Równi bogom

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Wydawnictwo: Albatros
7,38 (479 ocen i 35 opinii) Zobacz oceny
10
26
9
69
8
123
7
157
6
68
5
24
4
8
3
3
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Gods Themselves
data wydania
ISBN
9788376595443
liczba stron
400
słowa kluczowe
fantastyka, klasyka, lata 70-te, Asimov
język
polski

Najwybitniejsza powieść science-fiction lat 70-tych, w 1972 i 1973 uhonorowana Nagrodami Nebula i Hugo. Przełom XXI i XXII wieku. Od prawie 30 lat cywilizacja ludzka na stanowiącej jedno państwo Ziemi korzysta z niezwykłego wynalazku – Pompy Elektronowej, niewyczerpanego, darmowego żródła energii opartego na obustronnej wymianie materii (i praw fizyki) z wszechświatem równoległym. Młody fizyk...

Najwybitniejsza powieść science-fiction lat 70-tych, w 1972 i 1973 uhonorowana Nagrodami Nebula i Hugo.
Przełom XXI i XXII wieku. Od prawie 30 lat cywilizacja ludzka na stanowiącej jedno państwo Ziemi korzysta z niezwykłego wynalazku – Pompy Elektronowej, niewyczerpanego, darmowego żródła energii opartego na obustronnej wymianie materii (i praw fizyki) z wszechświatem równoległym. Młody fizyk Peter Lamont odkrywa, iż to, co na pierwszy rzut oka wydaje się błogosławieństwem ludzkości, może w krótkim czasie doprowadzić do jej całkowitej zagłady: przemianie Słońca w supernową, unicestwienia planety, a nawet części Drogi Mlecznej. Bezskutecznie usiłuje zaalarmować władze. Nie mając innego wyjścia, podejmuje próbę kontaktu z istotami ze świata równoległego, by namówić je na zatrzymanie Pompy. W odpowiedzi otrzymuje komunikat zawierający błaganie o to samo. Po tamtej stronie rządzący także nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa zagrażającego ich istnieniu...

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1186,1691,rowni-bogom.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1186,1691,rowni-bogom.html

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1063)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 44
Mariusz | 2013-04-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Książka Asimova to chyba jedno z najlepszych świadectw optymizmu lat 60. i 70. oraz pokrzepiające wyznanie wiary w człowieka, bardzo potrzebne teraz, w tych dość przygnębiających momentami czasach. Jednocześnie to opowieść o ludzkiej głupocie i arogancji oraz władzy blokującej rozprzestrzenianie się wiedzy. Polecam gorąco.

książek: 492
Marta | 2018-05-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2018

Równi Bogom jest tyleż interesujące co skomplikowane, muszę przyznać, że były momenty gdy nie wszystko rozumiałam. Powieść jest naprawdę wielowymiarowa widać w niej oprócz samej warstwy sfowej jeszcze psychologiczną i taką po prostu spoleczną i mega ludzką. Nawet obcy są ludzcy. Podoba mi się jak Asimov przestrzega, że buta może doprowadzić do całkowitej katastrofy. Część pierwsza była napisana z jajem, podobał mi się zabieg z pomieszanie rozdziałów, była całkowicie do ogarnięcia była lekka i świetnie wprowadzała w akcję, która się zagęszczała z każdym akapitem. Część druga działająca się w paraświecie była wspaniałą perełką! Opowieść została poprowadzona z punktu widzenia mieszkańców paraświatu. Asimov zbudował piękny i skomplikowane świat obcych. Naprawdę tak rzadko można poczytać taką powieść, że ach żałuję, że ta część nie trwała dłużej. Jednak zakończona została w punkt, rewelka. Część trzecia była dla mnie najtrudniejsza, ponieważ pewnych spraw nie rozumiałam, niestety czasem...

