One Secret Summer
978-83-7799-455-9
Ag2S

Rodzina Keelerów ma wszystko – prestiż, pieniądze, wysoką pozycję społeczną i tajemnicę, która zburzy jej starannie budowany wizerunek. Bystry obserwator już dawno mógł zauważyć dziwną niechęć, jaką dwóch starszych braci żywiło do najmłodszego, ale jej przyczyny pozostawały nieodgadnione. Domyślano się jedynie, że ma to związek z przeszłością ich matki, słynnej adwokat Diany Pryce, ale Diana milczała. Dopiero wiadomość o poważnej chorobie skłoniła ja do zmiany zdania. Nieoczekiwane wsparcie znalazła u żony najmłodszego z synów, ciemnoskórej Somalijki, której również ciążą sekrety z dramatycznej przeszłości...

źródło opisu: http://www.weltbild.pl

źródło okładki: http://www.weltbild.pl

onika | 2017-06-08
Przeczytana: czerwiec 2017

Opornie czytało mi się „Pamiętne lato”. Zupełnie nie wiem dlaczego, bo to naprawdę bardzo dobra i wciągająca książka. Jednak jest w niej coś chropowatego, co trzymało mnie na dystans. Są książki, które porównuję do ciepłych kocyków, które podczas czytania, tworzą wokół mnie bezpieczny kokon, są takie, w których się całkowicie roztapiam i zapominam o rzeczywistości, takie, których treść spływa po mnie jak woda po kaczce i takie, które się po prostu czyta. Powieść Lesley Lokko porównałabym do pięknego swetra, który koniecznie chcesz założyć, ale jak masz już go na sobie, to okazuje się, że on gryzie, szczypie, drapie…i z jednej strony, chcesz go nadal nosić, bo jest piękny, z drugiej marzysz, żeby go jak najszybciej zdjąć.

„Pamiętne lato” jest powieścią o przeszłości, która kładzie się cieniem na teraźniejszości i sprawia, że każda radość zatruta jest strachem przed ujawnieniem sekretu. Jest to opowieść o kobietach-żółwiach, tych żółwiach z aforyzmu Leca:„Żółw musi być aż tak...

Tosiaczek | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Ludzie tak bardzo od siebie różni - o odmiennym statusie społecznym, z różnych środowisk, kultur i krajów – wydawałoby się, że nic ich nie może łączyć, a jednak.

Niela – młoda, wykształcona kobieta z Somalii, którą dotknęło upodlenie, poniżenie i to ze strony najbliższych, kobieta, która odczuła bardzo dotkliwie zasady, jakimi kierował się jej własny naród. Jakie życie będzie jej udziałem? Czy na zawsze pozostanie jej biernie odbierać ciosy?

Julia – wrażliwa, zdolna, ale i pełna kompleksów dziewczyna z Newcastle. Wkroczyła w świat ludzi bogatych z urodzenia, chce im dorównać, ale czy jej się to uda? Czy zdoła zachować zdrowy rozsądek i nie da się pochłonąć blichtrowi, jaki towarzyszy życiu jej nowych „znajomych”? Jakie ma marzenia i czy uda się jej je spełnić, nie tracąc przy tym nic ze swej prostoty?

Maddy – zahukana dziewczyna z prowincji, z małego miasteczka w stanie Iowa, ogarnięta tęsknotą za domem, dziewczyna, której brak wiary w siebie prawie przekreśla przyszłość....

"Pamiętne lato" Lesley Lokko jest powieścią złożoną z wielu wątków, które nie mają nic wspólnego już ze sobą.
Trzy kobiety-pierwsza z nich to Maddy to początkująca aktorka, zaczynająca swoją karierę poprzez brak akceptacji ze strony swojej rodziny i bez jakiegokolwiek zainteresowania dziewczyną popada w chorobę bulimię, druga kobieta to Niela kobieta jest uciekinierką przymuszoną żoną swego krewnego z dalekiej rodziny, natomiast ostatnia to Julia bardzo osierocona prawniczka, która z powodu swojego statusu rodzinnego musi ciężko pracować by zaakceptowało ją społeczeństwo i mieszkańcy miasta.
Każda z nich jest niepowtarzalna, wyjątkowa, wspaniała. Co je może łączyć? To Przyszłość.
Historia bardzo wzruszająca, fabuła ciekawa z zaskakującymi zwrotami akcji, mnie trzymała w napięciu od początku do końca.
Zachwycona jestem powieścią to powieść o trzech kobietach różniących się od siebie, takich różnych,a także o trzech braci Kellerów jest bardzo połączona miłością, rodzinnymi...

allison | 2012-08-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Pani Lokko w szczytowej formie!

