Każdy jest teologiem

Okładka książki Każdy jest teologiem Robert M. Rynkowski
Okładka książki Każdy jest teologiem
Robert M. Rynkowski Wydawnictwo: WAM religia
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
WAM
Data wydania:
2012-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7767-001-9
Tagi:
religia teologia
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
55
10

Na półkach: ,

Interesująca perspektywa świeckiego teologa, któremu bliski jest Kościół katolicki w Polsce (nie jest to więc np. były ksiądz, czy antyklerykał). Jednocześnie Autor krytykuje wiele aspektów polskiego katolicyzmu: nadmierną klerykalizację wydziałów teologicznych w Polsce, brak sukcesów polskiej teologii, niechęć do myślenia teologicznego wśród katolików w Polsce. Jednocześnie zachęca w przystępny sposób do uprawienia teologii, uważając, że można się nie zajmować w nieakademicki i ciekawy sposób. Myślę, że książka będzie ciekawa także dla poszukujących osób. Autor jest też prowadzącym bloga Kleofas, gdzie próbuje ożywić swobodną przestrzeń nad dyskusją teologiczną w Polsce, a książka wpisuje się w ten projekt.

Interesująca perspektywa świeckiego teologa, któremu bliski jest Kościół katolicki w Polsce (nie jest to więc np. były ksiądz, czy antyklerykał). Jednocześnie Autor krytykuje wiele aspektów polskiego katolicyzmu: nadmierną klerykalizację wydziałów teologicznych w Polsce, brak sukcesów polskiej teologii, niechęć do myślenia teologicznego wśród katolików w Polsce....

więcej Pokaż mimo to

avatar
955
868

Na półkach:

Gdyby o teologię zapytał mnie ktoś przed lekturą książki Rynkowskiego, doktora teologii dogmatycznej, odpowiedziałbym zapewne z wrodzoną inteligencją, że jest to nauka o Bogu (theos – Bóg, logos – nauka – tyle jeszcze kojarzę). Mógłbym też zaryzykować przypuszczenie, że rozwinęła się w ramach chrześcijaństwa, chociaż obecnie znajduje zastosowanie w każdej chyba religii teistycznej.
 
Jak wielkie są problemy z samą definicją teologii – nie miałem pojęcia, za to spodobała mi się wersja Rynkowskiego, zgodnie z którą teologia jest to racjonalna rozmowa o Bogu, w której uczestniczy sam Bóg. Jeśli nawet nie dla każdego z definicji tej wynika coś konkretnego, określonego, namacalnego, to przynajmniej dobrze brzmi.
Tytuł jest oczywiście nieco przewrotny, bo może jednak nie wszyscy ludzie są teologami, ale naprawdę wielu i niekoniecznie uprawianie teologii musi wiązać się z uczelniami i tytułami naukowymi.
 
Rozważając rozmaite biblijne wydarzenia, na przykład spotkanie na drodze do Emaus, łamanie chleba i wiele innych, odwołując się do znanych pojęć (anioły, diabły) autor prezentuje różne wątpliwości ale i przekonania teologiczne i robi to językiem prostym, zrozumiałym, językiem dialogu, a nie narzucania jakichś obowiązujących „świętych” prawd. Zwłaszcza, że jest on najwyraźniej teologiem nowoczesnym – podejmuje tematy tak kontrowersyjne jak choćby wykorzystanie Internetu jako narzędzia teologii, różnice między teologiami Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a nawet specyficznej teologii Szymona Hołowni.

Gdyby o teologię zapytał mnie ktoś przed lekturą książki Rynkowskiego, doktora teologii dogmatycznej, odpowiedziałbym zapewne z wrodzoną inteligencją, że jest to nauka o Bogu (theos – Bóg, logos – nauka – tyle jeszcze kojarzę). Mógłbym też zaryzykować przypuszczenie, że rozwinęła się w ramach chrześcijaństwa, chociaż obecnie znajduje zastosowanie w każdej chyba religii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    5
  • Chcę w prezencie
    1
  • Rozwój Duchowy/Religie/Filozofia
    1
  • Teologia/Religia
    1
  • Religia/Teologia
    1
  • Teologia
    1
  • Dawne priorytety
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Każdy jest teologiem


Podobne książki

Przeczytaj także