Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Krytyki Politycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ha!art
Lacrimae rerum
978-83-89911-79-7
kino, film, historia

Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch to filmowe tour de force słoweńskiego psychoanalityka i filozofa Slavoja Žižka. Jego komentarze, brawurowe, erudycyjne, często obrazoburcze, dowodzą, że "praca teorii" może dokonać się w kinie i dochować wierności temu, co w samych filmach nieświadome. Filmografia książki liczy sto pięćdziesiąt tytułów. Oprócz Dekalogu, Niebieskiego, Podwójnego życia Weroniki, Psychozy, Zawrotu głowy, Solaris, Stalkera, Nostalgii, Zagubionej autostrady, Blue Velvet i Dzikości serca, autor obszernie komentuje m.in. Przełamując fale, Piknik pod Wiszącą Skałą, Utalentowanego pana Ripleya, Oczy szeroko zamknięte, Dzień zagłady, Spokojnego Amerykanina i Casablankę.

nina | 2011-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2011

Pierwszy raz zetknęłam się z Žižkiem oglądając film dokumentalny "Z-Boczona historia kina". Jego interpretacje filmów na tyle mnie zaintrygowały, że zdecydowałam się sięgnąć po książkę. Widziałam większość z omawianych przez niego filmów, co bez wątpienia ułatwiło lekturę. Nie będę dociekać na ile zaproponowane przez niego interpretacje są trafne. Dla mnie stanowią zachętę, a jednocześnie zestaw wskazówek do dłuższych rozważań po wizycie w kinie. Zdecydowanie polecam!

Monika | 2016-04-17
Przeczytana: 2012 rok

Zizek-erudyta analizuje filmy klasyków kina z punktu widzenia psychoanalizy. Dzięki tej perspektywie odkrywa w treści opisywanych dzieł znaczenia, których trudno by było dostrzec komuś bez odpowiedniej wiedzy. Wiele z zizkowych obserwacji zaskakuje świeżością i pozwala na nowo odczytać treść znanych filmów. Prawdziwa gratka dla kinomaniaków!

nieznajome | 2014-11-05

Ciekawe spojrzenie na kino oraz kulturę masową. Polecamy

Jacus19 | 2016-08-31
Karo Mitsuke | 2016-07-20