8306012062
inne
Ewelina Krycia

W naszym wieku, wieku zawrotnego przyspieszenia biegu historii,która zarazem staje się bardziej niż kiedykolwiek historią wspólną całego globu, a pojęcie czasu oznacza przede wszystkim efektywne działanie - coraz mocniej odczuwamy potrzebę uchwycenia i zrozumienia różnorodności rytmów życia, myślenia i działania.

źródło opisu: PIW, 1988

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wprawdzie o czasie w kulturze można by z całą pewnością napisać setki książek, to ta mała praca zbiorowa rzuca trochę światła na jego postrzeganie w różnych kulturach. Pierwsza część poświęcona jest kulturom pozaeuropejskim. Autorzy przedstawiają pojęcie czasu w Afryce Murzyńskiej (ten tekst bardzo udany), Ameryce Prekolumbijskiej (z tego z kolei niczego nie zrozumiałem) oraz w cywilizacjach chińskiej, indyjskiej i muzułmańskiej. Część druga nosi tytuł "Ku czasowi naszemu" i przedstawia koncepcje czasu w greckiej (ten artykuł oczywiście był dla mnie najbardziej interesujący), żydowskiej, chrześcijańskiej, wreszcie późniejszej już myśli europejskiej. Niektóre teksty prezentują ujęcie bardziej filozoficzne, inne z kolei mocniej akcentują perspektywę religijną. To udana książka, warto do niej sięgnąć.