Pamiętne lato

2012-07-18
2012-07-18
978-83-7799-455-9
Małgorzata Żbikowska

Dobra historia z mroczną tajemnicą rodziną w tle. Czyta się rewelacyjnie!

Dobra historia z mroczną tajemnicą rodziną w tle. Czyta się rewelacyjnie!

Całkiem fajna - z cyklu wciągająca powieść na wakacje, z romansem i rodzinną tajemnicą w tle. Ładnie napisana. Fabuła raczej bez efektu wow.

Lubię historie z rodzinnymi tajemnicami w tle i to jest właśnie taka historia. Polecam!

Ja niestety nie podzielę zachwytów nad tą książką. Rozmachu tu nie zauważyłam dla mnie to czytadło jakich wiele na bibliotecznych półkach. Prosta fabuła, portrety psychologiczne bohaterów płytkie i mało skomplikowane a skrywaną tajemnicę można bez problemu odkryć przed końcem książki.
Czytanie tej pozycji można porównać do oglądanie średniej klasy amerykańskiej obyczajówki opartej na stałych schematach.

Serdeczności
Monika

Zakończenie bardzo rozczarowujące i przewidywalne. Bardzo długo ją czytałam, z wieloma (nawet kilkumiesięcznymi) przerwami. Ale satysfakcja gdy ją skończyłam była nie do opisania!

Ksiazka bardzo wciagajaca, ciezko sie oderwac...

Ksiazka bardzo wciagajaca, ciezko sie oderwac...

Zastanawiałam się ide dać gwiazdek, bo mam trochę mieszane uczucia co do tej książki. Dałam 8 bo książkę czyta się bardzo szybko, jest tak napisana że najchętniej by się człowiek nie odrywał i ciagle czytał. Za to zakończenie mnie trochę rozczarowało. Polecam!

Trzech braci z bogatej angielskiej rodziny: dobry, zły i najgorszy. Wszyscy trzej przystojni jak diabli, żadna kobieta się nie oprze!

Trzy niepewne siebie, (pozornie) słabe kobiety. Jedna urodzona w złej części świata, druga w złej części Stanów Zjednoczonych, trzecia w złej części Anglii.

Małżeńska przemoc, niewiara w siebie, bulimia (mam ostatnio „szczęście” do bulimicznych bohaterek, poprzednia była w „Mieście w ogniu”),złamane kariery, brzydkie ubrania, obozy dla uchodźców, samotność, brak przyszłości, wojna, bieda.

(...)

Oto jak – w poszukiwaniu ciekawej, oryginalnej prozy z innych kontynentów – stałem się czytelnikiem literatury popularnej. Ostrzegam zatem: nie czytajcie Lesley Lokko. Chyba, że lubicie niewiarygodne czytadła o nadrzędnej roli miłości w życiu kobiety.

Więcej o książce na blogu Poczytane.pl: http://poczytane.pl/pamietne-lato-lesley-lokko/

Małżeńska przemoc, niewiara w siebie, bulimia (mam ostatnio „szczęście” do...

"Pamiętne lato" i moje pierwsze spotkanie z tą Autorką.

Lesley Lokko - urodzona w Szkocji wychowywała się w Ghanie. Bo stamtąd właśnie pochodził jej ojciec. Naukę kontynuowała w Wielkiej Brytanii, potem w USA. Architekt z wykształcenia. Pisarka z zamiłowania. O sobie mówi: "Mieszkam prawie jednocześnie w Johannesburgu, Londynie, Akrze i Edynburgu."
Do tej pory wydała dziewięć powieści.

"Ludzie nie pamiętają tego, co mówisz czy robisz, ale jakie uczucia w nich wzbudzasz."

Trzy młode kobiety: Niela, Julia i Maddy. Z różnych środowisk, z różnych kultur. Somalijka, Angielka i Amerykanka. Wyjątkowe. Co je łączy? Przyszłość. Jest też trzech mężczyzn. Tajemnice, podróże, miłość. Tragedie i cudowne chwile.

"Nie mogła uwierzyć, że to ją spotyka. Chcą ją wydać za mąż, właśnie ją. Miała tyle planów - wstąpić na uniwersytet, zdobyć zawód, wybrać sobie męża, gdy przyjdzie na to pora. Tymczasem oni chcą oddać jej rękę kompletnie obcemu człowiekowi, nieważne, że dalekiemu krewnemu. Po co to wszystko było? Te namowy, żeby dobrze się uczyła, te podróże do Europy i wiara, że przyszłość należy do niej? Nigdy jej niczego nie zabraniali, dlaczego więc teraz? Pytania wirowały jej w głowie jak szalone, gotowe eksplodować. Słyszała, ze rodzice kłócą się w salonie, matka coś mówi błagalnym głosem, wreszcie trzaskają zamykane drzwi. Słowa /.../: "Zwrócono się do nas z propozycją" brzmiały w uszach ?...? raz głośniej, raz ciszej, jak myśli, które napływają i oddalają się tuż przed zapadnięciem w sen. W końcu usnęła, zbyt zmęczona, by myśleć lub marzyć."

