Polska według Kreta

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Podróżnicza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-01-16986-2
Polska Podróże
Matacz

Polska jakiej jeszcze nie znacie. Podróże mogą być różne... dalekie lub bliskie, służbowe, wypoczynkowe, badawcze albo duchowe. Mogą trwać kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Niezależnie od tego, jakie są – wciągają, dają radość i najlepiej gdyby nigdy się nie kończyły. Często, planując nasze podróże, zapominamy o Polsce. Bo po co jechać do Otwocka, Płocka czy Bochni? Zapewniamy, że...

Polska jakiej jeszcze nie znacie.

Często, planując nasze podróże, zapominamy o Polsce. Bo po co jechać do Otwocka, Płocka czy Bochni? Zapewniamy, że warto. Jarosław Kret pokazuje piękno tego, co leży na wyciągnięcie ręki i co, wydawałoby się, każdy z nas powinien znać. Zaprasza czytelnika na spacer niejedną krętą ścieżką, odwiedza zapomniane zakątki, rozmawia z tubylcami. Pokazuje magiczne i nieznane oblicza Mazur, biebrzańskich bagien, Puszczy Noteckiej czy Gór Świętokrzyskich.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012

źródło okładki: www.pwn.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5632

Nieodkryte perełki turystyczne

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" to przysłowie bywa często bardzo aktualne wobec miejsc, w które udajemy się na weekendowy wypoczynek czy urlop. Bywa, że na wakacyjne wojaże wybieramy chętniej zagraniczny kurort, bo wydaje się nam, że to, co ciekawe w Polsce już zobaczyliśmy: byliśmy w Zakopanem, zwiedziliśmy warszawską Starówkę, przeszliśmy sopockim molo i opalaliśmy się w Orłowie. Więc co jeszcze w naszym kraju zwiedzać? Wszystko co interesujące już zobaczyliśmy. Jak się okazuje to wielki błąd. Jest jeszcze sporo ciekawych miejsc, może nawet niedaleko naszego miejsca zamieszkania, do których nie trafiliśmy, choć warto.

To stereotypowe postrzeganie Polski chce przełamać popularny prezenter pogody, autor książek i reportaży Jarosław Kret. Wraz ze swoją telewizyjną ekipą podjął się nakręcenia na potrzeby TVP INFO reportaży emitowanych w cyklu cotygodniowym „Polska według Kreta”. Jarosław Kret przez wiele tygodni zapraszał widzów w inny region Polski, prezentując jego największe walory – zarówno te naturalne jak krajobraz czy osobliwości przyrody, jak i ciekawą historię, folklor, miejscowe tradycje oraz regionalną kuchnię. Pod tym samym tytułem co reportaże telewizyjne została wydana również książka, w której autor prezentuje czytelnikom kulisy kręcenia kolejnych odcinków cyklu, jak i daje możliwość literackiego zajrzenia w ciekawe miejsca. Przewracając kolejne strony niezwykle starannie wydanej książki udajemy się m.in. do Sandomierza, Białki Tatrzańskiej, Bochni, Poznania i Zawoi. Odwiedzamy Mazury, Dolinę Rospudy, Puszczę Notecką, Dolinę Karpia, Jezioro Solińskie i wiele innych miejsc. Wszędzie, gdzie zajrzymy będziemy mieli okazję zobaczyć coś oryginalnego i niepowtarzalnego, co leży na wyciągnięcie ręki, a co często nieświdomi turyści mijają szerokim łukiem.

Ta książka, która jest niczym najlepszy przewodnik, naszpikowana masą ciekawostek i szczyptą humoru - jest przy okazji atrakcyjna również pod względem estetycznym: została wydana na doskonałym papierze z mnóstwem pięknych zdjęć oraz charakteryzuje się wspaniałym stylem. Autor promuje miejsca, które go zainterowały, przybliża to, co może jeszcze nie zostało skutecznie zareklamowane. Jarosław Kret w treść wplata sporo anegdot z życia ekipy reporterskiej, która przy pracy często świetnie się bawi, niekiedy kłóci, bywa zmęczona i zaskakiwana przez różne niespodzianki od losu.

Książkę czytało mi się wspaniale, czasem przy leturze spojrzałam do atlasu na mapę. Na pochwałę zasługuje świetny gawędziarski styl autora, który doskonale umie przekazać różne informacje, szczegóły, ale nie udaje mu się znudzić czytelnika. Miałam chwilami wrażenie jakbym została teleportowana do opisywanych miejsc i widziała je własnymi oczymi na żywo. Każdy z rozdziałów kończy się dygresją na temat regionalnej kuchni, która bywa niezmiernie zróżnicowana w poszczególnych częściach Polski. Do większość opisów poszczególnych potraw dołączone są przepisy kulinarne, które skutecznie skusiły mnie do ich wypróbowania. Nie są to wykwintne dania, które wymagają sporych umiejętności kulinarnych. A smakują wyśmienicie.

