Chopin New Romantic

978-83-89546-81-4
chopin
komiksy
Lugal

Fryderyk Chopin – genialny kompozytor i pianista, ambasador polskiej kultury, ale też postać tajemnicza, mityczna, tragiczna. Dla wielu, obok Adama Mickiewicza, czy Juliusza Słowackiego, uosabiająca wręcz polski romantyzm. Krótko mówiąc świetny materiał na bohatera popkultury. Chopin przez lata był już tematem filmów, popularnych książek i poważnych opracowań, trafił do panteonu największych...

Chopin przez lata był już tematem filmów, popularnych książek i poważnych opracowań, trafił do panteonu największych polskich twórców, ale też na banknoty. 200. rocznica urodzin legendarnego muzyka to najlepsza chwila, by zajął się nim także komiks.
Uznani twórcy komiksów z Niemiec i Polski – Jakub Rebelka, Marcus „Mawil” Witzel, Jacek Frąś, Sascha Hommer, Krzysztof Ostrowski, Agata „Endo” Nowicka, Andreas Michale, Patryk Mogilnicki, Jan-Frederik Bandel, Monika Powalisz, Grzegorz Janusz – podeszli do Fryderyka Chopina na wiele rozmaitych sposobów. Są w antologii „Chopin New Romantic” alternatywne wersje historii, wariacje na temat biografii kompozytora, a także komiksy, w których Chopin jest tylko punktem wyjścia – do opowieści o sile muzyki, do pochwały tego co atrakcyjne w polskiej współczesnej kulturze.
To nieortodoksyjne, a czasami idące wręcz pod prąd i prowokacyjne, podejście do postaci Fryderyka Chopina kreuje nie tylko zupełnie inny obraz słynnego Polaka, ale pokazuje także swobodę i siłę komiksowego medium. Wychodząc od Chopina, ale idąc za głosem serca, wyobraźni i artystycznej wrażliwości młodzi twórcy stworzyli oryginalny, niebanalny album, będący doskonałym akcentem na zakończenie Roku Chopinowskiego.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl

Arthaniel | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Dla pierwszej i trzeciej historii naprawdę warto, bo obie są genialne i aż chciałoby się je wyrwać z tego albumu, oprawić na własną rękę i w takiej formie postawić na półeczce. Cała reszta zawartych w tym zbiorku nowelek to niestety w zdecydowanej większości straszne bełkoty (w sumie wartościowa jest tylko jeszcze historyjka o Ha-Dze, bo z niej przynajmniej można się dowiedzieć czegoś ciekawego).

kareena | 2011-04-09

Jest to zbiór krótkich historyjek-epizodów. Każdy byl rysowany inną kreską, ale niestety mało który mi sie z wyglądu podobał. Niektóre byly w dodatku nieczytelne. A ponoć rysowali to całkiem uznani graficy. Najbardziej mi sie podobał pomysł z niewidomym Chopinem - chyba jedyna konkretna historia w tym zbiorze i z super zakończeniem . :) Niestety trzech gwiazdek nie dam.

kendo777 | 2015-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 31 marca 2011

Praca zawiera dwa genialne komiksy ze scenariuszem Grzegorza Janusza i rysunkami Jakuba Rebelki, oraz Jacka Frąsia. Resztę można sobie spokojnie darować, bo są bardzo przeciętne. Ale te dwa krótkie komiksy o spotkaniach Szopena z Mickiewiczem, oraz Szopena z diabłem zasługują na bardzo wysoką ocenę.

byko | 2015-09-13
Przeczytana: 17 czerwca 2011