Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej

Okładka książki Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej praca zbiorowa
Okładka książki Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej
praca zbiorowa Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Przewodniki Krytyki Politycznej
Krytyka Polityczna
2011-03-25
2011-03-25
seriale telewizja popkultura esej

Na zmianę z czytaniem książek oglądam seriale. Teraz w prawdzie już dużo mniej niż kilka lat temu, ale oglądam. Seriale to nie tylko dobra rozrywka na wieczór gwarantująca godzinę relaksu. Obecnie wiele wymaga wiele wysiłku intelektualnego, spostrzegawczości, zwraca uwagę na ważne kwestie społeczne, kulturalne czy polityczne jak również uczy i edukuje. Serial, szczególnie, taki emitowany w ogólnie dostępnej telewizji, ma dużo większy zasięg niż książka, czasopismo czy sam film.

Wydany w 2011 ,,Przewodnik Krytyki Politycznej. Seriale" bardzo szczegółowo analizuje ten fenomen. Koncentruje się na kilku popularnych (Friends, House, True Blood, Z Archiwum X) czy kontrowersyjnych pozycjach (Słowo na L, Big Love),zahaczając nawet o nasze podwórko (Świat według Kiepskich). Omawiane są społeczne odniesienia, wpływ na widza, stopniowe złagodzenie czy wręcz zmianę światopoglądu (najlepszym przykładem są wątki homoseksualne, które znacznie straciły swoją kontrowersyjną wymowę). Autorzy próbują dojść do meritum zagadnienia, wyjaśnić dlaczego akurat serialowi bohaterowie tak poruszają wyobraźnie, gdzie tkwi istota. Nie ma na to jednej, dobrej odpowiedzi. Ile głosów, tyle opinii.

Ważna pozycja dla każdego serialomaniaka. Warto jednak zauważyć, że pewne kwestie już teraz uległy przedawnieniu. Pewne seriale zakończyły się, w innych bohaterowie ewoluowali w innym kierunku, po za tym pojawiły się nowe tytuły, które na nowo ustawiły karty, zmuszając do nas do przesunięcia swoich granic postrzegania. Wiele kwestii stało się oczywistymi. A to tylko okres pięciu lat. Na pewno niezwykłym przeżyciem będzie spojrzenie na szklany ekran za kolejne kilka.

Po recenzję zapraszam na mój blog. Rick's Cafe

Po recenzję zapraszam na mój blog. Rick's Cafe

Autorzy przewodnika analizują fenomen seriali. Ich refleksje krążą wokół problematyki formy i wartości artystycznej, ideapleacement, prezentowanych obrazów mniejszości i ogólnie ich roli w kulturze współczesnej.

O książce napisałem tutaj:
Zapraszam!

O książce napisałem tutaj:
Zapraszam!

Świetna książka-przewodnik dla wszystkich maniaków serialowych. Plus parę naprawdę ciekawych wywiadów.

dla miłośników seriali

dla miłośników seriali