Niezwykle skomplikowane relacje międzyludzkie autorka pokazała tu w sposób iście mistrzowski. Miłość, zazdrość, zdrada, przebaczenie, niedomówienia i tajemnice wciąż przeplatają się ze sobą.

"Odwróciła głowę i utkwiła wzrok w morzu. Domyślił się, że za tym jednym słowem kryje się więcej, niż chciała ujawnić. Ze zdumieniem uświadomił sobie, że chciałby się dowiedzieć, co. Powiedział "dobranoc" i odszedł wolno do swojej kwatery, marszcząc brwi w zamyśleniu. Muszę na nią uważać - pomyślał. Dziwne, ale wcale go to nie zirytowało. Zrobiła na nim wrażenie, tylko nie wiedział, dlaczego.
Patrzyła, ja /.../ odchodzi i znika w budynku, gdzie był jego pokój. Szedł wolnym, pewnym siebie krokiem, wysoki i szczupły, pełen gracji i spokoju. Coraz bardziej ją intrygował. Po tygodniu przebywania w jego towarzystwie pod powłoką niecierpliwości zaczęła wyczuwać w nim zrozumienie i współczucie, które kłóciło się z jego szorstkim sposobem bycia."

Wielowątkowość i wspaniale wykreowane postacie sprawiają, że Pamiętne lato na długo pozostanie w pamięci.

"Wyczuwała w nim nieustannie buzujące napięcie, jak ciśnienie ropy pod ziemią. Dostrzegała to częściej, niż miała odwagę przyznać. Ale była w nim też druga natura, którą starał się kryć i tłumić, z ogromnymi pokładami życzliwości, niefrasobliwości i uroku. Gdy inni próbowali się do niej odwoływać, początkowo wychodził im naprzeciw, lecz zaraz się cofał, jak dziecko, które tyle razy się sparzyło, że wolało nie ryzykować. Nigdy nie spotkała kogoś takiego jak on. Coś musiało się zdarzyć, co zmieniło beztroskiego, swobodnego, życzliwego ludziom człowieka w osobę ostrożną i zamkniętą w sobie. Odsłaniał swoje wnętrze przeraźliwie wolno, warstwa po warstwie, zdarzenie po zdarzeniu, fakt po fakcie. Musi minąć trochę czasu, zanim ona poskłada te wszystkie kawałki i dotrze do jego wnętrza. Te błyskawiczne zmiany nastrojów, napady gniewu, nieoczekiwane wybuchy wesołości, olbrzymie poczucie humoru i zamykanie się w sobie były jego tajną bronią, za pomocą której trzymał świat na dystans. Czuła, że podobnie jak ona /.../ skrywa jakąś tajemnicę, ale nie wiedziała, jaką."

Polecam tę niezwykle wzruszającą historię mimo, że powieść nie jest łatwa.
A "Pamiętne lato" nie jest moim ostatnim spotkaniem z Lesley Lokko.

/z mojego bloga/

"Pamiętne lato" i moje pierwsze spotkanie z tą Autorką.

Do tej pory wydała...

"Pamiętne lato" Lesley Lokko jest powieścią złożoną z wielu wątków, które nie mają nic wspólnego już ze sobą.
Trzy kobiety-pierwsza z nich to Maddy to początkująca aktorka, zaczynająca swoją karierę poprzez brak akceptacji ze strony swojej rodziny i bez jakiegokolwiek zainteresowania dziewczyną popada w chorobę bulimię, druga kobieta to Niela kobieta jest uciekinierką przymuszoną żoną swego krewnego z dalekiej rodziny, natomiast ostatnia to Julia bardzo osierocona prawniczka, która z powodu swojego statusu rodzinnego musi ciężko pracować by zaakceptowało ją społeczeństwo i mieszkańcy miasta.
Każda z nich jest niepowtarzalna, wyjątkowa, wspaniała. Co je może łączyć? To Przyszłość.
Historia bardzo wzruszająca, fabuła ciekawa z zaskakującymi zwrotami akcji, mnie trzymała w napięciu od początku do końca.
Zachwycona jestem powieścią to powieść o trzech kobietach różniących się od siebie, takich różnych,a także o trzech braci Kellerów jest bardzo połączona miłością, rodzinnymi problemami,tajemnicami. Ciekawi, doskonali bohaterowie.
Ta książka zapewniła mi przyjemny relaks, odprężenie czułam czytając tą piękną, życiową, wciągającą i wspaniałą książkę,
poruszyła moje serce i to głęboko! czyta się super!!!!

• Przeczytane 2013
  • Domowa biblioteczka