Wywiad z Yeti

83-86219-16-5
alpinizm, wspinaczka, Himalaje, góry
literatura faktu
Honorka22

Przez 30 lat krążyła w środowisku wspinaczkowym legenda o istnieniu tzw. Skrzyni Długosza, zawierającej jakoby nieznane utwory przeznaczone na dalsze-po "Kominie Pokutników"- książki, a także bogate archiwum fotograficzne. Historię tę, podobnie jak przynależność Długosza do kresowego rodu herbu Wieniawa, uważano jednakże li i jedynie za legendę. I oto po półrocznej wędrówce tropem legendy,...

I oto po półrocznej wędrówce tropem legendy, skrzynia-wielka, stara, z rodzinnym monogramem, odnalazła się na pewnym strychu, z zawartością nietkniętą od 1973 r., daty śmierci ojca Długosza, a także Jana, ostatniego z rodziny.
Wszystko okazało się prawdą-rękopisy i maszynopisy tekstów, bogactwo zdjęć, a także dokumenty Jana Wieniawy Długosza z okresu dzieciństwa, spędzonego w dworku na wschodzie Polski.
4-tomowa edycja Utworów Zebranych Jana Długosza to właśnie plon tego odkrycia.

źródło opisu: www.merlin.pl

Ani | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Ta recenzja będzie jednocześnie swoistą notką biograficzną. Bo nie sposób mówić o twórczości Długosza bez mówienia o samym Długoszu. Autor wyprzedzał epokę. Literat, taternik, fotograf, scenarzysta. Był autorem pierwszych tatrzańskich przejść i dróg, prekursorem nowatorskich technik wspinaczki. Człowiekiem, który w kulturze powojennej Polski swoją działalnością rozpowszechnił i rozsławił piękno gór, alpinizmu i taternictwa. Legenda o skrzyni Długosza okazała się być prawdziwa, a to co z niej wyjęto stało się inspiracją dla „Wywiadu z Yeti”. Książka jest zbiorem autorskich opowiadań, recenzji i felietonów dokumentujących tamten czas. Znajdziemy tam wiersze, ballady, scenariusze, fantastyczne zdjęcia z wypraw i scen filmowych. Nagromadzenie tak wielu form daje niesamowite połączenie. Dla czytającego wgląd w historię i wielopłaszczyznowa „ucieczka z ubitych szlaków codzienności”.

Klara | 2016-08-01
Agnieszka | 2014-07-24