O wielkim Stalinie

10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Stalin, ZSRR, propaganda, komunizm, poezja
poezja
Bacha85

"...Józef Stalin - już to imię znacie. Ludowej Polski - wielki przyjaciel. Jego armia, jego wola wzniosła krwi ofiarą wolność nam przyniosła. W pierwszych latach, gdy nam zbrakło zboża, Stalin spichrze radzieckie otworzył, słał transporty surowca i maszyn, żeby przemysł ruszył w kraju naszym. W Polsce szkoły i fabryki rosną, rośnie szczęście i socjalizm rośnie. Imię wodza pokoju - Stalina...

"...Józef Stalin - już to imię znacie.
Ludowej Polski - wielki przyjaciel.
Jego armia, jego wola wzniosła
krwi ofiarą wolność nam przyniosła.

W pierwszych latach, gdy nam zbrakło zboża,
Stalin spichrze radzieckie otworzył,
słał transporty surowca i maszyn,
żeby przemysł ruszył w kraju naszym.

W Polsce szkoły i fabryki rosną,
rośnie szczęście i socjalizm rośnie.
Imię wodza pokoju - Stalina -
ludzie nasi powtarzają z ufnością."

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1949

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wioletowekruczki | 2015-03-03

Socrealizm w najczystszej i najbardziej soczystej postaci. Wiersze dla dzieci wychwalające pod niebiosa wspaniałego, jedynego, wybitnego i oczywiście przez wszystkich ukochanego wielkiego przyjaciela Polski Ludowej czyli Józefa Stalina. Książka ilustrowana zdjęciami przedstawiającymi postać tego wyjątkowego wodza pokoju. I właśnie za tę czystość i jasność propagandowego przesłania wystawiam tej książce 10 pkt. Poza tym to dziś absolutny biały kruk.

justyna55 | 2017-09-22
książek: 20250