Wielka księga Tao

Wydawnictwo: Hachette Polska
taoizm, tao
religia
Sandra

Wielka księga Tao (w dosłownym przekładzie: Księga Drogi i Cnoty) została napisana za czasów panowania dynastii Zhou. Dynastia ta panowała nad swoiście skonfederowanymi państewkami, z których połączenia powstało w 221 r. p.n.e. imperium zwane przez nas Chinami. Poza przybliżoną datą powstania tego dzieła niewiele o nim wiemy. Autorem jest podobno pewien starzec zwany Lao-tsy. Niektórzy powiadają, iż tak naprawdę nazywał się Li Er i był swego czasu archiwistą na dworze jakiegoś ważnego jegomościa. Inni twierdzą zaś, że w ogóle go nie było, a ktoś go tylko wymyślił.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Medellin | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

"Wielka księga Tao" Lao Tsy / Lao Tse zawiera uniwersalne mądrości, które znamy głównie z późniejszych zapożyczeń i przekształceń (albo, które zostały na nowo wykreowane w kolejnych stuleciach).

Aż trudno uwierzyć, że wiele prawd dotyczących polityki czy ekonomii zostało ogłoszonych przez tego chińskiego mędrca ponad dwa tysiące lat temu.

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-26

"Kiedy ustąpią pragnienia, zapanuje spokój i ład się sam zaprowadzi na świecie."
Umieszczam na wstępie jeden z moich ulubionych cytatów z tego starożytnego i klasycznego arcydzieła z Azji. Książka do studiowania i kontemplowania. Książka, która wycisza i uspokaja. To wydanie jest wyjątkowe. Mamy w nim chińskie teksty oryginalne i polskie znakomite tłumaczenia. "Wielka księga Tao" to jedno z najważniejszych dzieł w historii ludzkości. Miało i ma wielki wpływ na wielu ludzi. Miłośnicy filozofii i kultury Dalekiego Wschodu powinni przeczytać koniecznie. Kto zagłębi się w jej wersy może wiele znaleźć i wiele zyskać. Zachęcam do lektury.

ziombel | 2015-08-10
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Jest to pochwała bierności, głupoty, słabości oraz pogarda dla działania i rozwoju. Według autora nie należy rozwijać się intelektualnie, ponieważ myślenie to zło. Myślenie o tym, że mógłbyś poprawić swoje życie sprawia cierpienie. Jeśli jesteś biednym chłopem z jakiejś biednej chińskiej wioski, to nie powinieneś myśleć o tym, jak efektywniej wykorzystywać swoje zasoby. Nie powinieneś myśleć o tym, jak poprawić swój los i los swoich bliskich. Zamiast tego powinieneś klękać przed mędrcami i dziękować im za to, że żyjesz w ubóstwie. Nie powinieneś nawet ośmielić się kwestionować systemu kastowego, ponieważ to wywoła u ciebie smutek. Zamiast tego powinieneś stać w swoim szeregu i siedzieć cicho. Po przeczytaniu tej książki nie dziwię się, że Azja zaczęła podnosić się z ubóstwa dopiero kilkadziesiąt lat temu - po przywiezieniu idei Adama Smitha przez Brytyjczyków do Hong Kongu. Jedną z nielicznych mądrości jakich tu widziałem, była pochwała minimalnego rządu.

tereska | 2014-08-21
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Wiem, że nic nie wiem ;-)

Ajvimar | 2018-12-15
Miś_koralgol | 2018-07-23