"Polskę według Kreta" polecam szczególnie tym czytelnikom, którzy nie mają skonkretyzowanych planów na wypoczynek, chcą odwiedzić mniej znane zakątki i nie mają ochoty na nudę na urlopie. Każdy bez względu na to czy woli góry czy wodę, małe miejscowości czy większe aglomeracje znajdzie tu coś dla siebie, gdzie mógłby odpocząć i doskonale się bawić. Po lekturze mam wielką ochotę wsiąść do samochodu i pojechać gdzieś przed siebie – Jarosław Kret w swojej książce przekonał mnie do jednego – wszędzie w Polsce można znaleźć jakieś ciekawe miejsca, a te już odkryte wydawałoby się w całości, jak Kraków, ujrzeć na nowo, pod innym kątem i w innym świetle.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Edyta81 | 2019-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2019

Tego co można było spodziewać się po pogodynce to i to dostaje czytelnik tej książki.Pomimo,, lekkosci" tej lektury muszę powiedzieć, że dowiedziałam się kilka fajnych ciekawostek, które wykorzystam podczas planowania kolejnego urlopu w Polsce 😊

byrcyn11 | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Lubię Kreta za naturalny luz podczas "Pogodynki", więc głównie dla niego sięgnąłem po ten audiobook. Z zasady omijam jednak książki turystyczne, bo to taki wyrób czekoladopodobny i niestety sprawdziło się.
Opisy okolic, budowli, dzieł sztuki, itd. jakoś słabo działają na moją wyobraźnię - może mam ją słabo rozwiniętą ;) I choć Krecio w interpretacji tekstu starał się ile mógł, dodał też regionalne przepisy potraw, to ogólnie niestety wiało nudą.

Magda | 2015-11-16

Ciekawie napisana. Skorzystam z opisów Pana Jarosława, planując wypady po Polsce.

KiNGa | 2015-09-02
Przeczytana: 01 września 2015

Jarosław Kret, tym razem oprowadza nas po mało znanych zakątkach naszego kraju. Pokazuje, że poza obleganymi przez turystów miejscami są jeszcze nieodkryte perełki. Bogato ilustrowana książka, opisująca przygody towarzyszące ekipie podczas realizacji poszczególnych odcinków programu telewizyjnego o lokalnych atrakcjach. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie w książce przepisów kulinarnych na potrawy z poszczególnych regionów.

Anna Storey | 2014-08-03
Przeczytana: czerwiec 2014

Co za gniot. Zapowiadało się dobrze : reportaże o nietypowych polskich miejscach, coś czego się nie widzi i o czym nie słyszy na co dzień w TV. Jednak sposób pisania, wpychanie się Kreta na pierwszy plan spowodowała, że z reportażu zrobiła się jakaś krypto reklama programu telewizyjnego z domieszkami faktycznych wartosciowych informacji o Polsce.

Robert | 2014-04-06

Książka nie podobała mi się. Pan Kret za bardzo pcha się na pierwszy plan. Na zdjęciach wszędzie Pan Kret.Wrażenie jest takie jakby siebie promował a nie piękną Polskę.

busceros | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Jednak od Polski mniej znanej i ciekawej kulinarnie wolę Egipt

Isadora | 2012-09-10
Przeczytana: 10 września 2012

"Cudze chwalicie, swego nie znacie,
sami nie wiecie, co posiadacie"

Nieprzypadkowo przytaczam w tym miejscu słowa poety, gdyż stanowią one idealne motto niniejszej lektury. Jej autor, znany i lubiany prezenter pogody, a zarazem podróżnik i współtwórca telewizyjnych programów podróżniczych - Jarosław Kret - w dwudziestu dwóch reportażach opatrzonych tytułem "Polska według Kreta" odkrywa przed czytelnikami utajone piękno nieznanych zakątków naszego kraju oraz ukazuje nowe oblicza miejsc dobrze znanych, modnych i popularnych. Celem autora jest promowanie regionów pozostających poza głównym nurtem turystyki i zachęcanie do ich poznawania oraz przyjrzenie się tym dobrze nam znanym z innej niż przywykliśmy perspektywy. Przełamując stereotypowe postrzeganie pięknych zakątków Polski autor przekonuje, że najciemniej jest pod latarnią - choć najbardziej fascynujące historie i wyjątkowe atrakcje mamy na wyciągnięcie ręki, zazwyczaj pozostają one nieznane lub niedoceniane.

Efektem inicjatywy...

Paula | 2012-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Miałam wielkie oczekiwania wobec tej książki, bo lubię czytać o ciekawych miejscach w Polsce, a rozczarowałam się, bo tego właśnie było za mało. Bardziej jest to opis poszczególnych odcinków programu telewizyjnego "Polska według Kreta", niż faktycznie przewodnik. Odcinek można było obejrzeć i nie muszę jeszcze czytać o tym, jak był kręcony.

jjon | 2012-07-21
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2012
Przeczytana: 15 lipca 2012

- Dla mnie książka ta stała się bardzo cennym zbiorem informacji i ciekawostek o Polsce. Dotyczą one miejsc, które nie cieszą się największą popularnością, a w pełni na nią zasługują. Autorowi chodzi o to, żeby takie miejsca pokazać, bo jest ich w Polsce bardzo wiele, i aby zwrócić na nie naszą uwagę.
- Książka zawiera mnóstwo zdjęć - nie są to "wypięknione" widoczki i portreciki, ale zwykłe, codzienne ujęcia, które zmniejszają dystans między autorem a czytelnikiem.
- Każdy rozdział został "okraszony" stosownym przepisem kulinarnym na potrawę typową dla opisanego w danym rozdziale regionu Polski.
- Rewelacyjne jest to, że znajdziemy tu sporą dawkę humoru - są tu opisy śmiesznych sytuacji, czasem z Jarosławem Kretem w roli głównej, a czasem w wykonaniu kolegów z ekipy.

POLECAM:
- wielbicielom reportażu,
- tym, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę o ojczystym kraju,
- tym, którzy lubią i planują wypady po Polsce – są tu świetne podpowiedzi, które miejsca zasługują na uwagę i...