Religia Katarów

Tłumaczenie: Joanna Gorecka-Kalita
Wydawnictwo: Platan
La religion des cathares
religia

Kataryzm to jedna z tych religii, która kształtowała ludzką świadomość, krzepiła serca i skłaniała do poświęceń ogromną liczbę ludzi, od Azji Mniejszej po Atlantyk, od przynajmniej X do XV wieku (gdyż łączy się ona ze słowiańsko-bizantyjską herezją bogomiłów). Począwszy od XII wieku, kataryzm rozpowszechnił się z zadziwiającą szybkością w nadrenii, Flandrii, Szampanii, krainie Loary, Langwedocji, Galicji, Aragonii, we Włoszech, Bośni, Grecji, Bułgarii, w Konstantynopolu i w Azji Mniejszej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoplatan.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książka Jean Duvernoy to kopalnia wiedzy, ale uwaga, przeznaczona dla osób znających już dobrze temat herezji katarskiej i szukających cytatów ze źródłowych tekstów, oraz pogłębionych analiz tego odłamu chrześcijaństwa. Szczegółowe opisy eschatologii, liturgii, reguł wiary, obrządku i nauczania zaciekawią natomiast zgłębiających religijno-społeczny wymiar kataryzmu.

.:exile:.

matpaw10 | 2015-08-14