Bezdźwięczny głos jednej klaszczącej dłoni

Okładka książki Bezdźwięczny głos jednej klaszczącej dłoni Lies Groening
Okładka książki Bezdźwięczny głos jednej klaszczącej dłoni
Lies Groening Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry religia
religia
Die lautlose Stimme der einen Hand (1983)
Wydawnictwo Iskry
1988-01-01
1988-01-01
8320710391
Ryszard Turczyn

Na wstępie zaznaczam, że alergicznie reaguję na spisane i wydane (w formie książkowej, najczęściej) osobiste przeżycia o charakterze mistyczno-duchowym. Spowodowane jest to głównie tym, że ilość egzaltacji i zapewnień o niemożności opisania tego, co właśnie jest opisywane zakrawa w pewnym momencie na parodię. Takie odczucia towarzyszyły mi podczas czytania prozy lamy Ole Nydahla i jego drogi do buddów na dachu świata. W przypadku książki Lies Groening takie wrażenia gdzieś się przebijały, ale... No, właśnie.
Książka posiada ciekawą cechę - im dłużej od momentu przeczytania, tym bardziej odczuwać można jej wpływ. Napisać, że wrasta w czytelniku niczym roślina będzie zapewne trącić banałem i trywializmem, niemniej jednak, tego można doświadczyć. Żartobliwie można dodać, ze parzenie i picie herbaty już nie będzie tym samym.
Szkoda jedynie, że pani Groening niczego więcej nie napisała. Ale przecież byłoby to zaprzeczenie buddyzmu zen - tu jest wszystko, po co tracić słowa na więcej?

• Literatura niemiecka
  • Popularnonaukowe
  • Podróżnicze
  • Azja - Daleki Wschód (Japonia, Korea)
  • Buddyzm - posiadam
  • Esej