Europa a rozbiory Polski. Studium historiograficzne

Seria: Klasyka polskiej historiografii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
Łukasz Kuć

Jak przedrozbiorową sytuację naszego kraju postrzegali publicyści? Co o upadku i rozbiorach Rzeczypospolitej sądzili dziewiętnastowieczni europejscy historycy? Jakie przyczyny rozbiorów Polski podawali w swoich dziełach angielscy, rosyjscy i niemieccy autorzy? Marian Henryk Serejski udziela obszernej odpowiedzi na powyższe pytania, analizując kilkaset różnego typu tekstów, powstałych od...

Jak przedrozbiorową sytuację naszego kraju postrzegali publicyści?

Marian Henryk Serejski udziela obszernej odpowiedzi na powyższe pytania, analizując kilkaset różnego typu tekstów, powstałych od końca XVIII do początków XX wieku. W swej pionierskiej pracy przedstawia pisane z różnych perspektyw opinie europejskich historyków i publicystów, dotyczące przyczyn, okoliczności i charakteru rozbiorów Polski i ilustruje je licznymi cytatami. Książkę uzupełniają aneksy, zawierające koncepcje polskiej historiografii, omawiające problematykę rozbiorów.

Książka daje rzadką możliwość spojrzenia na dzieje upadku i rozbiorów Polski z obcej perspektywy, co pomaga lepiej zrozumieć te dramatyczne wydarzenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!