Dziennik pisany nocą 1980-1983

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pisma zebrane pod redakcją Zdzisława Kudelskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Abdita

Piąty tom „Pism zebranych” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to zarazem trzeci już tom „Dziennika pisanego nocą”. I jednocześnie pierwszy, w którym pojawiają się opowiadania: „Gruzy”, „Piętno”, „Ugolone z Todi” i „Cud”. Wszystkie pisane były - jak podkreśla sam autor - „w ramach dziennika i z myślą o włączeniu do wydania książkowego". Odtąd ta zbeletryzowana forma prozatorska towarzyszyć będzie na stałe zapisom diariusza, gromadzonym w kolejnych tomach „Dziennika pisanego nocą”.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Stepan_Astachow | 2017-03-18

Świetna intelektualna przygoda. Dużo wątków "solidarnościowych" w tym tomie, nawet nie wiedziałem, że Glempa tak krytycznie wówczas odbierano.

Z ogromną przyjemnością wraca się do dziennika Herlinga. Coraz bardziej staje się on moją książką, jedną z tych najważniejszych. Trzeba po pierwsze powiedzieć, że wysoki poziom dziennika pisanego w latach 70. utrzymuje się w pierwszej połowie lat 80. Oczywiście więcej teraz miejsca zajmują wydarzenia polityczne w Polsce i warto dodać, że Herling-Grudziński ciekawie analizuje wszystko, co dzieje się w ojczyźnie, a co on obserwuje z Neapolu. Ponownie pokazuje się jako człowiek o jasnych poglądach i sprecyzowanych sympatiach (a jeszcze bardziej sprecyzowanych - antypatiach). Jako, że wielkie wydarzenia w Polsce nie przesłaniają jednak części poświęconej lekturom autora, mogłem dokonać ciekawej obserwacji. Otóż w trzecim tomie dziennika można dostrzec pewną harmonię między losami Polski widzianymi oczami emigranta, a trzonem jego lektur. Patrzy on na ojczyznę (również) przez pryzmat lektury Nadieżdy Mandelsztam, Orwella, Koestlera. I nie jest to bynajmniej zarzut. Notatki o...

panna_lovegood | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Tym razem treść kronikarska jest oddzielona od fabularnej, zamiast przeplatać się i uzupełniać nawzajem (co mi się średnio podoba, ale ok). Po prostu do dziennika włączone są cztery opowiadania, które w gruncie rzeczy i tak wydają się być autentycznymi historiami, ale z Grudzińskim nigdy nic nie wiadomo.
Jednak część diarystyczna wcale nie jest przez to nudna i jednostajna. Wręcz przeciwnie. Nie powiem, że wszystkie zapisy były równie wciągające, ale autor przytacza dużo ciekawostek a także kilka scen ze swojego życia. No i najlepsze - bardzo dużo czasu (jeśli mierzyć w dniach) poświęca Polsce. Można na bieżąco przeżywać razem z nim Sierpień '80 i stan wojenny. Ciągle analizuje sytuację, wysnuwa różne przewidywania i koncepcje, ale w gruncie rzeczy jest to podszyte troską o Polaków, bo nieraz nie udaje mu się powstrzymać emocji. Choć stara się być powściągliwy. Jego punkt widzenia jest ciekawy, a poza tym to pouczające doświadczenie - poprzez niego doznać tej historii.