Świat według Vanessy

Wydawnictwo: Akapit Press
978-83-62955-33-6
gakuko

Siedemnastoletnia Vanessa wychowała się w kiosku z gazetami. Nauczyła się czytać na pisanych wielkimi literami tytułach w rodzaju „Kosmici płoszą mi kury” i przyzwyczaiła się z gazet czerpać wiedzę o świecie, czyli modzie, urodzie, luksusowych wnętrzach i samochodach oraz życiu gwiazd. Nawet swoje życie wyobraża sobie jako kolorowy magazyn. Chętnie stosuje w praktyce znalezione w pismach porady, drażniąc nauczycieli modnymi strojami i doprowadzając do dziwnych ciągów wydarzeń, gdy na przykład usiłuje pozostawić byłym chłopakom miłe wspomnienia. Kiedy spotyka dziennikarza piszącego artykuł, ma nadzieję spełnić swoje marzenia: „wkręcić się do prasy” i zobaczyć tam swoje nazwisko. Nawet przy artykule na kontrowersyjny temat!

Pewnego dnia poznaje sąsiadkę – tajemniczą starszą kobietę, która tak bardzo różni się od znanych jej z otoczenia i z gazet „emerytek”, że zaczyna ją fascynować. Nie ma telewizora, a jej mieszkanie wypełniają książki, które Vanessa uważa za zdecydowanie zbyt grube, żeby nadawały się do czytania.

Czy Vanessa oraz starsza od niej o ponad pół wieku intelektualistka znajdą wspólny język?

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-289-Swiat_wedlug_Vanessy

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-289-Swiat_wedlug_Vanessy

Kinga | 2014-03-20
Przeczytana: 2013 rok

Zwykłe nieporozumienie może zrobić z Ciebie kogoś, kim nie jesteś...

Ala | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Dawno nie sięgałam po typowe książki dla nastolatek, dlatego moze "Świat według Vanessy" wywołał u mnie mieszane uczucia, z jednej strony książke czytało mi się szybko i sprawnie, ale z drugiej postać głównej bohaterki mnie mocno irytowałam. Z sentymentu do autorki książki, daje 6 gwiazdek;)

Słodka Karolina | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Cudowna książka :) O przemianie dziewczyny. O książka też dużo jest napisane :)

Kahhs | 2016-02-14
Na półkach: 2016
Przeczytana: 14 lutego 2016

Całkiem fajna :) Choć z drugiej strony trochę taka... naiwna. Oryginalny sposób zapisu, fajny styl pisania. Tematyka też całkiem niezła. I ta sąsiadka z dołu :)
Polecam dla dziewczyn w wieku 10-13 lat.

Luna | 2016-07-15
Na półkach: Wakacje 2016 :) ;)
Przeczytana: 15 lipca 2016

Nie mogłam jej skończyć!!! Po opisie wydawała się ciekawa, ale mnie nie zachwyciła!!! Nie polecam. :(

Tiger | 2012-07-02
Przeczytana: 07 lipca 2012

Dobra książka dla 12-14 latek .

Czytelnick | 2013-01-15
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Najlepsza książka Katarzyny Majgier! Wspaniała i nakłania do długiej refleksji. Mam nadzieję, że będą następne części( marzę o cyklu coś w stylu Ani Z Zielonego Wzgórza, więc było by to spełnienie moich marzeń ).

Miłego czytania!!!

Julia | 2013-08-15

Książka nie była taka nudna jak się spodziewałam. Była ciekawa, ale trochę mało realistyczna według mnie. Mimo wszystko miło i szybko się ją czyta :)

existence_ | 2012-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Główną bohaterką książki jest siedemnastoletnia Vanessa. Z wyglądu owszem, można by było przyznać, że jest w takim wieku, ponieważ ma rozjaśniane włosy, mocną opaleniznę (zwykle chodziła na solarium raz w tygodniu), wychodzi z domu mocno umalowana i nosi ciuchy podkreślające figurę. Zaś biorąc pod uwagę to jaka jest "mądra"... osobiście nie powiedziałabym, że ma tyle lat.

Dla niektórych może być to nawet drażniące, czytać o 17latce, która zachowuję się tak niedojrzale... Wiele razy łapałam się z rozbawieniem za głowę, zastanawiając się czy dziewczyny w moim wieku naprawdę mogą się tak zachowywać.

Przyjemniej się czytało od momentu kiedy nastolatka poznała lepiej swoją sąsiadkę. Jest to starsza już kobieta, Zofia Boguszańska - znana tłumaczka. Vanessa dzięki niej zrozumiała dużo ważnych rzeczy i staje się coraz bardziej dojrzała. Taki wpływ mają na nią niewątpliwie książki, które zaczęła czytać dzięki Pani Zofii oraz opowieści sąsiadki jak żyło się w dawnych czasach. Vanessa...

Caroline | 2013-01-31
Na półkach: Młodzieżówki
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Dobra, a nawet bardzo dobra. Spodobała mi się.

"...nigdy nie wiadomo, co się w życiu przyda, dlatego trzeba czerpać z niego pełnymi garściami..."
Vanessa coś o tym wie. Jej rozmyślania, perypetie i doświadczenia opisane są w humorystyczny, łatwy i przyjemny sposób z ciekawym podziałem - rozdziałami są kolejne gazety, które opowiadają o jej życiu, a każda gazeta zawiera kilka podrozdziałów, np. Facet Numeru: Boski F. (który okazał się być kompletnym idiotą), Uroda: Czy wyglądam jak kretynka?, