Daleko od Mombasy

978-83-7495-236-1
Afryka, kolej, miłość, przygoda
przygodowa
Orlica

Wspaniała powieść pełna dramatycznych przygód, opisująca autentyczną historię z końca XIX w. w Afryce. Ronald Preston próbuje zbudować linię kolejową z Mombasy nad Jezioro Wiktorii; towarzyszy mu nowo poślubiona żona. Wrogie plemiona, dżungla, powodzie, susza, polityczne intrygi i choroby to ich codzienność. Autentyczne dzieje realizacji kolosalnego przedsięwzięcia inżynieryjnego...

Ronald Preston próbuje zbudować linię kolejową z Mombasy nad Jezioro Wiktorii; towarzyszy mu nowo poślubiona żona. Wrogie plemiona, dżungla, powodzie, susza, polityczne intrygi i choroby to ich codzienność. Autentyczne dzieje realizacji kolosalnego przedsięwzięcia inżynieryjnego wiktoriańskiej Anglii - budowy kolei na pustkowiach Kenii - stają się tłem dla pięknej historii miłosnej.

Świeżo poślubieni małżonkowie Ronald i Florence Prestonowie przybywają do Mombasy w 1895 roku. Dla obojga zaczyna się największa przygoda życia, która zmieni ich oschłe małżeństwo w pełen, partnersko-erotyczny związek.

Afryka przedstawiona przez Coatesa jest niczym żyjąca istota: niezwykle piękna i zaskakująca, a jednocześnie groźna, mściwa i nieobliczalna.

allison | 2015-11-16
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 listopada 2015

Przeczytałam tę powieść jednym tchem, mimo iż niektóre fragmenty dotyczące technicznej strony budowania kolei momentami mnie nużyły. Na szczęście nie one są tu najważniejsze:).

Książka Franka Coatesa to pasjonująca opowieść o ryzykownej i monumentalnej inwestycji, jaką była budowa liczącej niemal 600 mil kolei afrykańskiej. Prowadziła ona od tytułowej Mombasy do Jeziora Wiktorii i miała być ukoronowaniem technicznych możliwości Brytyjskiego Imperium końca XIX wieku.
W rzeczywistości pełne rozmachu przedsięwzięcie było ciągłą walką z czasem, pogodą, dzikimi zwierzętami, tropikalnymi chorobami i brakiem wody. Okupione zostało życiem wielu osób. Wśród ofiar są bohaterowie tej powieści.

Dla głównego bohatera, inżyniera Ronalda Prestona, budowa kolei to nie tylko kwestia ambicji zawodowych i życiowych pasji. To również próba zmierzenia się z poczuciem winy, jakie towarzyszy mu od kilku lat.
Osobną kwestią jest tu wewnętrzne dojrzewanie Ronalda i jego żony, umacnianie się ich...

Wiola | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

Książka nie zrobiła na mnie wrażenia. Byłam znudzona jej czytaniem. Żadnej zwartej, ciekawej fabuły. Cały czas tylko opisywanie jak klada tory kolejowe.

Karolina | 2016-04-03

Wypożyczyłam książkę zachęcona opisem. Przeczytanie pierwszych stu stron zajęło mi dwa tygodnie. Po książkę sięgałam z poczucia obowiązku (nie lubię zaczynać i nie kończyć). Do strony trzysta pięćdziesiątej miałam nadzieję na rozkręcenie, niestety... Na szczęście mam to już za sobą.
Życzę powodzenia każdemu kto po nią sięgnie ;).

Weronika | 2011-09-23

Choć uwielbiam książki o Afryce - przez tę nie mogę przebrnąć. Zakończyłam lekturę po ok.100str.

Karolina | 2010-08-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

świetna książka z wątkiem romantycznym, na zimowe wieczory idealna i na chandrę :) do tego piękne opisy afrykańskiej przyrody

Piotr | 2015-12-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane