Komin Pokutników

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry

Inne wydania

Komin Pokutników to proza wyrastająca z doświadczenia. Jan Długosz był wybitnym taternikiem i alpinistą mającym potrzebę literackiego destylowania swoich górskich przeżyć. Był osobowością artystyczną, jak wielu ludzi gór przed nim i po nim. zdawał sobie sprawę z istnienia fascynującego zjawiska kulturowego zwanego piśmiennictwem tatrzańskim czy szerzej literaturą górską , i świadomie wpisywał się w ten żywy strumień polskiej refleksji o człowieku wobec żywiołu gór, o jego uczestnictwie w grze między kulturą i naturą. Pozostawił po sobie środowiskową legendę. Na szczęście to nie tylko to. Komin Pokutników to coś więcej niż klasyka literatury górskiej , to intrygująca proza artystyczna zakorzeniona i w naszej tradycji literackiej, i w życiu jej autora.

książek: 1981
Renax | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Gdyby nie seria 'Naokoło Świata' do głowy by mi nie przyszło sięgać po książkę o taternictwie. Chyba nie ma tematu bardziej odległego ode mnie: bo nie lubię zimy, nawet na drabinę wchodzę z drżeniem nóg... I w ogóle jak już, to wolę się poopalać. No może nie będę ciągnąć dalej tej spowiedzi. W każdym razie bałam się, że będzie to 418-stronicowa (na czytniku) droga przez mękę nudy.
A jednak książka mnie zaskoczyła. Przede wszystkim tym, że czytało się ją dobrze. Autor pisał językiem ciekawym i widać, ze miał plan na książkę. Opisał w niej swoje dokonania, trudy wspinaczek, towarzyszy wypraw, przyjaciół, momenty radości i tragedii. Co prawda nie znam większości terminów z taternictwa, ale dzięki tej książce wyobraziłam sobie jakim hartem ducha muszą wykazywać się alpiniści, którzy walczą z wysokością, grawitacją, lawinami, pogodą i własnym zmęczeniem.
Poza hartem ducha, uczucia, które opisuje Jan Długosz to solidarność, odpowiedzialność za każdy krok swój i towarzyszy, odwaga walki...

zoso | 2015-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Po ostatniej mojej lekturze ksiażki Hugo-Badera o wyprawie na Broad Peak myślałem,że zostałem fanem książek o tematyce górskiej i wspinaczkowej.Jednak opowiadania Długosza uświadomiły mi,że jednak nie.Jan Długosz był,według mnie,świetnym wspinaczem wysokogórskim,ale literatem nie za bardzo.Jego relacje z wypraw w Tatry,Alpy czy góry Kaukazu,zawarte w tej książce,poza paroma wyjątkami,nie wzbudziły u mnie jakichś szczególnych emocji.A to czy książka wzbudza we mnie jakieś emocje podczas czytania jest podstawowym kryterium,żeby ją ocenić jako dobrą lub złą.Tutaj tych emocji było bardzo mało.Być może wynikało to z tego,że jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o wspinaczkę wysokogórską,a autor używał w swoich relacjach bardzo wielu fachowych określeń.W każdym bądź razie opowieści Długosza jakoś nie przemawiały szczególnie do mojej wyobraźni.Na pewno inaczej oceniają tą książkę Ci, którym góry są bardzo bliskie,którzy sami chodzą po górach.Zresztą Tacy ludzie umieszczają książkę...

Zaczytana | 2013-11-25

Każdy kto choć trochę interesuję się górami powinien tę książkę przeczytać, aczkolwiek poleciłabym ją każdemu kto lubi literaturę na wysokim poziomie. W "Kominie Pokutników" urzekło mnie fatalistyczne poczucie humoru autora, ale także ciekawe i plastyczne opisy jego przeżyć w górach, co spowodowało, że w trakcie lektury miałam wrażenie jakbym sama była uczestnikiem opisywanych wydarzeń.

MIRABEL INES | 2012-06-27

Jan Długosz – niesamowicie charyzmatyczny, wybitny polski taternik, który nade wszystko kochał góry. Swoje wyprawy, w których niejednokrotnie wytycza nowe drogi i pierwsze przejścia opisuje w książce „Komin pokutników”. Autor zabiera nas w podróż w Tatry, Alpy, Kaukaz, by pokazać zarówno piękne jak i przerażające oblicze gór oraz ludzi, których połączyła wspólna pasja. Książka posiada także komentarz historyczny, który stanowi bardzo dobre dopełnienie opowiadań jak i krótką biografię Długosza. Polecam!

Neska | 2014-02-11
Przeczytana: 08 lutego 2014

Kocham góry więc wszystkie książki o tej tematyce po prostu "połykam". Ta jest wyjątkowa, ciekawie napisana, realne opisy wspinaczek, ciągle grożące niebezpieczeństwa często kończące się zejściem z tego świata tworzą niesamowitą atmosferę. Podziwiam tych ludzi, to musi być niesamowita pasja, żeby aż tak ryzykować swoje życie, wiedzieć, że można już nigdy nie wrócić z takiej wyprawy a mimo to iść i zdobywać dalej.

Józefa | 2014-11-06

Klasyka górska. Nie tylko dla wspinaczy, nie tylko dla miłośników gór.

Barbara Gazda | 2013-01-28
Przeczytana: 06 października 2012

Najlepsza i najważniejsza książka mojego życia.

rmk | 2015-11-24
Na półkach: Góry, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2015

Hak za hakiem, lina za liną, góra za górą. Minuta za minutą, godzina za godziną, dzień za dniem. Bycie wolnym człowiekiem to dla większości marzenie, pasja sposobem na życie to dla większości abstrakcja.
Czytając tę książkę czułem się wolny, moje myśli były tam wysoko, tam gdzie człowiek jest sam ze sobą. Z ostatnią stroną spadłem na dół. Za szybko się skończyło.

Bączek | 2015-12-29
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo ciekawa pozycja przybliżająca kunszt wspinaczy z "zamierzchłych czasów". Tekst napisany bardzo sugestywnie, co sprawia, że jest niezwykle wciągający. Rewelacyjne tło do porównania ówczesnych technik i sprzętu z obecnymi.

Martini | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, E-Book, 2014
Przeczytana: kwiecień 2014

Dla pasjonatów gór pozycja obowiązkowa.
Dla tych którzy nie rozumieją dlaczego, po co, na co i w ogóle po jakiego grzyba ludzie zdobywają szczyty i ryzykują też polecam - może również pokochacie góry ;-)