rozwiń zwiń

Opowieści ze świata Wiedźmina

Okładka książki Opowieści ze świata Wiedźmina
Wołodymyr ArieniewAndriej Bielanin Wydawnictwo: Solaris fantasy, science fiction
500 str. 8 godz. 20 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Solaris
Data wydania:
2013-01-22
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-22
Liczba stron:
500
Czas czytania
8 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375900934
Tagi:
Wiedźmin Sapkowski
Średnia ocen

                5,2 5,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowa Fantastyka 494 (11/2023) John Chu, Maria Galina, Philip Madden, Juan Martinez, Artur Olchowy, Marcin Opolski, Michele Piccolino, Katarzyna Puzyńska, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Wojciech Szyda, Kyūsaku Yumeno
Ocena 6,3
Nowa Fantastyk... John Chu, Maria Gal...
Okładka książki Tarnowskie Góry Miejskie Opowieści Eugeniusz Dębski, Maria Galina, Ina Goldin, Marta Kisiel, Andrzej Kozakowski, Marcin Majchrzak, Tomasz Maruszewski, Artur Olchowy, Magdalena Świerczek-Gryboś
Ocena 7,6
Tarnowskie Gór... Eugeniusz Dębski, M...
Okładka książki Nowa Fantastyka 475 (04/2022) Dantzel Cherry, Maria Galina, Wiktor Orłowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lavie Tidhar, Sam F. Weiss, Jacek Wróbel
Ocena 6,2
Nowa Fantastyk... Dantzel Cherry, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wiedźmin zza wschodniej granicy



1605 62 133

Oceny

Średnia ocen
5,2 / 10
379 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
240
93

Na półkach: ,

Ciężko jest ocenić tą książkę jednoznacznie, ale to chyba problem dotyczący każdej antologii, w której znajdują się opowiadania lepsze i gorsze. Szkoda, że te drugie nie ominęły także tego zbioru.
Na książkę na pewno czekali (czekają) z utęsknieniem wszyscy fani wiedźmińskiego uniwersum. Jednak jeśli ktoś ma nadzieję na zbiór nowych i nieznanych przygód białowłosego pogromcy potworów - może się rozczarować. Po pierwsze, dlatego że część opowiadań w zbiorze to nie kolejne historie w znanym nam świecie i ze znanymi bohaterami, ale opowiadania jedynie INSPIROWANE tym światem i bohaterami, mniej lub bardziej się do nich odnoszące lub też nie. Po drugie, dlatego że w opowiadaniach dziejących się typowo w świecie wymyślonym przez Sapkowskiego większą rolę odgrywa Jaskier, a nie Geralt.