książek: 660

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestety, po dobrej części ziemskiej i znakomitej środkowej z Paraświata nadeszła część trzecia - Luna. Asimov nie umie budować postaci kobiecych, próby romansu z końcówki były żałosne, a już to dziecko z ostatnich stron było pomysłem wręcz tragicznym. Autor chciał przemycić wątek obyczajowy obok naukowego, ale niestety, niczym w fabule, wyszły mu dwa różne wszechświaty, które nigdy się nie spotkają. Naukowa dysputa zakończona nagłą i tak irytująco bezpośrednią próbą romansu bohaterów zbiły mnie z tropu. Na minus także ostateczny pomysł z "wyrwaniem się" Księżyca, Asimov chyba był świadom, że to zakłóci także stabilność trajektorii ziemskiej, a w książce największą wadą tego pomysłu było to, że "sobie odlecą". Niemniej paraświat był skonstruowany znakomicie i żałuję, że dalej nie poprowadzono tego wątku.

książek: 385
Jola | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Isaac Asimov najbardziej jest znany ze swojego cyklu "Fundacja", który znajduje się chyba na wszystkich listach typu: "Najważniejsze książki sci-fi" czy "Science fiction, które koniecznie należy przeczytać". Jego solowe powieści wydają się mniej znane. A szkoda, bo sztuka zmieszczenia się w jednym tomie wydaje się obecnym autorom coraz trudniejsza, jeśli brać pod uwagę ilość dylogii, trylogii, tetralogii obecnych na naszym rynku. Isaac Asimov udowodnił zaś, że świetnie czuje się zarówno w cyklach, jak i w pojedynczych powieściach.

Przykładem jego świetnego pisarstwa oraz (tak, nie używam tego słowa na wyrost) wizjonerstwa jest powieść "Równi bogom". Jest to prawdziwa gratka zarówno dla amatorów fizyki i astronomii, jak i dla zwolenników tematów społecznych w fantastyce, bowiem powieść Asimova jest wielopłaszczyznowa i obejmuje zarówno fizykę cząstek elementarnych, teorie światów alternatywnych, jak i kwestie gospodarcze i społeczne.

Pomimo tego, że powieść ma już ponad 40 lat,...

książek: 2286
Tinkerbelle | 2015-09-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2015

Fabuła ciekawa, zabieg trójstronnego punktu widzenia super, ale jakby taka niedokończona, byłam bardzo ciekawa co się dalej działo u paraludzi.

książek: 60
gumienny | 2013-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 marca 2013

W XXI wieku, czasie kryzysu finansowego, jesteśmy zewsząd zasypywani informacjami o potrzebie znalezienia nowych źródeł i form pozyskiwania energii, wobec niknących zasobów naturalnych planety. Dyskusje na temat energetyki jądrowej, gazu łupkowego, ogniw wodorowych czy też elektrycznych samochodów przestały być li tylko domeną ekologów i inżynierów, stały się globalną, społeczną kwestią, której świadome są już nawet dzieci. Tym samym, odnalezienie niewyczerpanego zasobu darmowej, czystej energii zapewniłoby ludzkości spokój i dobrobyt, a życie na Ziemi zamieniło w raj... nieprawdaż?

Z taką koncepcją polemizuje w swej powieści Isaac Asimov, wybitny przedstawiciel gatunku "twardej", technicznej science-fiction, obdarzony wiedzą i wyobraźnią kreującą niezwykle oryginalne, ale przy tym bardzo wiarygodne scenariusze przyszłości człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem dalekosiężnych konsekwencji postępu technologicznego.