Ta powieść to wielka gratka dla miłośników twórczości autorki oraz dla wszystkich, którzy lubią napisane z rozmachem powieści obyczajowe.

W książce splata się kilka równoważnych wątków i od początku mamy świadomość, że będą one się przenikać aż do końca opowieści.
W życiu wszystkich bohaterów ważną rolę odgrywają rodzinne tajemnice - jedne sprzed lat, głęboko skrywane, chociaż niezapomniane, inne zupełnie świeże, z którymi trudno się pogodzić.

Autorka kolejny raz udowodniła, że jest mistrzynią w kreowaniu literackich postaci, zwłaszcza kobiet, które w "Pamiętnym lecie" wysuwają się na plan pierwszy. Chociaż bardzo się różnią, łączy je pragnienie szczęścia i konsekwentne dążenie w życiu do wytyczonych celów. Każda z bohaterek ma też za sobą ciężką przeszłość, od której nie sposób się oderwać.

Bardzo ciekawie pokazane są w powieści relacje między bliskimi sobie ludźmi. Są one skomplikowane, z czasem bardzo się zmieniają, np. przechodząc od...

Ania K | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

Ksiązka podobala mi sie ,jest to moja trzecia przeczytana ksiazka pani Lokko .Ciekawi bohaterzy,rodzinne problemy,tajemnice.Jak widac pieniadze nie zawsze daja w pełni szczescie,zawsze jeszcze brakuje czegos w zyciu,czasami wazniejsza jest milosc w rodzinie ale jak na drodze pojawiaja sie toksyczni rodzice to nie jest łatwo zyc nawet w swoich nowych zwiazkach.Polecam lekture.

miki24gr | 2013-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Bardzo sympatycznie czytało mi się tę książkę- do tego stopnia, że zarwałam noc!!...:) Powieść, której akcja prowadzona jest równolegle w kilku wątkach, wciąga stopniowo coraz bardziej i z każdą przeczytaną stroną intryguje mocniej, pojawiają się zagadki i pytania... Wątki stopniowo stykają się, później łączą, a czytanie nabiera tempa...Polecam!

książek: 2018
Ulka | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Różne opinie czytałam na temat tej książki. Muszę jednak przyznać,że mnie ta powieść przypadła do gustu. Ile tajemnic i wydarzeń niesie ze sobą ta smutna opowieść. Przeszłość u wszystkich bohaterów daje się we znaki.
Na początku były to różne historie, później połączyły się w jedną. Czytając tę książkę zobaczyłam w niej tylko dwa uczucia : miłość,która łagodziła cierpienie i nienawiść raniąca bliskich.

Lesley Lokko zaczyna od przeplatających sie historii trzech młodych kobiet rozpoczynających nowe etapy, w oderwaniu od dawnego życia. Taki jest ich wybór bądź są zmuszone podjąć ostateczne decyzje. Następujące po sobie niezbyt obszerne części książki są wybranymi zdarzeniami z kolejnych lat życia bohaterek, które zostaje ukazane dość fragmentarycznie, ale za to równolegle dowiadujemy się co u każdej z nich się dzieje.
Nie umiem powiedzieć dokładnie dlaczego, ale Maddy, jedna z głownych bohaterek od początku nie przekonywała mnie do siebie. Jako nie wierząca w siebie prowincjuszka, na każdym kroku potrzebowała akceptacji, osoby, która by pchnęła ją dalej, jakby marzenia, które chce spełnić nie były jej, a rola aktorki zupełnie nie pasowała na rolę jej życia. Dalej też nie było lepiej, bo nawet w oczach szwagierki Julii czuła się gorsza.
Julia i Niela to bardziej charakterne kobiety, wcześnie straciły oparcie w rodzicach i mimo kompleksach Juli, jej świat nie składał się z...

Monika | 2012-08-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: sierpień 2012

czytadło jakich wiele na bibliotecznych półkach

kasandra_85 | 2012-09-16
Przeczytana: wrzesień 2012