Człowiek, który przebiegał przez ulicę

Tłumaczenie: Irena Opalińska
Wydawnictwo: Czytelnik
Cilvekis, kurš skreja pari ielai
83-07-01392-5
Łotwa, powieść kryminalna

Powieść sensacyjna, w której wątek kryminalny posłużył autorowi jako pretekst do przedstawienia dnia codziennego mieszkańcow łotewskiej stolicy - Rygi. Codzienna rzeczywistość, ukazana bez upiększeń, z lekkim akcentem satyrycznym, jest tłem dla poczynań szajki aferzystów, którzy drobne a istotne luki w przepisach prawnych usiłują bezskutecznie wykorzystać do własnych celów.

źródło opisu: Wyd. Czytelnik, 1989

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

alicjuszka | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

No cóż, tak naprawdę nie wiem, co napisać o tej książce.
Akcja rozgrywa się w latach siedemdziesiątych, kiedy to samochód był szczytem marzeń wielu, a rozmowy telefoniczne trzeba było zamawiać, bo na podłączenie telefonu czekało się nawet kilka lat. Dziś zastanawiamy się, jak można było tak żyć. Można było.

Wróćmy jednak do książki. To powieść sensacyjna. Przeplatają się dwa wątki - wyjaśnianie wypadku na jednej z ulic Rygi (Łotwa) i życie pozornie uczciwych obywateli łotewskich, a właściwie ich podwójne życie. Czytając tę książkę uświadamiamy sobie, że trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć STOP, gdy zabrnie się za daleko, niż powinno.

Moim zdaniem autor bardzo dobrze poradził sobie z opisem bohaterów, przedstawieniem ich psychiki, momentów zachwiania.

Brnąc z każdą przeczytaną stroną zastanawiamy się, dlaczego autor przeplata ze sobą dwa wydawało się nie związane ze sobą wątki.

Na zakończenie powiem, a właściwie napiszę tak - nigdy nie sięgnęłabym po ten tytuł, gdybym nie musiała...

problem | 2016-11-11

Czytałem wiele razy. Genialne.

Skellen | 2015-05-04
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam