Pamiętnik starego pierdoły

Memoires d'un vieux con
978-83-7674-186-4
literatura piękna
AMisz

Mistrz surrealizmu i absurdu prezentuje jedyne w swoim rodzaju memuary! Talent plastyczny przejawiał od dziecka, chyba od zawsze miał też dar poznawania sławnych tego świata. Raz nawet Sarah Bernhardt chciała mu pozować nago, ale skończyło się w łóżku. Portretu nie było, narodził się za to posuwizm. Kilka anegdot podrzucił Chaplinowi. Projektował scenografie do filmów z Gretą Garbo. Odmówił...

Mistrz surrealizmu i absurdu prezentuje jedyne w swoim rodzaju memuary!

Projektował scenografie do filmów z Gretą Garbo. Odmówił namalowania portretu Ala Capone, bo jego pieniądze były splamione krwią.
Melodie, które pogwizdywał, stały się wielkimi przebojami Cole’a Portera i Gershwina. Wpłynął także na Walta Disneya i namalował ogromny portret Kaczora Donalda – oczywiście z natury. Poznał Mussoliniego, który zrobił na nim nad wyraz miłe wrażenie, oraz Hitlera, do którego poczuł coś w rodzaju wstrętu, zwłaszcza gdy ten chciał płacić za jego obrazy własnymi bohomazami.
Grał w szachy z Edisonem i Einsteinem, a swoją żonę leczył u doktora Freuda. Zainicjował punktylizm, surrealizm i kubizm (Panny z Awinionu Picassa to zaledwie kopia jego Panien z Orange). Był ekspertem i bardzo poważaną osobistością. Ale w Akademii Francuskiej wykładać nie chciał. Nie i koniec, to zabija artystę. Tak czy inaczej – znał wszystkich.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2012

źródło okładki: http://replika.eu/zapowiedzi.php?wyd=1&id3=394&k=

Oficjalna recenzja
dorsz książek: 435

Topor w wersji rozszerzonej

Można powiedzieć, że jest jak zwykle u Topora – cechuje go lekkość będąca pretekstem do rozliczania się z wątpliwościami i ukrytymi lękami. Tyle, że w tym wypadku mamy do czynienia z Toporem w wersji rozszerzonej.

Autor „Pamiętnika” to wybitnie uzdolniony malarz, który doskonale zdaje sobie sprawę ze swojego talentu. Wcale nie dziwi go zatem, że Gertruda Stein wiesza jego obrazy na honorowym miejscu we własnym salonie, Isadora Duncan tańczy dla niego topless na mrozie, a już krótkie spotkanie z nim inspiruje Georga Orwella do napisania „Roku 1984”. No dobrze, jest ktoś, kogo nie znał… Marshall McLuhan. Ale to nie przeszkodziło mu przewidzieć kluczowej roli mediów we współczesnym świecie! Był w końcu… prekursorem wszystkiego. Ale to sztuka znalazła się w centrum jego zainteresowań: tworzył nurty i wyznaczał kierunki jej rozwoju – on, żywy drogowskaz dla innych artystów.

Ktoś o jego statusie może pozwolić sobie na wiele. Na przykład na wstawanie późnym popołudniem i nocne przesiadywanie w knajpach. Trzymanie się jak najdalej od tego, czego nie uważa za sztukę i ciągłe uciekanie przed próbami zaszufladkowania. Zupełnie jak prawdziwy Roland Topor.

Tak, w istocie znajdziemy tu znaczną część poglądów samego Topora. W jego świecie życie i sztuka są nierozerwalną całością, a zacieranie granic między nimi odbywa się gdzieś na granicy szaleństwa. Przebija się przez te strony także lęk przed śmiercią, maniakalna wręcz chęć pozostawienia po sobie czegoś namacalnego. I to jest ten Topor bardziej ludzki, nieuwikłany w konwencję albo zrywanie z konwencją.

Nieustanne ścieranie się twórcy ze schematami nie jest przypadkowe. Wynika z nastawienia coraz mniej oczekujących, zblazowanych odbiorców. „Pamiętnik” to poniekąd akt oskarżenia. Dramatyczne pytanie o to, dlaczego sztuka, której odbiór wymaga intelektualnego zaangażowania, spychana jest na margines, a artysta – by zyskać odrobinę uwagi – musi uciekać się do coraz bardziej kontrowersyjnych metod.

Wreszcie nie sposób nie spojrzeć na „Pamiętnik” jak na swoistą parodię tego gatunku. Wskazanie, że można napisać właściwie wszystko i podpisać się pod tym jako każdy. To jest po prostu kwintesencja Topora.

Aleksandra Bączek

Daniel | 2019-08-18
Przeczytana: 24 lipca 2019

Bohater przypominał trochę Grenouille,a z "Pachnidła" - też obdarzony wielkim talentem i bezgranicznie się przechwalający, ale na szczęście nikogo nie mordował. I jeszcze nie narzekał, że był niezrozumiały. Wprost przeciwnie, jemu się świat kłaniał w pas i rozchwytywał chyba każde dzieło. Tylko nie doceniał wkładu w nowe trendy, przypisując je komuś innemu.
I tylko samą książkę trzeba czytać powoli, bo od tego cukru może zemdlić.

