Dziennik pisany nocą 1980-1983

Okładka książki Dziennik pisany nocą 1980-1983 Gustaw Herling-Grudziński
Okładka książki Dziennik pisany nocą 1980-1983
Gustaw Herling-Grudziński Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
408 str. 6 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
408
Czas czytania
6 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8307024927
Tagi:
Pisarze polscy pamiętniki polskie
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2594
795

Na półkach: , , , ,

Dzienniki są ważnym i interesującym wkładem w naszą literaturę i historię, chociaż nie jest to lektura łatwa. Ciekawe i uważne jest spojrzenie z poza kraju na przemiany w Polsce. Do tego dołącza spostrzeżenia jak nasze przemiany były odbierane w innych krajach. Mnie zaskoczył tak duży wpływ komunistów włoskich na życie kraju i ich bliskie relacje z Rosją. Intrygującą częścią jest porównanie totalitaryzmów różnych krajów. Totalitaryzm i ludobójstwo hitlerowskie nie powstało nagle, a często było naśladownictwem innych totalitaryzmów i innych ludobójstw w różnych częściach świata, a także w Europie. Jednak polityka nie przesłania analizy interesujących wydarzeń kulturalnych na świecie, jak też omawianie swoich przygód z literaturą. Część z nazwisk, szczególnie włoskich są mnie zupełnie obce. Natomiast z zainteresowaniem czytałam jego spojrzenie na Dostojewskiego, Kafkę, Orwella, jak też polskich pisarzy : Gombrowicza, Konwickiego, Miłosza, Andrzejewskiego i innych. Intrygujące jest określenie przez różnych pisarzy „Popiołu i diamentu” Andrzejewskiego jako książki kłamliwej, szkodliwej i zakłamującej rzeczywistość tamtych lat. Mnie zaciekawiła „ Polska trójca awangardowa” w latach trzydziestych. Gombrowicz określa tych autorów jako „trzech muszkieterów” dopisując: Schulz- „wariat utopiony w formie”, Witkacy- „wariat zrozpaczony” i sam Gombrowicz- „wariat zbuntowany”. Dużo jest w tych dziennikach różnych smaków i smaczków którymi z przyjemnością czytelnik się delektuje. Mnie jeszcze podniosło na duchu, że są dla autora laureaci literackiego nobla, których dzieł on nie jest wstanie przeczytać. Warte przeczytania są też dodane przez autora eseje.
Pasjonująca intelektualna przygoda.

Dzienniki są ważnym i interesującym wkładem w naszą literaturę i historię, chociaż nie jest to lektura łatwa. Ciekawe i uważne jest spojrzenie z poza kraju na przemiany w Polsce. Do tego dołącza spostrzeżenia jak nasze przemiany były odbierane w innych krajach. Mnie zaskoczył tak duży wpływ komunistów włoskich na życie kraju i ich bliskie relacje z Rosją. Intrygującą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
534
227

Na półkach: , , , , ,

Z ogromną przyjemnością wraca się do dziennika Herlinga. Coraz bardziej staje się on moją książką, jedną z tych najważniejszych. Trzeba po pierwsze powiedzieć, że wysoki poziom dziennika pisanego w latach 70. utrzymuje się w pierwszej połowie lat 80. Oczywiście więcej teraz miejsca zajmują wydarzenia polityczne w Polsce i warto dodać, że Herling-Grudziński ciekawie analizuje wszystko, co dzieje się w ojczyźnie, a co on obserwuje z Neapolu. Ponownie pokazuje się jako człowiek o jasnych poglądach i sprecyzowanych sympatiach (a jeszcze bardziej sprecyzowanych - antypatiach). Jako, że wielkie wydarzenia w Polsce nie przesłaniają jednak części poświęconej lekturom autora, mogłem dokonać ciekawej obserwacji. Otóż w trzecim tomie dziennika można dostrzec pewną harmonię między losami Polski widzianymi oczami emigranta, a trzonem jego lektur. Patrzy on na ojczyznę (również) przez pryzmat lektury Nadieżdy Mandelsztam, Orwella, Koestlera. I nie jest to bynajmniej zarzut. Notatki o przeczytanych książkach są dla mnie najciekawszą częścią dziennika, przyćmiewającą analizy komunizmu, totalitaryzmu i fragmenty o dawnej sztuce włoskiej. W tym tomie jest ich równie dużo jak w poprzednich. To, co dochodzi, to jakby więcej rozbudowanych opowiadań, zupełnie fascynujących, często będących dramatyczną metaforą aktualnych wydarzeń historycznych. Trzy eseje dodane do tego tomu (na wątkach wielkiej klasyki literatury),są również doskonałe. Polecam tak samo zdecydowanie jak w przypadku pierwszych dwóch tomów.

Z ogromną przyjemnością wraca się do dziennika Herlinga. Coraz bardziej staje się on moją książką, jedną z tych najważniejszych. Trzeba po pierwsze powiedzieć, że wysoki poziom dziennika pisanego w latach 70. utrzymuje się w pierwszej połowie lat 80. Oczywiście więcej teraz miejsca zajmują wydarzenia polityczne w Polsce i warto dodać, że Herling-Grudziński ciekawie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
621
289

Na półkach:

Tym razem treść kronikarska jest oddzielona od fabularnej, zamiast przeplatać się i uzupełniać nawzajem (co mi się średnio podoba, ale ok). Po prostu do dziennika włączone są cztery opowiadania, które w gruncie rzeczy i tak wydają się być autentycznymi historiami, ale z Grudzińskim nigdy nic nie wiadomo.
Jednak część diarystyczna wcale nie jest przez to nudna i jednostajna. Wręcz przeciwnie. Nie powiem, że wszystkie zapisy były równie wciągające, ale autor przytacza dużo ciekawostek a także kilka scen ze swojego życia. No i najlepsze - bardzo dużo czasu (jeśli mierzyć w dniach) poświęca Polsce. Można na bieżąco przeżywać razem z nim Sierpień '80 i stan wojenny. Ciągle analizuje sytuację, wysnuwa różne przewidywania i koncepcje, ale w gruncie rzeczy jest to podszyte troską o Polaków, bo nieraz nie udaje mu się powstrzymać emocji. Choć stara się być powściągliwy. Jego punkt widzenia jest ciekawy, a poza tym to pouczające doświadczenie - poprzez niego doznać tej historii.

Tym razem treść kronikarska jest oddzielona od fabularnej, zamiast przeplatać się i uzupełniać nawzajem (co mi się średnio podoba, ale ok). Po prostu do dziennika włączone są cztery opowiadania, które w gruncie rzeczy i tak wydają się być autentycznymi historiami, ale z Grudzińskim nigdy nic nie wiadomo.
Jednak część diarystyczna wcale nie jest przez to nudna i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
814
154

Na półkach: ,

Świetna intelektualna przygoda. Dużo wątków "solidarnościowych" w tym tomie, nawet nie wiedziałem, że Glempa tak krytycznie wówczas odbierano.

Świetna intelektualna przygoda. Dużo wątków "solidarnościowych" w tym tomie, nawet nie wiedziałem, że Glempa tak krytycznie wówczas odbierano.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    8
  • Literatura polska
    2
  • Historyczne
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia
    1
  • Domowe - nieprzeczytane
    1
  • 2002
    1
  • Literatura polska
    1

Cytaty

Więcej
Gustaw Herling-Grudziński Dziennik pisany nocą 1980-1983 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także