Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty

Wydawnictwo: Videograf II
978-83-7183-666-4
2009
film polski, film
Wer

"Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty" to zawarte w jednym tomie syntetyczne ujęcie całych dziejów kina w Polsce – od pierwszych seansów filmowych na ziemiach polskich zorganizowanych w 1896 roku, aż po filmy zrealizowane w 2007 roku, które miały premierę w listopadzie roku 2008. Autor wszechstronnie omawia tu wszystkie najważniejsze zjawiska z zakresu polskiej sztuki i kultury filmowej oraz przemysłu kinematograficznego. Przedmiotem analizy są najwybitniejsze polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, przedstawione są biografie twórców i najważniejsze konteksty kina. Księga zawiera 11 rozdziałów i dla każdego z nich autor stara się znaleźć odrębną zasadę porządkującą, której źródło mieści się w kolejnych fazach procesu historycznego. W ten sposób ponadstuletnie dzieje kina polskiego zostają opisane jako cząstka kultury narodowej Polaków.

źródło opisu: http://www.dwa.videograf.pl/catalog/product_info.php?products_id=427

źródło okładki: http://www.dwa.videograf.pl/catalog/product_info.php?products_id=427

lolipop13 | 2019-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Książka ta to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby zainteresowanej polskim kinem. Tadeusz Lubelski zamieszcza w niej przegląd najważniejszych filmów, twórców i trendów obecnych w polskiej kinematografii od jej początków. Ten sporych rozmiarów tom czyta się bardzo dobrze (a jeśli zna się omówione filmy - to jeszcze lepiej). "Historia kina polskiego" może być dobrym punktem wyjścia do dalszego zgłębiania polskiego dorobku filmowego.

Dla mnie najciekawsze były rozdziały poświęcone kinu w Polsce przed II wojną światową, bo lubię filmy dwudziestolecia międzywojennego i historię początków kina, oraz kinu lat 80. Urodziłam się w latach 80., więc nie znam tych czasów z autopsji, a poza tym jako dziecko nie interesowałam się kinem, więc książka Lubelskiego wzbogaciła moją wiedzę w zakresie krajowej twórczości filmowej z tego okresu.

Lubelski nie opisuje kina w oderwaniu od realiów społecznych, ale pokazuje powiązanie kinematografii z sytuacją społeczną i polityczną. Można dzięki temu...

Eliza | 2016-11-19

Bardzo ciekawa lektura, chociaż autor momentami rozwodzi się aż nadto. Nie zdążyłam przeczytać do końca jednak z pewnością to zrobię.

ivo | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Rewelacyjna pozycja. Każdy kto pasjonuje się naszym ojczystym kinem powinien znać. Autor bardzo wnikliwie opisuje historię naszej kinematografii od samego początku. Warto się zapoznać i stworzyć "dosłownie" ogromną listę polskich filmów które trzeba koniecznie znać, a których nie obejrzymy w tv. Polskie kino jest świetne, tylko trzeba oglądać odpowiednie filmy o które dziś tak trudno :) Pozdrawiam czytających kinomaniaków ;)

agnieszka777 | 2014-08-08
Przeczytana: 2011 rok

Cały czas czytana, tam coś zapomnę to przewrócę parę kartek do tyłu, tu coś chcę wiedzieć szybciej to przewrócę do przodu i tak w kółko. Dobra encyklopedia kina.