Gusiołki | 2018-03-14

Zabawna,ale należy ją czytać małymi kęskami,bo zbyt duże mogą się przejeść.

bppremiera | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane, Mam u siebie

"Poglądy mogą współistnieć jedynie wówczas, gdy ochraniają je skorupki o identycznej wytrzymałości. I dobrze. Ale co to ma wspólnego z komunikowaniem się? Nic. Żyjemy, mając swoje zdanie, umieramy z nim, albo je zmieniamy, ale się nie komunikujemy. W ostateczności przypijamy do tych, którzy mają takie samo zdanie jak my, i kropka."

Z zaciekawieniem, uśmiechem i lekkim rozdrażnieniem przeczytałam tę książkę. I tak się nie mogłam od niej oderwać, czego skutkiem był przegotowany makaron do rosołu. Pierwszy etap czytania podobał mi się najbardziej, bo podjęłam się lektury w niewiedzy. Z zaciekawieniem weszłam w świat o jakim opowiada autor, ba nawet byłam w nim obecna. Jednakże sielankę rozmyła moja dociekliwość, no bo jak to? O czym ten człowiek napisał? Jest kierunek w sztuce, o którego istnieniu nic i nigdy nie słyszałam? Och co za błąd, przecież muszę go poznać, zgłębić swoją wiedzę, może natchnie moją wyobraźnię. I tak wygooglowałam słowo POSUWIZM. Już nic nie było, jak...

Danielsson | 2016-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Zaczęło się obiecująco, ale niestety z każdą przeczytaną stroną czułem, że poziom spada. Wszystko zmieniło się w wymyślone przechwałki człowieka, którego do końca nawet nie znamy. Był on jednak odpowiedzialny za praktycznie wszystko, co godne uwagi w świecie kultury. Nie brakowało żartów, jednak by je wszystkie zrozumieć, należałoby poznać historię całego świata od samego początku XX wieku. Autor zawarł tu też wiele swoich własnych przemyśleń oraz przekazał nam zdanie na pewne tematy, co oczywiście jest plusem. Myślę, że była to dobrze napisana książka, której niewiele można zarzucić, jednak mimo to oceniam ją dość nisko ze względu na moje wygórowane oczekiwania w stosunku do niej po przeczytaniu "Życia przed sobą" tego samego autora i po zobaczeniu ciekawego tytułu.

annie warhol | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2016

zabawne

Marzenia | 2015-12-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Rewelacja. Roland Topor - moje odkrycie 2015 roku! Zachwyt totalny- lekkość, żart, dystans, polot, poetycka zabawa. Ależ z ogromnym zachwytem się czyta. I któż by się przejmował, czy opowieści są prawdziwe czy zmyślone, ważne, że dobrze się bawimy. Przyciągnął mnie tytuł książki "Pamiętnik starego pierdoły". Trzeba wielkiej pewności siebie i ogromnego dystansu aby mówić o sobie "pierdoła". Wymęczyła mnie trochę ilość wymienianych nazwisk znanych ludźmi, ale wybaczam "staremu pierdole".

Roland Topor? Lubię jego wytwory wyobraźni, czy to pisanej, czy przelewanej na papier w formie rysunków. To właśnie za jego sprawą przechodzimy szybkie powtórzenie ze sztuki, literatury oraz dowiadujemy się o ludziach, których należy kojarzyć, że istnieli sobie w tym XX wieku. A na dodatek tworzyli wiekopomne dzieła bądź decydowali o losach świata. Ich natchnieniem był oczywiście narrator, który w odpowiednim momencie, z wyczuciem podsuwał na tacy wspaniałe rozwiązania, zmieniające świat, wywracając do góry nogami istniejący porządek. Po raz kolejny nie zawiodłem się na prezentowanym absurdzie oraz czarnym humorze autora. Dlatego pojawiały się w tracie czytania okresowe wybuchy śmiechu. Oczywiście, czasami robi się nieco poważniej, gdy np. natrafiamy na takie słowa "Kto rzadko myśli, ten często się myli" bądź mamy do czynienia z ciekawie przedstawioną definicją kultury "...kultura to targowisko próżności. Jedni znajdują nabywców, inni nie. Upowszechnianie kultury zależy w głównej...

Bacha85 | 2015-03-02
Przeczytana: luty 2015

Jest to powieść, będąca wspomnieniami artysty żyjącego na początku XX wieku. Z jednej strony znajdziemy tu pełen przekrój historycznych postaci, z którymi miał okazję spotkać się narrator, z drugiej zaś odkryjemy krok po kroku jego drogę do doskonałości. Zdecydowanie godna polecania, dla miłośników niebanalnych historii.

visenna88 | 2014-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2014, MBP Leszno
Przeczytana: wrzesień 2014

Autor wodzi czytelnika za nos. Jest to powieść-anegdota, trąci niebanalnym humorem; bardzo przyjemnie spojrzeć na wielkie osobistości kina, nauki, polityki i sztuki wieku XX bez pastiszu. Topor nie niszczy ich legendy, tylko pozwala nam w naszej wyobraźni zajrzeć im pod spódnicę, przedstawić jako istoty z krwi i kości, które lubiły się czasem zabawić i wywinąć komuś numer. Oczywiście największym NUMEREM w tej opowieści jest narrator :)

Polecam osobom, które mają ochotę na lekki acz inteligentny humor.

Jarek1983 | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Miła i sympatyczna lektura, nie tylko dla erudytówm