Ag2S

Czarny kot w czerwonych butach pojawił się na środku tylnej okładki po raz pierwszy prawie sześćdziesiąt lat temu. W jego brzuszek została wpisana prosta, ale jakże chwytliwa i trafna nazwa serii – „Moje książeczki”. Przez kolejne lata w tej serii ukazało się kilkadziesiąt wspaniałych pozycji. Postanowiliśmy zebrać w kilku tomach najpiękniejsze z nich i wydać w niezmienionej szacie graficznej.

W drugim tomie znalazły się następujące książeczki:
Adam Bahdaj „Pilot i ja” z ilustracjami Danuty Konwickiej
Czesław Janczarski „Tygrys o złotym sercu” z ilustracjami Józefa Wilkonia
Hanna Januszewska „Kot w butach” z ilustracjami Janusza Grabiańskiego
Lucyna Krzemieniecka „O Jasiu Kapeluszniku” z ilustracjami Antoniego Boratyńskiego
Maria Krüger „Apolejka i jej osiołek” z ilustracjami Zdzisława Witwickiego
Jan Edward Kucharski „Wawa i jej pan” z ilustracjami Hanny Krajnik
Irena Tuwim „Pampilio” z ilustracjami Ignacego Witza

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

elima | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Lubię te wznowienia. Piękne wydanie zawierające ciekawe i ponadczasowe opowiadania - w sam raz na wieczorne czytanie dziecku. Polecam.

Meowth | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Kolejny zbiór bajek, które ukazywały się za czasów mego dzieciństwa jako odrębne książeczki, napisane przez znanych polskich autorów, a ilustrowane przez wybitnych artystów plastyków. Dla mnie była to nostalgiczna podróż do czasów cielęcych lat, szczególnie wzruszyło mnie przypomnienie sobie "Tygrysa o Złotym Sercu" Czesława Janczarskiego - bajki o trudnej sztuce patrzenia głębiej, poza to, co z wierzchu, poza pozory.

Ponieważ oceniając księgę pierwszą, pozwoliłam sobie przyznać prywatny złoty medal za ilustracje, pociągnę dalej tę zabawę. Tym razem nagradzam Antoniego Boratyńskiego za prawdziwie baśniowe w nastroju ilustracje do "O Jasiu kapeluszniku" Lucyny Krzemienieckiej, zaś Grand Prix przyznaję Januszowi Grabiańskiemu, którego oryginalna, piękna kreska i geniusz nadawania zwierzakom charakteru i niepowtarzalnej osobowości, już we wczesnym dzieciństwie nauczyły mnie miłości do wszystkiego, co żywe.

de_merteuil | 2016-09-08

„Moje książeczki” to kolejny reprint (po serii „Poczytaj mi, mamo”) wydawnictwa Nasza Księgarnia. Grube, pięknie wydane tomy w twardych oprawach, a w nich kilka opowiadań, które przed laty wydawane były w oddzielnych woluminach. Dla mnie to sentymentalna i pełna wzruszeń podróż do lektur z czasów mojego dzieciństwa, dla mojej córki to pełne magii opowieści, które czytamy każdego wieczoru. Opowiadania w „Moich książeczkach” ocierają się o baśniowość i elementy fantasy, a przez to nie tracą na aktualności. Dla współczesnego czytelnika są nadal ciekawe i całkowicie zrozumiałe. Można tu dostrzec upływ czasu, ale ta niedzisiejszość dodaje tylko opowieściom uroku. Współczesna literatura dla dzieci stoi na wysokim poziomie i ma wiele do zaoferowania, ale opowiadania sprzed kilkudziesięciu lat to jednak zupełnie inna kultura i jakość. Klasyczne są tu nie tylko teksty najznakomitszych polskich autorów, ale także niesamowite ilustracje, które chyba najbardziej oddają ducha minionej epoki. Tu...

Aneta | 2016-08-08

Wstęp do marzeń.

Cudowna kraina wyobraźni w jednej książce. Warto wyruszyć w imponującą podróż do marzeń, czytając opowiadania sprawdzonych polskich autorów.

W drugiej odsłonie „Moich książeczek” znajdziecie opowiadania Lucyny Krzemienieckiej, Czesława Janczarskiego, Jana Edwarda Kucharskiego, Hanny Januszewskiej, Adama Bahdaja, Marii Krüger i Ireny Tuwim. A wśród bohaterów: Jasia kapelusznika, tygrysa o złotym sercu, mądrą suczkę Wawę, sprytnego kota w butach, Walusia marzącego o lataniu, Apolejkę i jej osiołka oraz dzielnego Żółwia Alojzego.

Znakomici ilustratorzy ubarwili te piękne opowieści jedynymi w swoim rodzaju rysunkami, więc nie pozostaje nic innego, jak usiąść z dzieckiem i wyruszyć w niezwykłą podróż do świata marzeń i pozytywnych treści.

Książki z charakterystycznym czarnym kotem w czerwonych butach pamiętam z własnego dzieciństwa i z ogromną nostalgią wzięłam do ręki tę pięknie wydaną książkę. Poczytajcie o zapomnianych wartościach, a może będzie to pretekst do...

Wkp | 2016-07-04

KSIĄŻECZKI DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Siedmiu autorów, siedmiu ilustratorów i siedem opowieści, które przeniosą czytelników zarówno za siedem wzgórz, mórz i rzek, jak i do całkiem bliskiego sąsiedztwa każdego z nas, pokazując, że wspaniałe przygody wcale nie muszą kryć się gdzieś poza naszym zasięgiem – wystarczy tylko chcieć i mieć dość wyobraźni!

Co konkretnie oferuje nam ta grupa autorów? Czesław Janczarski przedstawia losy niezwykle łagodnego i dobrego tygrysa, jarosza na dodatek, który pewnego dnia postanowił znaleźć sobie przyjaciela.
W „Wawie i jej panie” Jana Edwarda Kucharskiego, temat zwierzęcej przyjaźni nie znika – wracające ze szkoły rodzeństwo znajduje psa. Pies ów okazuje się zaginioną suczką Wawą, ale zaraz, zaraz, ogłoszenia o jej zaginięciu goszczą ciągle w gazetach. Dlaczego? Dzieci postanawiają tego właśnie się dowiedzieć.
Bohaterem kolejnego tekstu dla odmiany staje się znany wszystkim doskonale „Kot w butach” w interpretacji Hanny Januszewskiej, a jeszcze...

AnnaSikorska | 2016-06-29

W ubiegłym roku do naszych rąk trafiła pierwszy tom interesującej propozycji bajek dla dzieci „Moje książeczki” wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Solidny tom z kotem na okładce bardzo zainteresował moją czteroletnią córkę, a wszystko dzięki interesującym ilustracjom przypominającym dziecięce malunki, interesującym baśniom działającym na dziecięcą wyobraźnię. Szczególnie chętnie wracamy do „Koniczyny pana Floriana” Heleny Behlerowej przenoszącej dzieci w świat magi, spełniania marzeń oraz „Zajączka z rozbitego lusterka” Heleny Bechlerowej, opowieści o zajączku pocieszającym w czasie choroby.
Na drugi tom czekałyśmy z małą niecierpliwością i ciekawością. Kiedy książka do nad dotarła zginęłyśmy w jej przygodach na prawie całe popołudnie. Znalazłyśmy w niej opowieść o tygrysie poszukującym przyjaciół. Niestety wszystkie zwierzęta się go bały i nie wierzyły, że może on żywić się trawą. Tygrys o Złotym Sercu miał duże problemy ze znalezieniem sobie towarzystwa do czasu spotkania Króliczka,...

Iwona_C_ | 2016-06-27

Książka jest bardzo ładnie wydana – ma twardą oprawę oraz drukowana jest na grubym papierze, więc przetrwa nawet bardzo intensywne czytanie. Każda z opowieści jest bogato zdobiona ilustracjami pochodzącymi z oryginalnych książeczek, wydawanych na przestrzeni lat 60. ubiegłego wieku. A w środku znajdziemy opowieści przygotowane między innymi przez Adama Bahdaja, Czesława Janczarskiego, Lucynę Krzemieniecką i Irenę Tuwim.

