Jak futbol objaśnia świat czyli niebanalna teoria globalizacji

Futbol, Globalizacja, Franklin Foer
sport
Dominik

Franklin Foer wybrał się w podróż do miejsc, w których piłka nożna została pozbawiona swojego rozrywkowego charakteru, a stała się wentylem uwalniającym ciemne strony ludzkiej natury. Bałkany, Wyspy Brytyjskie, Ameryka Południowa, Ukraina, Włochy, Hiszpania, Iran. Mecze i piłkarze mieszają się tam z wojennymi zbrodniarzami oraz chuligańskimi watażkami, szlachetne sportowe idee toną w kotle uprzedzeń, nienawiści i podziałów, a piłka nożna zostaje wystawiona na pastwę przestępców, hochsztaplerów i religijnych radykałów. Nad boiskami unoszą się demony nietolerancji, bezgranicznej żądzy zysku i wypaczonych ideologii bronionych do upadłego, kosztem zdrowego rozsądku oraz dobrego smaku. Autor wstrzymuje się jednak od ocen, a pokazuje jak silna jest potrzeba określenia własnej tożsamości i znalezienia w życiu trwałych punktów odniesienia.
I - jak często prowadzi to na manowce.
Ta książka to również lekcja historii i współczesnych stosunków międzynarodowych, bo Foer nie tylko przygląda się zjawiskom towarzyszącym piłce nożnej, ale też szuka ich korzeni.
Przy okazji autor stara się znaleźć usprawiedliwienie dla przeciwników globalizacji, utożsamiających ją z kultem zysku, a nie świętymi dla kibica tradycjami i wartościami.

Slavko_eS | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, Sportowe
Przeczytana: styczeń 2015

Dobrze napisana książka o tym, jak ważna dla świata jest piłka. W różnych aspektach.

Marta1992 | 2015-01-02
mario44 | 2014-07-31