Ale po kolei. Książka zawiera osiem opowiadań, pierwsze trzy ("Ballada o smoku", "Jednooki Orfeusz" oraz "Lutnia, i to wszystko") to właśnie te, których akcję można by śmiało umieścić w ramach kanonicznej chronologii - z tym zastrzeżeniem, że Jednookiego trzeba czytać i traktować z dystansem, gdyż napisany jest z ironicznym humorem. W każdym razie, te właśnie teksty powinny najbardziej przypaść do gustu najwierniejszym (najbardziej konserwatywnym?) fanom wykreowanego przez Sapkowskiego uniwersum.
Dalej mamy opowiadanie "Wesoły, niewinny i bez serca"... i jest to największy minus całego zbioru, dosłownie i w przenośni. Najdłuższa historia (zajmuje 140 z 500 stron), nawiązująca do bajki o Piotrusiu Panie, którą jestem w stanie określić tylko jednym słowem - grafomania! Czytając, co chwila odnosiłem wrażenie, że pisał to młody fan twórczości Sapka dopiero szlifujący swoje literackie zdolności na potrzeby jakiegoś sieciowego fanzinu i nie potrafił w zrozumiały sposób przelać na papier tego, co miał w głowie. Napisane stanowczo zbyt chaotycznie, co chwila gubiłem się w tym, co się dzieje, dlaczego się dzieje i po co się dzieje. Zwłaszcza dotyczy to dialogów, nie mogłem zrozumieć o czym rozmawiają bohaterowie, wielu rzeczy musiałem się domyślać. I nie jest to kwestia złego przekładu, ponieważ tłumacz (Witold Jabłoński) przełożył także 3 inne pozycje w zbiorze z bardzo dobrym efektem. Fakt, że najgorsze opowiadanie jest jednocześnie najdłuższym, tym bardziej negatywnie odbija się na odbiorze całości.
Opowieść kolejna, "Barwy braterstwa" Wasiljewa. Czyli kolejna cegiełka dodana do cyklu o wiedźminie z Wielkiego Kijowa. Jeśli ktoś już czytał te opowiadania będzie ukontentowany obecnością tej świeżynki w zbiorze. Niestety, ze wszystkich opowiadań cyklu Wasiljewa które czytałem (czyli 5, w sumie jest ich bodajże 11) ta jest moim zdaniem zdecydowanie najsłabsza. Nie to że zła, bynajmniej, jednak jak na moje gusta za mało w niej akcji odpowiedniej dla łysego pogromcy szalejących maszyn.
Następnie "Okupanci". Najdziwniejsza pozycja w antologii, jak się zdaje inspirowana nie tylko Wiedźminem, ale również Żmiją Sapkowskiego. W latach '80, w lasach pod Legnicą, otworzyła się Brama, przejście między światem naszym i "wiedźminim". I kilka różnych ugrupowań ma co do niej jakieś plany - z naszej strony sowieccy okupanci, polskie władze komunistyczne oraz "partyzanci", z drugiej elfy i driady... a raczej - Leśni i leśne dziewki ;) Jeśli wierzyć Przedmowie, ma to być pierwsza część dłuższego cyklu, o ile pomysł się spodoba czytelnikom. Mnie się podoba ;)
Kolejne opowiadanie... a właściwie opowiadanko, bo zajmuje niespełna 10 stron. "Zawsze jesteśmy odpowiedzialni za tych, których..." Yennefer zmuszająca Geralta do wyniesienia śmieci? Geralt walczący z robalem mieszkającym w blokowym zsypie? Tak, to jednak jest możliwe :D
I na koniec "Gry na serio". Wiedźmin w wydaniu cyberpunkowym, gdzie interesujący nas świat nazywa się Sapkowia i jest wirtualną rzeczywistością w przyszłości.

Generalnie rzecz biorąc - antologia zebrana została na zasadzie "każdy znajdzie tu coś dla siebie", tak radykalni fani, jak i głodni świeżego spojrzenia (w najdziwniejszy sposób) na świat wiedźmina powinni być zadowoleni. Do plusów i minusów spoza samych opowieści dodałbym okładkę (na +), tę samą krytykowaną okładkę, która jednak jakimś dziwnym sposobem w ręku prezentuje się lepiej niż na obrazku w sieci, oraz czcionkę tekstu (na -) która gdzieniegdzie zmienia wielkość i format w poszczególnych akapitach. Nie nagminnie, ale zauważalnie, a takie wpadki edytorskie raczej nie powinny mieć miejsca.

Ciężko jest ocenić tą książkę jednoznacznie, ale to chyba problem dotyczący każdej antologii, w której znajdują się opowiadania lepsze i gorsze. Szkoda, że te drugie nie ominęły także tego zbioru.
Na książkę na pewno czekali (czekają) z utęsknieniem wszyscy fani wiedźmińskiego uniwersum. Jednak jeśli ktoś ma nadzieję na zbiór nowych i nieznanych przygód białowłosego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    521
  • Chcę przeczytać
    403
  • Posiadam
    247
  • Fantastyka
    27
  • Teraz czytam
    22
  • Fantasy
    22
  • Chcę w prezencie
    18
  • 2013
    5
  • 2014
    4
  • Wiedźmin
    4

Cytaty

Więcej
Wołodymyr Arieniew Opowieści ze świata Wiedźmina Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także