Ja największy sentyment mam do wspomnianego wyżej Kota w Butach, a kiedy czytaliśmy bajeczki razem z synkiem polubiliśmy bardzo opowieść o Pampilio.

Moje książeczki to niezwykła, sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Jest to też doskonały sposób, aby zapoznać dziecko z piękną literaturą napisaną ładnym, przystępnym językiem.

Bajeczki zawarte w tej książeczce są bardzo dobre do czytania na dobranoc.

małgorzata pyzik | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Ostatnio usłyszałam w pracy opinię, że dawniej książeczki dla dzieci były brzydko ilustrowane, szare i bure nie przyciągały wzroku. Muszę przyznać, że ta ocena, ogromnie niesprawiedliwa i niesłuszna, poruszyła mnie do głębi, ponieważ właśnie z dzieciństwa głównie pamiętam niektóre bajki z powodu wspaniałych rysunków. Tak było w przypadku „Kopciuszka” i „Małego pokoju z książkami” ilustrowanych przez Bożenę Truchanowską, której prace pamiętam ze szczegółami do dzisiaj, a po raz pierwszy spotkałam się z nimi mają około pięciu lat. I właśnie to co przyciąga uwagę w „Moich Książeczkach” to ogromna różnorodność prac polskich ilustratorów, równocześnie kojarzących się właśnie z tą serią. Wydanie to, dla dorosłych jest wspaniałą podróżą w krainę dzieciństwa, kiedy to każdy z nas miał swoją ukochaną bajkę, a naturalną rzeczą na koniec dnia, było czytanie na dobranoc. Tak samo nie wyobrażam sobie jak bym przetrwała wiele przechorowanych dni, gdyby nie było tych właśnie książeczek....

Gdy patrzę na tego czarnego kocura z wielkimi zielonymi oczami i czerwonymi bucikami na nogach przypomina mi się moje dzieciństwo. Gdy byłam mała także posiadałam swoją własną biblioteczkę. Fakt, nie była ona tak pokaźna jak ta moich dziewczyn, ale i tak byłam z niej bardzo dumna. Pamiętam, że większość książek stało na półce za szybą, a ja tylko patrzyłam na ich grzbiety. A gdy trzeba było kłaść się już spać, moja mama przychodziła do pokoju i czytała mnie i mojemu bratu różne historie na dobranoc. Bardzo rzadko zdarzało mi się zerkać na ilustracje wewnatrz. Mama zazwyczaj siadała w taki sposób, że nie sposób było ich śledzić. Za to pamiętam doskonale tego właśnie kota, który przez cały ten czas na mnie spoglądał. A ja patrząc na niego i słuchając głosu mojej mamy - zasypiałam.

Dlatego gdy tylko dowiedziałam się, że w ofercie wydawnictwa Nasza Księgarnia można nabyć te same opowiadania z dokładnie tym samym kotem tylko wydanych jako wielkie księgi - nie mogłam oprzeć się...

Dominika | 2016-06-18

Wzruszający powrót do dzieciństwa - "Moje książeczki. Księga druga"
Czy można wzruszyć się na widok czarnego kota? Ależ oczywiście, że tak! Piękne zielone oczy, czarna sierść i cudowne czerwone buty, a w łapkach karteczka, na której widnieje zapis: "Moje książeczki". Tak, wzruszyłam się na widok uroczego kocura, którego pamiętam z dzieciństwa, bo jego wizerunek zdobił absolutnie wspaniałe opowiadania dla dzieci. Kota namalował Zbigniew Rychlicki i po raz pierwszy pojawił się na środku tylnej okładki w 1959 r., potem zdobił kolejne serie lektur dla dzieci z przepięknymi ilustracjami najwybitniejszych polskich artystów.
Autorami tekstów zamieszczonych w książce są: Adam Bahdaj, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Maria Kruger, Lucyna Krzemieniecka, Jan Edward Kucharski i Irena Tuwim, a to nie koniec wybitych postaci, ponieważ twórcami ilustracji są Antoni Boratyński, Janusz Grabiński, Danuta Konwicka, Hanna Krajnik, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki i Ignacy Witz.
Nie mam pojęcia,...