Poza Górą

Beyond The Mountain
góry, literatura górska
literatura faktu
joly_fh

"Steve House pisze wciągającą opowieść wpisującą się w najlepszą alpejską tradycję. Jedyne ograniczenia, jakie respektuje, to te, które stawia samemu sobie i wszystkie są właściwe. To, czego nauczył się w wysokich górach i w powracaniu z nich do domu, jest okupione walką i warte chwili naszej uwagi. Nowy górski klasyk!" (Ivon Chouinard, założyciel Chouinard Equipment i Patagonii). "Steve...

"Steve House jest wizjonerem, jedynym takim na pokolenie, który zmienił i zmienia sposób naszego myślenia o stylu alpejskim na najbardziej wymagających górach świata. Z powodzeniem drąży nie tylko swoje najszczytniejsze aspiracje, ale i obnaża prawdę o najciemniejszych problemach i obawach, które nękają nawet najlepszych wspinaczy. W "Poza górą" daje nam rzadki i głęboko osobisty ogląd na determinację, poświęcenie i koncentrację, które stoi za dzisiejszymi przejściami na lekko i szybko." (Michael Kennedy, redaktor naczelny Alpinist Magazine).

"Steve House jest utalentowanym i urzekającym gawędziarzem wywodzącym się z tradycji Maurice'a Herzoga i Lionela Terraya. Poza Górą to porywająca lektura - już w tej chwili górski klasyk. Odnosi się do wielu uniwersalnych kwestii w życiu, nie związanych ze wspinaniem: posiadania i roli mistrza-mentora i bohaterów, zaufania, porażki, sukcesu, wyznaczania celu, partnerstwa, jak i do częstych doświadczeń wspinaczy w górach wysokich: do ryzyka i śmierci przyjaciół. Ta książka to wgląd w proces doskonalenia się człowieka pracującego nad tym, by być jak najlepszym, tak doskonałym, jak tylko może, choć samo dążenie tylko nieliczni z nas mogą sobie wyobrazić." (Anna Gołębiowska, tłumaczka polskiej edycji)

źródło opisu: Wydawnictwo Stapis, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Stapis, 2013

Smiejka | 2013-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry
Przeczytana: 13 maja 2013

Jedna z lepiej napisanych książek o tematyce górskiej. Steve House nie tylko znakomitym himalaistą jest ale też równie dobrym autorem. Beyond The Mountain to zbiór opowiadań poruszających tematy przyjazni, lojalności, śmierci czy miłości. A wszystko to w otoczeniu najwspanialszych gór świata. House uznawany jest obecnie za jednego z najlepszych wspinaczy na świecie. Mówi się o nim, ze ma nosa do najlepszych drog na najpiekniejszych górach świata. A potem potrafi to wszystko cudownie opisać. Najbardziej poruszające opowiadania to wspomnienia o ludziach, którzy zgineli w górach (między innymi wspaniały Alex Lowe) . Ogromne wrażenie zrobił na mnie opis wypadku i udanej próby wydostania się ze szczeliny czy przygoda ze zgubieniem skorupy na North Twin Tower. No i oczywiście wspomnienie z udanego przejścia ściany Rupal na Nanga Parbat.
Ta książka nie ma słabych punktów. Szczególnie, że jeszcze nie została przetłumaczona na polski. W oryginale czyta się znakomicie.

Łopal | 2018-04-15

Świetna pozycja, lektura obowiązkowa dla miłośników gór. Naprawdę, nie spodziewałem się takich emocji przy tej lekturze, rozkręcającej się dość powoli. Generalnie polecałbym najpierw zapoznać się z biografią autora, a później przejść do tej lektury. Wtedy od razu wzrasta świadomość, z czym i kim ma się do czynienia. Historie, obrazy, wszystko opisane po ludzku, czytelnik czuje się, jakby był częścią tych ekstremalnych wypraw. Powtórzę za poprzednikami- to jedna z najlepszych książek o górach i ludziach, zdecydowanie lepsza od ostatnich lektur polskich autorów, które czytałem.

_heroinowy | 2014-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2014, Góry
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Jedna z lepszych książek o wspinaczce i alpinizmie/himalaizmie z jakimi się zetknąłem. House naprawdę ma to coś, że nawet pisząc o drytoolingu i wymieniając rodzaj uzytej dziaby tworzy u czytelnika apetyt na więcej. Dużo tu emocji, bardzo osobistych emocji, refleksji nad wspinaczką samą w sobie, partnerstwem, śmiercią w górach. A zarazem bardzo dużo gór, niekoniecznie pojawiających się w dostępnej w Polsce literaturze górskiej na codzień - ale to może być wypadkową mojego niewielkiego zainteresowania wspinaniem w Stanach i Kanadzie (prawdę mowiąc wiekszość postaci przewijających się w "Poza górą" jest mi całkiem obca (poza Alexem Lowem). House nie wspina się by zaliczać szczyty, wybiera "piękne" i arcytrudne drogi, koniecznie w stylu alpejskim - automatycznie kojarzy mi się Wojciech Kurtyka. House zaczyna w Słowenii, potem w górach Ameryki Pólnocnej, by na koncu dotrzeć na himalajskie olbrzymy - i to zarówno te z pierwszego szeregu jak Nanga Parbat, jak i te mniej znane -...

lady_of_theflowers | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

dla fanów alpinizmu byłaby to jeszcze większa gratka, ale muszę powiedzieć, że historie są ciekawe nawet dla kompletnych laików.
dla mnie był to wybór z serii ,,a może tym razem przeczytam coś innego...'', ale jest to pozycja warta polecenia.

minusy: przypisy od tłumaczki, które powtarzają się kilkakrotnie (czytelnik zapamięta, że ,,auto'' znaczy ,,autoasekurację'' - nie trzeba tego powtarzać cztery razy. szczególnie, że na końcu znajduje się słowniczek). innym razem przypisy nie wyjaśniają niczego amatorom, a obeznanym w temacie nie są potrzebne. chaos.

ps. duży plus za wzmiankę o Morphine, których poznałam i na stałe wprowadziłam do muzycznej biblioteczki przeglądając tę książkę kilka lat temu.

DreK | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Wystarczy napisać że to świetna książka, którą warto przeczytać.

maszkarka3 | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018