Szkarłatny kwiat

Okładka książki Szkarłatny kwiat Emma Orczy
Okładka książki Szkarłatny kwiat
Emma Orczy Wydawnictwo: ALFA Ekranizacje: Szkarłatny kwiat (1934) Seria: Świat Romansów . powieść przygodowa
powieść przygodowa
Paulina Ledóchowska
Ekranizacje:
Szkarłatny kwiat (1934)
powieść angielska

Lekka, przyjemna, zabawna opowieść pełna kurażu, miłości i tajemnicy. Miło się czyta, jest może tylko ciut skomplikowana.

Sympatyczna, wielokrotnie ekranizowana klasyka literatury angielskiej z 1904 roku, u nas wrzucona przez wydawców do kategorii harlequinowej. Tymczasem to romans, ale też powieść szpiegowska. Autorka stworzyła w tej powieści nowy typ postaci, superbohatera, który do dziś ma takie cechy, jak tytułowy Scarlet Pimpernel, np. podwójną tożsamość, ponadprzeciętne cechy fizyczne i psychiczne, zasoby finansowe większe niż Batman i Iron Man razem wzięci, wreszcie swoją piękną damę, która nieświadoma jego prawdziwej tożsamości sprowadza na obydwoje w niebezpieczeństwo, z którym superbohater zawsze sobie radzi mimo przeważających sił wroga. Zorro to dopiero 1919 rok.

To nie jest książka historyczna, tylko romatyczno-przygodowa - nie należy więc jej tak czytać; np. autorka pisze: "Haniebna śmierć księżnej de Lamballe, młodej i uroczej przyjaciółki Marii Antoniny, przejęła całą Anglię niepojętą grozą". Księżna de Lamballe kiedy została zamordowana miała 43 lata, więc mogła być jak najbardziej urocza, ale już w średnim wieku. Także samo wspomnienie śmierci księżnej jest prawdopodobnie celowo bardzo mgliste. Obywatele rewolucjoniści zamordowali ją za pomocą uderzeń młota w głowę i zbiorowego overkilla za pomocą sztyletów, a następnie już martwej obcięli jej głowę i nosili ją na pice m.in. pod oknami więzienia Marii Antoniny. Żadnych (prawdziwych) okropności tego typu nie znajdziemy w książce.

Książkę polecam jako lekką, wypoczynkową lekturę.

Słuchałam dziś musicalu "Scarlet Pimpernel", na motywach powieści baronowej Orczy, i zdałam sobie sprawę, że nie doceniłam tej powieści.

Po pierwszym czytaniu - uznałam, że powieść to lekkie i krótkie romansidło, poplątane z powieścią awanturniczą. W fabułę wpleciono trochę historii rewolucji francuskiej – na co nie powinno się zwracać uwagi, jeśli zna się historię – bo po co się denerwować:). Opowiada o idealnej miłości, idealnym szantażu, idealnej zdradzie i wielkim, idealnym nieporozumieniu. Nawet główni bohaterowie są idealnie piękni:). Tytuł książki to pseudonim operacyjny głównego bohatera i jego alter ego. Ale szczerze lubię bohaterów, którzy potrafią wykorzystywać przebieranki i grę aktorską dla osiągnięcia własnych celów.

Gdzieś, między wątkami awanturniczymi, romansowymi i przygodowymi, i pewnie - przez zaślepienie historyczne (bo obraz Rewolucji we Francji jest wyjątkowo stronniczy:) - nie zauważyłam, że powieść opowiada o utracie zaufania do drugiego człowieka i że opowiada o tworzeniu masek, które przybieramy, w strachu przed odrzuceniem lub zranieniem. Zwłaszcza Percy "ubrał się" w swoją maskę i nie potrafił zrozumieć żony. Bał się nawet zapytać o prawdę. I pomyślałam, że może prawdą jest, że miłość nie jest w stanie przezwyciężyć wszelkich przeszkód, dopóki, dopóty sami te przeszkody tworzymy. Te rozmyślania jednak - przyszły dopiero wraz z obejrzeniem i wysłuchaniem musicalu:). Polecam:)

przyznam że oglądałam film i był bardziej interesujący, drugi raz mi się to zdarza kiedy film jest ciekawszy niż książka,w pierwszym przypadku był to Angielski Pacjent

książka nosi też tytuł "Szkarłatny Pimpernel"a autorka pseudonim Baronowa Orczy

książka nosi też tytuł "Szkarłatny Pimpernel"a autorka pseudonim Baronowa Orczy