Trazymeński zając: księga dygresji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Abdita

Nieczęsto zdarza się czytać książkę podobnie uroczą. Mało komu udaje się równocześnie odnaleźć właściwą proporcję między naturalnym sentymentem do własnej młodości a dowcipem. Między wagą rzeczy a lekkością. Bo "Trazymeński zając" Iłłakowiczówny, ta osobliwa książka wspomnień, nie zawsze opowiada o rzeczach bagatelnych. Czy są bagatelne bowiem obrazy bliskich, którzy już odeszli, rozpacze dzieciństwa, skargi wielkiej polityki, patriotyczne porywy? I chyba autorka nie uważała tego wszystkiego za błahostki: ale też właśnie dlatego potrafiła zbudować książkę zarazem lekką i niebagatelną. Łącząc duże z małym, ważne z nieistotnym nie odstąpiła od jednego bodaj: od serdeczności. I może ona to sprawia najbardziej, że przemykamy się swobodnie i aż nazbyt pospiesznie nad bogactwem tej książki. (Piotr Kuncewicz: Żywe, nieobecne, "Miesięcznik Literacki" 1968)

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1975

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Abdita | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Sprawiła mi ta książka tyle samo radości jak kilka lat temu. Jeśli mnie pamięć nie myli wspominał kiedyś o tej książce z zachwytem Michał Rusinek, zaciekawiła mnie jego rekomendacja i tak na nią trafiłam. Dla wszystkich którzy potrafią zachwycić się czasami które bezpowrotnie minęły. A przede wszystkim dla tych którzy potrafią zachwycać się przepiękną polszczyzną. Bo czy ktoś jeszcze potrafi tak napisać: „Epoka, w której powstał przekład ksiąg świętych przez Hieronima na łacinę, była panu Gudze tak blisko znana, tak się z nią spoufalił, że nie wahał się ostro krytykować tłumacza i nazywał go nawet pędziwiatrem i letkiewiczem.” ?

comafan | 2016-01-05

Krótkie etapujące ciepłem historyjki.

książek: 1927
Małgorzata | 2017-10-10