Zen na co dzień. Miłość i praca

Tłumaczenie: W. Wojciechowski, S. Piela
Wydawnictwo: Elay
Everyday Zen: Love and Work
978-83-923701-4-7
religia

Joko Beck reprezentuje oryginalną odmianę zachodniego zen. Zaczęła praktykować mając ponad czterdzieści lat, najpierw pod kierunkiem rosiego Maezumiego, później zaś z rosim Yasutanim i rosim Soenem. Joko jest współczesną kobietą, której osobowość była już w pełni ukształtowana przed rozpoczęciem praktyki (…). Niczego nie udaje i nie wyolbrzymia znaczenia własnej osoby, naucza zen, starając się wcielać w życie starożytną zasadę wu shih, czyli „nic niezwykłego”.

Joko nie ma cierpliwości do duchowości romantycznej, wyidealizowanej słodyczy i lekkości, prowadzą one bowiem raczej do ucieczki od rzeczywistości i od cierpienia, które niesie ze sobą życie. Lubi od czasu do czasu zacytować następujący werset z Shoyo Roku: „Na uschniętej gałęzi zakwita kwiat”.

źródło opisu: http://elay.media.pl/ksiazki/zen-na-co-dzien-milosc-i-praca

źródło okładki: http://elay.media.pl/images/10t.jpg

Ewik | 2012-11-24
Na półkach: Buddyzm

Bardzo dobra, choć ciężka i trudna książka o praktyce zen. Ciężka nie ze względu na język, ale na trudne prawdy w niej zawarte, które to człowiek w swym lenistwie i uwielbieniu dramatu wolałby ominąć.

rabpop | 2013-01-28
Na półkach: Buddyzm
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Dla zainteresowanych tematem Zen lektura obowiązkowa. Bardzo skondensowana wiedza wymagająca nieco więcej uwagi podczas czytania.

niedarek | 2014-11-07
Na półkach: Zen
Przeczytana: 02 maja 2015

Prawda o praktyce i zyciu w Zen.

Kaasiaa | 2017-02-23
Na półkach: Posiadam