojciec niewiele czasu poświęca żonie i dziecku. Któregoś dnia cała rodzina przeprowadza się do domu starszej kobiety Mary, dzięki której na nowo odkrywają co tak naprawdę liczy się w życiu. Miłość rodzicielska ma szczególną moc!

Przypomina mi trochę "Opowieść wigilijną". Idealna książka na prezent.
Polecam!

młoda_pisarka | 2014-10-28
Przeczytana: 25 listopada 2013

Z książkami Paula Evans'a mam jeden problem. A mianowicie są jak emocjonalny czyściec. Czytając jego książki człowiek zaczyna zastanawiać się nad swoim postępowaniem, znajduje chwilę na refleksję nad decyzjami, które możliwe, że zbyt pochopnie podjął i przede wszystkim uczy się pewnych cennych zachować.
KSIĄŻKA IDEALNA NA ŚWIĄTECZNY PREZENT MIMO SWOICH NIELICZNYCH STRON.

Monika | 2012-12-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: grudzień 2012

Piękna, mądra historia z morałem, która zmusza czytelnika do refleksji i przemyśleń nad tym co jest w życiu najważniejsze.
Polecam każdemu bez względu na upodobania literackie i wiek

Garona | 2017-03-25

Tak 7 gwiazdek. Bardzo dobra! Za wzruszenie, za podjęty temat MIŁOŚCI, że tylko ona się liczy a reszta to dodatek do życia. I jakoś tak zgrabnie prosto napisana. Jednym słowem - polubiłam tego Ewansa.
Dotknął mnie też jego motyw napisania tej krótkiej historii. Napisał ją z myślą o córkach... i od "Najcenniejszego daru" zaczęła się jego historia z pisaniem.
Najbardziej wzruszyło mnie spojrzenie na córkę oczami ojca, jego sercem czyli epilog. Przeniosłam się wyobraźnią w przeszłość, w czas dzieciństwa, w wyjątkowe chwile z ojcem, w szuranie liśćmi w parku, w pewność, że nic mi nie grozi, gdy zamykał moją małą łapkę w ogromnej, silnej i cudownie szorstkiej dłoni.
Tak... wzruszyłam się... i zatęskniłam za chwilami, które już nie wrócą. I doceniłam co dostałam od bliskich.

Jestem uczuciowa? Naprawdę....? Ej... Poważnie?
Tak. I to bardzo.
Wolno mi : )

Ruthless_Woman | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 listopada 2017

Krótka, a jakże magiczna historia. Uwielbiam twórczość pana Evansa, potrafi w zwykłej powieści obyczajowej zawrzeć wszystko. Ból, cierpienie, ale i również dużo magii, miłości i dobroci.
Polecam wszystkie książki tego pana :)

Kaśka | 2016-09-06

Po książkę sięgnęłam gdyż czytałam iż ten autor pisze piękne książki - no cóż mnie osobiście ta pozycja nie poruszyła. Książka dosyć krótka, akcji zero, bardzo przewidywalna. Mam jeszcze inną książkę tego autora i może ona okaże się o wiele lepsza.

Richard wraz z żoną i córką przeprowadza się do rezydencji starszej pani - Mary. Kobieta widzi iż Richard za wiele czasu poświęca pracy a nie rodzinie - próbuje jego nakierować na prawidłową drogę tak aby ten za kilka lat nie miał wyrzutów sumienia iż zaniedbywał rodzicielskie obowiązki.

młoda_pisarka | 2013-12-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

KSIĄŻKA IDEALNA NA ŚWIĄTECZNY PREZENT MIMO SWOICH NIELICZNYCH STRON.

marcia | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, Sagi, Opowiadania
Przeczytana: 06 czerwca 2014

No i moja 150 książka odkąd jestem na LC :)

Akcja rozgrywa się w okresie świątecznym. Pokazuje przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i towarzyszącą temu magicznemu okresowi świąteczną atmosferę.
Książka stawia ważne pytanie mianowicie o co tak naprawdę chodzi w Bożym Narodzeniu oraz co jest najwspanialszym darem. Tym, który mamy zawsze, ale o którym zapominamy przez sprawy mało istotne. Darem tym jest rodzina, którą niestety nie każdy posiada :(

"Najcenniejszy dar" nie jest książką wybitną. Ale uważam, że warto ją przeczytać, chociażby dla samych wartości jakie można z niej czerpać.

Zdecydowanym plusem jest to, iż książka liczy niewiele stron.

Jeszcze nie raz przeczytam coś co wyszło z pod pióra Richarda Paula Evansa.

crouschynca | 2017-12-27

Chociaż nie mamy tutaj do czynienia z wybitną literaturą, nie zmienia to faktu, że ta prosta i skromniutkich rozmiarów historia jest przyjemną w odbiorze lekturą z przesłaniem. To opowieść o tym, co w życiu ważne. Pochwała domowego ogniska i innych pozytywnych wartości, których wydźwięk uwypukla dodatkowo osadzenie akcji w okresie świątecznym. Nieźle wypada też klimat budowany przez gawędziarską manierę narratora, aczkolwiek książka nie ucierpiałaby na usunięciu kilku jego dygresji.

Więcej o tym tytule w blogowej recenzji: