religia, teologia, filozofia
religia
Ego_Sum

Czy warto projektować nową dyscyplinę teologiczną – teologię nauki? A może lepiej pozostawić wątki, którymi ta dyscyplina miałaby się zajmować, rozproszone po różnych działach teologii i filozofii? Ustanowienie nowej dyscypliny mogłoby zaktywizować badania i przyczynić się do postępu w ważnych bądź co bądź kwestiach. Ale nie musi tak być. Nauka często woli kierować się własnym dynamizmem niż...

Czy warto projektować nową dyscyplinę teologiczną – teologię nauki?

Ustanowienie nowej dyscypliny mogłoby zaktywizować badania i przyczynić się do postępu w ważnych bądź co bądź kwestiach. Ale nie musi tak być. Nauka często woli kierować się własnym dynamizmem niż jakimiś wytycznymi z zewnątrz. Przyszłość pokaże. Idea została rzucona. Jeżeli znajdą się myśliciele, którzy będą tę problematykę rozwijać i zrobią to na tyle dobrze, że problematyka się skonsoliduje, to teologia nauki – czy pod tą nazwą, czy pod jakąś inną – stanie się nowym rozdziałem teologicznej myśli. Jeżeli nie, to na nic przydadzą się wydumane projekty. Jedno jest pewne – zagadnienia pozostaną i nadal będą prowokować do myślenia.
Michał Heller

Autorzy:
Grzegorz Bugajak, Jerzy Dadaczyński, Bogdan Dembiński, Justyna Figas-Skrzypulec, Michał Heller, Robert Janusz, Łukasz Kwiatek, Tomasz Maziarka, Łukasz Mścisławski, Adam Olszewski, Paweł Polak, Dydak K. Rycyk OFM, Tadeusz Sierotowicz, Jan D. Szczurek,
Piotr Urbańczyk, Zbigniew Wolak, Robert J. Woźniak.

źródło opisu: http://www.ccpress.pl/produkt/Teologia_nauki_217

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Teologia_nauki_217

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!