Epizody z Auschwitz 2 - „Raport Witolda"

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Epizody z Auschwitz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
komiksy
Pyromaniac

Kolejny zeszyt z serii komiksów historycznych o Auschwitz poświęcony jest postaci rotmistrza Witolda Pileckiego - walczącego w szeregach Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., żołnierza września 1939 r., członka ZWZ/AK, konspiratora i ochotnika do Auschwitz. Po wojnie uznany za zdrajcę Narodu Polskiego, został zamordowany w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie. Osią opowieści o losach Pileckiego jest przesłuchanie w kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa. W komiksie szczegółowo przedstawiono okoliczności przybycia rtm. Pileckiego do KL Auschwitz, jego ucieczki z obozu oraz rozważane plany ataku na obóz i odbicia więźniów przez Armię Krajową.

źródło opisu: http://www.episodesfromauschwitz.pl/pl/?id=7&e=2

źródło okładki: http://www.episodesfromauschwitz.pl/img/sites/comics/e2/pl/cover2.jpg

Bardzo mocny, brutalny komiks, w którym cierpienia wojenne nie są dla bohatera końcem udręki. Widzimy tu człowieka uwięzionego w politycznym systemie, będącego pionkiem wielkiej rozgrywki. Emocje w rysunkach są oddawane z wielką precyzją, a całość wstrząsa i jest przerażająco prawdziwa.

Dunya | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Ze wstydem przyznaję, że o Witoldzie Pileckim wcześniej prawie nic nie wiedziałam.
I bardzo się cieszę, że teraz się to zmieniło. Serce boli, jak właśnie nawięksi patrioci zostają zdradzeni przez własne państwo. I to nawet nie z powodu pomyłki, a świadomych gierek politycznych.
„Epizody z Auschwitz” to seria niezwykle atrakcyjna w swoim przekazie i oddziaływaniu, a dbałość o szczegóły zadziwia na każdym kroku - jak w tak niewielu stronach można zmieścić całość życia człowieka. Bardzo poruszyła mnie scena, gdy na przesłuchaniu pobity, wymęczony i związany Pilecki próbuje wstać słysząc cytowane cynicznie przez jednego z funkcjonariuszy słowa hymnu.
Naprawdę chciałabym, by ta seria była bardziej znana wśród młodzieży.
Żeby wiedzieli, że patriotyzm to nie jest noszenie koszulek ze znakiem Polski Walczącej, a coś o wiele większego i trudniejszego.