Najcenniejszy dar

Okładka książki Najcenniejszy dar Richard Paul Evans
Okładka książki Najcenniejszy dar
Richard Paul Evans Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Christmas Box Trilogy (tom 1) literatura piękna
Christmas Box Trilogy (tom 1)
The Christmas Box
Znak Literanova
2012-11-05
2012-11-05
978-83-240-2306-6
Hanna de Broekere
Boże Narodzenie podarunek tajemnica

Minimum formy, maksimum treści

Tuż przed Bożym Narodzeniem Richard z żoną i córeczką wprowadzają się do starej rezydencji, by opiekować się mieszkającą tam staruszką Mary. Pewnej nocy pisarza budzi piękna melodia. Poszukując źródła tajemniczych dźwięków, Richard trafia na strych, gdzie odkrywa zakurzoną, rzeźbioną skrzynkę, pełną starych miłosnych listów, naznaczonych śladami łez. Kto był ich autorem? Do kogo były adresowane? Ta zagadka będzie nurtować autora wraz z pytaniem zadanym przez Mary: co było pierwszym darem ofiarowanym na Boże Narodzenie?
Po przeprowadzce wiele sie w ich życiu zmieniło, a głównie to , że Richard wiecej pracował, a mniej bywał w domu, z rodziną. I właśnie Mary uświadomiła go co traci, ze napiekniejsze są chwile spedzone razem z rodziną i córeczką...pierwszy dar, wielka rodzinna miłośc, ot takie przesłanie od Mary ukryte w skrzyneczkach....

„Najcenniejszy dar” Richarda Paula Evansa to taka typowa amerykańska przypowieść bożonarodzeniowa z klimatem doskonale znanym z kina familijnego.

Małżeństwo z malutką córeczką podejmuje pracę u starszej pani – opieka za mieszkanie w ich sytuacji życiowej jest wybawieniem, a i pracodawczyni jest przesympatyczną osobą. Wszystko idzie w miarę gładko, tylko że Richard ma dużo pracy i nie spędza zbyt wiele czasu z rodziną. A tu zbliżają się Święta Bożego Narodzenia…

„Najcenniejszy dar” z jednej strony to jeden wielki truizm, ale jak się okazuje o oczywistym przesłaniu książki bardzo często zapominamy porwani w wir codzienności. Z drugiej strony historia Evansa jest melodramatyczna i nawet w upalne dni potrafi wyciskać łzy. Książka ta jest bardzo przewidywalna, a jednak wzrusza. Będzie świetna, gdy proza życia przerasta i potrzebny jest promyk słońca.

Kolejna przeczytana przeze mnie książka Richarda Paula Evansa, mojego ulubionego pisarza. Zatopiłam się w tę krótką opowieść jak w cieplutki, mięciutki kocyk. Otulająca, wzruszająca, mądra historia. Czytając książki Evansa zawsze odczuwam przyjemne ciepło związane z dobrem jakie otacza bohaterów jego powieści. Oczywiście najczęściej to dobro poprzedzone jest jakąś tragedią, ale mimo wszystko to ile wsparcia potem dostają bohaterowie jest pocieszające i wzruszające. Marzy mi się by kiedyś tego dobra w prawdziwym świecie było tyle samo.
Richard Evans, jego żona Keri i córeczka Jenny na początku ich wspólnego życia mieszkali w małym wynajmowanym mieszkanku. Richard rozkręcał biznes, a jego żona zajmowała się domem. Im Jenny rosła tym przestrzeń wydawała się być mniejsza. Oboje z Keri zdawali sobie sprawę, że czas poszukać czegoś większego, ale nie było ich na to stać. Richard jednak pewnego dnia znajduje w gazecie ogłoszenie o możliwości zamieszkania w wielkim domu ze starszą kobietą w zamian za pomoc w podstawowych czynnościach domowych. Dla nich mogło to być jak los na loterii, więc postanawiają skorzystać z nadarzającej się okazji. Szybko też przekonują się, że spotkanie tej kobiety najprawdopodobniej zmieni ich na całe życie.
Jest to piękna, ciepła historia, jakich chciałabym czytać więcej. Coś cudownego i mądrego. Jeśli uda Wam się kiedykolwiek ją gdzieś dopaść to bierzcie i się nie zastanawiajcie, bo warto.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Ależ takie książki są potrzebne!
Niepozorna wielkością, tajemnicza tytułem, o pięknym przesłaniu, z niesamowicie klimatyczną historią, która otula nas niczym kocyk.

Ależ takie książki są potrzebne!

Cieniutka, malutka książeczka z bogatą treścią. Historia pewnej rodziny, samotnej kobiety i ukrytej w drewnianym pudełku tajemnicy. Opowieść z przesłaniem. Myślę, że warto do niej często wracać, bo prawdy oczywiste mają to do siebie, że się o ich jednak często zapomina....

1 tom. Oczywiście przeczytana w 2 dni niecałe. Krótka, najsmutniejsza książka o Bożym Narodzeniu jaką czytałam. Mam jakieś dziwne wrażenie po jej przeczytaniu nie bardzo umiem ubrać to w słowa. Może po kolejnej części będzie lepiej.

Ciepła, klimatyczna, wzruszająca książka, która uświadamia jak cenna jest miłość rodzica do dziecka. Polecam,choć mam po niej niedosyt, dla mnie zbyt krótka, można było duża więcej napisać w tym temacie. Jednak przesłanie idealne.

Wspaniała książka na świąteczny czas, ale nie tylko.
Mary pokazuje jak trzeba kochać oraz czym powinno być Boże Narodzenie dla każdego człowieka. A co kryje się w drewnianej skrzyneczce sami się przekonajcie.

Wspaniała książka na świąteczny czas, ale nie tylko.

Choć jest to książka w klimacie świątecznym, niekoniecznie trzeba ją czytać w tym okresie. Ja czytałam chyba latem, ale ma tak magiczny klimat, że z miejsca przeniosłam się w okres Bożego Narodzenia. Cudo.

• Richard Paul Evans
  • 2015