Sekrety bluszczu

Wydawnictwo: Da Capo
My secrets
tajemnica
Dulsiatko Mark

Poznały się za pokrytymi bluszczem murami jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelni. Trzy studentki pochodzące z różnych środowisk najpierw zostały współlokatorkami, a potem najlepszymi przyjaciółkami. Po piętnastu latach spotykają się. Nie jest to jednak typowe spotkanie, na którym z rozrzewnieniem wspomina się studenckie czasy. Marinę, Tess i Charlie łączy bowiem coś znacznie silniejszego niż przyjaźń - wspólna tajemnica, która niczym bluszcz splata ich losy.

Lidka | 2013-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Mam co do tej książki mieszane uczucia. Może inaczej - jestem trochę zawiedziona, bo spodziewałam się zbyt wiele.
Książka pisana przez amerykankę, opowiadająca 15 lat życia trzech dziewcząt. Akcja najpierw rozgrywa się w roku 1995, później przenosi 15 lat wstecz, kończy się znowu w punkcie wyjścia. Jednak książka nie ma zamkniętej kompozycji, autorka chyba zostawiła sobie furtkę do kontynuacji opowieści, bo pod koniec książki wydaje się, że właśnie zaczyna nowe wątki, pozostawia pewne sprawy niedopowiedziane.
Opowiedzenie 15 lat życia trzech kobiet na jedynie 450 stronach nie jest na pewno zadaniem łatwym, tym bardziej, że książka obfituje w dialogi i zawiera na prawdę wiele scen z ich życia. Według mnie autorka dała radę.
Książka jest jednak tak pełna wszystkiego, trochę może zmęczyć.
Mamy tu elementy powieści detektywistycznej, z tajemnicą, odkrywaniem jej, "zbrodnią", poszukiwaniem tożsamości złoczyńcy i końcową rozmową o tym "skąd wiedziałeś, że to on/ona; jak udało ci się do...