"Równi Bogom" odsyła nas na Ziemię przyszłości z populacją...

książek: 252
Król_Kotek | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Jak na powieść uhonorowaną nagrodami Nebula i Hugo to strasznie nierówny to tytuł. Każda z trzech części, które się składają na całość, wydaje mi się być z innej bajki, zarówno pod względem klimatu, jak i ogólnego pomysłu. Sprawia to wrażenie, jakby Asimov wymyślił trzy odrębne opowiadania, ale z jakiegoś powodu postanowił je karkołomnie połączyć w jedno.
Pierwsza część jest świetna - atmosfera osaczenia potrafiła wywołać u mnie dreszcze, a poczucie niesprawiedliwości, której doświadcza główny bohater sprawia, że łatwo się mu kibicuje. Strasznie się napaliłam na resztę... dopóki nie nadeszła część druga, która jest istną katastrofą. Całe poczucie tajemniczości i niepewności z poprzednich stron szlag trafił, sama historia była tak miałka, a bohaterowie tak niesympatyczni i idiotyczni, że zmuszałam się do kontynuowania. Przypominało to bardzo kiepskie fantasy pisane co najwyżej przez debiuntanta, którego cudem ktoś się zgodził wydać, a nie przez klasyka fantastyki naukowej!
Część...

książek: 198
123tomek | 2017-10-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2017

Science-fiction to dla mnie stosunkowo nowy gatunek po jaki sięgam i wreszcie trafiłem w dziesiątkę. Dawno nie rzuciłem wszelkich zbędnych zajęć w kąt byle tylko dalej czytać i dowiedzieć się co się będzie działo dalej.
Perspektywa darmowej, nieograniczonej energii jest tak kusząca, że nawet odkrycie pewnego drobnego problemu jakim jest unicestwienie świata nie powoduje zaprzestania jej pozyskiwania. Z drugiej strony autor przedstawia skutki uboczne w zachowaniu ludzkości jakie powoduje nieograniczona energia. Ludzie są wygodni i leniwi by prowadzić wszelkie dalsze badania bo uważają je już za bezcelowe, wszak nieograniczona energia zaspokaja wszelkie potrzeby.
Książka wciąga tak, że trudno się od niej oderwać. Świetnie wpleciona teoria wieloświatów, bardzo przemyślany i realnie przedstawiony świat równoległy, teoria wielkiego wybuchu i początków wszechświatów, wszystko to opisane w taki sposób, że nie robi się z tego praca naukowa a ciekawa opowieść.
I jedyne czego mi zabrakło to...

książek: 426
Nitager | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Czytelnik dostaje tutaj pewną premię: zamiast jednej, aż dwie, wzajemnie przeplatające się powieści - tak różne, że możnaby czytać je oddzielnie. Pozornie wszystko je dzieli. Dzieją się w zupełnie innych światach, z których jeden w ogóle nie przypomina naszego. Wszystko jest tam inne. Jedynym elementem, który je wiąże, jest cudowny wynalazek: pompa, która zapewnia stały dopływ energii ze świata równoległego.
O ile część akcji, rozgrywająca się w naszym świecie, trochę się postarzała i dziś już nie porywa tak jak kiedyś, o tyle druga, dziejąca się w świecie równoległym, skutecznie obroniła się przed upływem czasu. Jest, moim zdaniem, o wiele bardziej fascynująca i znacznie sprawniej poprowadzona. Autor wprawdzie umieścił obie akcje w świecie fantazji naukowej, ale wyraźnie chciał nam powiedzieć coś innego, chciał opowiedzieć o czymś realnym i nieuniknionym. Bo, jak zwykle, o wszystkich ważnych wydarzeniach decyduje nie rozum, tylko pycha, egoizm i ambicja. I właśnie o tym jest ta...

książek: 26
Michał Mazur | 2018-09-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2017 rok

Asimov mnie nie rozczarował 🙂 W książce dużo pozytywnego naukowego podejścia, z którego autor jest znany. Akcja toczy sie sekwencyjnie w trzech światach. Na ziemi, na jakiejś planecie, ale w innym wymiarze oraz na księżycu. Wszystomsie ze sobą w końcu przenika i pokazuje, ze jest jakoś połączone. Lektura raczej dla fanów klasyki sf

zobacz kolejne z 1053 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd