Epizody z Auschwitz 1 - „Miłość w cieniu zagłady”

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Epizody z Auschwitz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: K&L Press
978-83-61618-00-3
komiksy
Pyromaniac

„Miłość w cieniu zagłady” to opowieść o dwojgu więźniach KL Auschwitz – Żydówce Mali Zimetbaum i Polaku Edwardzie Galińskim. Mala, dzięki znajomości języków i ujmującej osobowości, została gońcem (Läuferin) w obozie kobiecym. Edek – więzień KL Auschwitz przywieziony pierwszym transportem polskich więźniów politycznych – po pobycie w obozie macierzystym, został przeniesiony do komanda instalatorów w KL Auschwitz II-Birkenau. Komiks opowiada o łączącym tych dwojga uczuciu, nieudanej ucieczce i ich tragicznej śmierci w obozie. W komiksie przedstawiono skomplikowane relacje między zwykłymi więźniami a więźniami funkcyjnymi oraz członkami załogi SS w KL Auschwitz w sposób odbiegający od powszechnych wyobrażeń na ten temat.

źródło opisu: http://www.episodesfromauschwitz.pl

źródło okładki: http://www.episodesfromauschwitz.pl

Mocny komiks obrazujący uczucie między dwójką ludzi w obozie koncentracyjnym. Poruszający i wstrząsający, warty przeczytania.

Eugen61 | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Znalazłem ten komiks na półce z Regionaliami w MB w Jarosławiu. Nie rozumiałem dlaczego ale potem się wyjaśniło. Pięknie przedstawiona historia obozowej miłości. Pozwala edukować młodych o ciężkich naszych dziejach. Polecam.

Turysta | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Piękna opowieść....o miłości,która mimo tragicznego końca jest uczuciem spełnionym.O pragnieniu wolności.O pragnieniu by żyć.O godności,której nikt człowiekowi nie może odebrać,bo tylko godność pozostaje gdy zabraknie nadzieii.

Dunya | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Niesamowitym pomysłem wydała mi się na początku próba przedstawienia tak trudnej części naszej historii jaką stanowi Auschwitz w formie komiksu. Jakże się pozytywnie zaskoczyłam.
Ta pozycja jest dopracowana do granic możliwości, mimo swej krótkiej formy - przytacza tło historyczne, tłumaczy terminologię oraz różne zjawiska, a dialogii są stylizowane tak, by brzmieć naturalnie, jednocześnie pozostając żargonem obozowym.
Zadziwiająca była scena, gdzie Edek rozmawia z przełożonym swojego komanda, który stwierdza że wstydzi się, iż jest Niemcem.
I jeszcze ta historia wielkiej miłości, która wydarzyła się naprawdę w tamtym miejscu i tamtym czasie...
Polecam tą pozycje i młodszym i starszym.
Warto.

Bałam się trochę tego komiksu. Nawet nie samej formy, co treści, a konkretnie - co tam znajdę, jakie będzie podejście do sprawy. Czy autorzy postawią na wątek romansowy (zakazana miłość w obozie koncentracyjnym) czy skupią się także na detalach, zapleczu historycznym?
Moje wątpliwości zostały rozwiane już po pierwszych trzech stronach. Wiedziałam, że trafiłam na coś, do czego nie będę w stanie się przyczepić.
Pierwszy z "Epizodów z Auschwitz" opowiada historię miłości dwojga więźniów, Polaka i Żydówki. Było to uczucie beznadziejne od samego początku - szanse, że obydwoje zakochani opuszczą obóz i będą żyć długo i szczęśliwie, były nikłe. Jest to opowieść jak najbardziej prawdziwa - ucieczka Edwarda Galińskiego i Mali Zimetbaum miała miejsce, co zostało odnotowane w rozmaitych publikacjach o obozie.
Moim zdaniem wzięcie na warsztat tego konkretnego zdarzenia było strzałem w dziesiątkę. Autorom udało się pokazać funkcjonowanie Birkenau w bardzo ciekawy, przystępny sposób....