Każdy jest teologiem

978-83-7767-001-9
religia, teologia
religia
Violoncello

Książka dla tych, którzy teologią zajmują się od lat - by zachęcić ich do postawienia sobie na nowo pytania: jak uprawiać teologię? Jest też dla tych, którzy zaczynają przygodę z teologią - by chcieli i potrafili uprawiać teologię, nie dla zdobywania kolejnych stopni kariery naukowej. Książka ta jest też dla tych, którzy zastanawiają się nad swoją wiarą, żyją modlitwą - by uwierzyli w to, że również oni są teologami.

źródło opisu: opis z tyłu książki

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=okladka&Id=62519

Meszuge | 2013-12-12
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Gdyby o teologię zapytał mnie ktoś przed lekturą książki Rynkowskiego, doktora teologii dogmatycznej, odpowiedziałbym zapewne z wrodzoną inteligencją, że jest to nauka o Bogu (theos – Bóg, logos – nauka – tyle jeszcze kojarzę). Mógłbym też zaryzykować przypuszczenie, że rozwinęła się w ramach chrześcijaństwa, chociaż obecnie znajduje zastosowanie w każdej chyba religii teistycznej.

Jak wielkie są problemy z samą definicją teologii – nie miałem pojęcia, za to spodobała mi się wersja Rynkowskiego, zgodnie z którą teologia jest to racjonalna rozmowa o Bogu, w której uczestniczy sam Bóg. Jeśli nawet nie dla każdego z definicji tej wynika coś konkretnego, określonego, namacalnego, to przynajmniej dobrze brzmi.
Tytuł jest oczywiście nieco przewrotny, bo może jednak nie wszyscy ludzie są teologami, ale naprawdę wielu i niekoniecznie uprawianie teologii musi wiązać się z uczelniami i tytułami naukowymi.

Rozważając rozmaite biblijne wydarzenia, na przykład spotkanie na drodze do Emaus,...

Jul | 2016-06-17
Przeczytana: styczeń 2015

Interesująca perspektywa świeckiego teologa, któremu bliski jest Kościół katolicki w Polsce (nie jest to więc np. były ksiądz, czy antyklerykał). Jednocześnie Autor krytykuje wiele aspektów polskiego katolicyzmu: nadmierną klerykalizację wydziałów teologicznych w Polsce, brak sukcesów polskiej teologii, niechęć do myślenia teologicznego wśród katolików w Polsce. Jednocześnie zachęca w przystępny sposób do uprawienia teologii, uważając, że można się nie zajmować w nieakademicki i ciekawy sposób. Myślę, że książka będzie ciekawa także dla poszukujących osób. Autor jest też prowadzącym bloga Kleofas, gdzie próbuje ożywić swobodną przestrzeń nad dyskusją teologiczną w Polsce, a książka wpisuje się w ten projekt.

Ego_Sum | 2016-02-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Teologia