Dziennik pisany nocą 1997-1999

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pisma zebrane pod redakcją Zdzisława Kudelskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Abdita

Umieszczona na okładce dziesiątego tomu „Pism zebranych” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego informacja o zamknięciu edycji okazała się - ku radości wydawnictwa i, mamy nadzieję, czytelników - przedwczesna. Będziemy kontynuować „Pisma”, które, choć „zebrane” okazały się dziełem o t w a r t y m. „Serię drugą” rozpoczynamy nowym tomem „Dziennika pisanego nocą”, obejmującym lata 1997-1999. Możemy więc towarzyszyć autorowi w jego rozmyślaniach u schyłku wieku, który to czas ze swej istoty nastraja do generalizacji i podsumowań.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mojewloskieimpresje | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

„Dziennik pisany nocą ” to lektura dla mnie obowiązkowa, poczułam się gotowa do zmierzenia z poważnym pisarstwem Grudzińskiego, a ponadto ciekawiły mnie włoskie wątki w zapisach. Do dzieła życia Gustawa Herlinga Grudzińskiego zabrałam się od końca, czyli ostatniego tomu dzienników obejmującego zapiski z lat 1997- 1999. Na mój wybór wpłynęła wypowiedź Marty Herling, która wspomina, że lata 90 były czasem wielkiej otwartości i harmonii w życiu jej ojca.*1] . Ujęła mnie okładka Dziennika- portret Francesca Gonzagi pędzla Mantegna renesansowego artysty z Mantui- przyjęłam za dobry znak i zapowiedź bogactwa „italików”.
Już na początku Dziennika dowiaduję się o przełomowym, w życiu pisarza, wydarzeniu Galassia Gutenberg. Zorganizowane w 1997 r Targi Książki były dla Grudzińskiego „aktem pogodzenia się z Neapolem”[„Dziennik…, 22lutego, 1997],w którym długo nie znajdował przyjaznego gruntu dla swojej twórczości. Na sympozjum poświęcone ...

Roman Dłużniewski | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016