Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty

Wydawnictwo: Videograf II
978-83-7183-666-4
2009
film polski, film
Wer

"Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty" to zawarte w jednym tomie syntetyczne ujęcie całych dziejów kina w Polsce – od pierwszych seansów filmowych na ziemiach polskich zorganizowanych w 1896 roku, aż po filmy zrealizowane w 2007 roku, które miały premierę w listopadzie roku 2008. Autor wszechstronnie omawia tu wszystkie najważniejsze zjawiska z zakresu polskiej sztuki i kultury filmowej oraz przemysłu kinematograficznego. Przedmiotem analizy są najwybitniejsze polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, przedstawione są biografie twórców i najważniejsze konteksty kina. Księga zawiera 11 rozdziałów i dla każdego z nich autor stara się znaleźć odrębną zasadę porządkującą, której źródło mieści się w kolejnych fazach procesu historycznego. W ten sposób ponadstuletnie dzieje kina polskiego zostają opisane jako cząstka kultury narodowej Polaków.

źródło opisu: http://www.dwa.videograf.pl/catalog/product_info.php?products_id=427

źródło okładki: http://www.dwa.videograf.pl/catalog/product_info.php?products_id=427

ivo | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Rewelacyjna pozycja. Każdy kto pasjonuje się naszym ojczystym kinem powinien znać. Autor bardzo wnikliwie opisuje historię naszej kinematografii od samego początku. Warto się zapoznać i stworzyć "dosłownie" ogromną listę polskich filmów które trzeba koniecznie znać, a których nie obejrzymy w tv. Polskie kino jest świetne, tylko trzeba oglądać odpowiednie filmy o które dziś tak trudno :) Pozdrawiam czytających kinomaniaków ;)

agnieszka777 | 2014-08-08
Przeczytana: 2011 rok

Cały czas czytana, tam coś zapomnę to przewrócę parę kartek do tyłu, tu coś chcę wiedzieć szybciej to przewrócę do przodu i tak w kółko. Dobra encyklopedia kina.

Eliza | 2016-11-19

Bardzo ciekawa lektura, chociaż autor momentami rozwodzi się aż nadto. Nie zdążyłam przeczytać do końca jednak z pewnością to zrobię.

agnieszka | 2017-09-17
Alex | 2016-12-16