rozwiń zwiń

Awantura na moście

Okładka książki Awantura na moście
Marcin Hybel Wydawnictwo: Erica fantasy, science fiction
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Erica
Data wydania:
2012-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362329571
Tagi:
satyra fantastyka średniowiecze
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Z tęsknoty za rozumem



1158 66 12

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
131 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
85
22

Na półkach: , ,

http://ksiazki-recenzja.blogspot.com

Mało która książka jest w stanie samym opisem z okładki sprawić, żebym poczuł niepohamowaną chęć natychmiastowego przeczytania. Książka opisuje perypetie średniowiecznego grodu w którym jest tak błogo, że niektórych aż krew zalewała i pewnością należy do tego wąskiego grona.

W Nogradzie już od lat nie wydarzyło się nic pasjonującego. Nuda i marazm były przytłaczające. W końcu jak długo można cieszyć się z urodzajnych plonów, sprawiedliwych rządów i bezpiecznych gościńców. Perspektywy na jakąś porządną egzekucję albo przynajmniej chłostę były marne jeśli jedyny rozbójnik stał się oddanym wyznawcą Peruna, złodziej oddał do lombardu własne wytrychy a czarodziej zgubił księgę zaklęć.

Wielu myślało, że to klątwa lecz tylko nieliczni mieli motywację chodzić do oddalonej o kilka kilometrów świątyni. Lepiej było zostać w miasteczku, poćwiczyć przed zawodami o tytuł Wydmikufla Nogradu lub poobserwować ponętną żonę młynarza, Jagodzinę, przechadzającą się po brukowanych uliczkach miasteczka.


Ten stan rzeczy nie podobał się bogobojowi Kumarowi, znanemu z coraz to nowszych pomysłów na ściągnięcie wiernych na swoje bogobojne morały. Najpierw stworzył formację milczących mnichów jednak już na pierwszej homilii odkrył, że gestykulacja to nie najlepszy sposób komunikacji. Następnie zaostrzył formułę zakonu i nakazał ścisłe głodówki, dopiero śmierć zabiedzonego mnicha przerwała ten epizod. W końcu wpadł na pomysł uatrakcyjnienia samych kazań, zaprosił do świątyni czarodzieja jednak niekontrolowane wybuchy i płomienie znów nie zaskarbiły sympatii mieszczan. W końcu postanowiono przyprowadzić do klasztoru grupę nierządnic by własnym przykładem zniechęciły ludzi do zbaczania z prawej ścieżki życia. Kiedy udało się zaleczyć panującą wśród mnichów epidemię rzeżączki Kumar sięgnął po ostateczne środki - postanowił każdemu wiernemu rozdać po jednym płacidle za wysłuchanie bogobojnych morałów. W głębi duszy czuł, że to wierni co niedzielę powinni zapełniać skarbiec opactwa jednak stwierdził, że na to jeszcze przyjdzie pora.

Książka to bardzo dobra komedia i ostra satyra na otaczający nas świat. Chociaż przenosimy się w czasy średniowieczne bohaterowie jakby dobrze nam znani ze współczesności. Książka wyśmienicie parodiuje polską rzeczywistość. Dostarcza wyśmienitej rozrywki a czasami nawet szczerych wybuchów śmiechu. Trzeba zaznaczyć, że obok zgrabnej satyry duża część komizmu pochodzi z niezbyt wyrafinowanych żartów slapstickowych. Nie jest to z pewnością dzieło o wysokich ambicjach więc nie można tego odbierać jako wadę. Parada gonitw, upadków i wybitych zębów w wykonaniu dwójki schorowanych złodziejaszków, nie przyjmujących do wiadomości własnego wieku to coś co wyśmienicie się czyta w leniwe wakacyjne popołudnia.

Podsumowując recenzję wypada wspomnieć o języku powieści, który jest dosyć specyficzny i stanowi chyba największą wadę powieści. Bohaterowie posługują się językiem stylizowanym na dawną mowę co czasami wypada dosyć sztucznie. Pomimo to z przyjemnością pochłaniałem kolejne strony śledząc coraz to bardziej absurdalne losy bohaterów. Książka z pewnością przypadnie do gustu wszystkim ceniącym dobre poczucie humoru.

http://ksiazki-recenzja.blogspot.com

http://ksiazki-recenzja.blogspot.com

Mało która książka jest w stanie samym opisem z okładki sprawić, żebym poczuł niepohamowaną chęć natychmiastowego przeczytania. Książka opisuje perypetie średniowiecznego grodu w którym jest tak błogo, że niektórych aż krew zalewała i pewnością należy do tego wąskiego grona.

W Nogradzie już od lat nie wydarzyło się nic pasjonującego....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    159
  • Chcę przeczytać
    111
  • Posiadam
    87
  • Fantastyka
    9
  • Fantasy
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    3
  • 2013
    3
  • 2012
    3
  • Literatura polska
    2

Cytaty

Więcej
Marcin Hybel Awantura na moście Zobacz więcej
Marcin Hybel Awantura na moście Zobacz więcej
Marcin Hybel Awantura na moście Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także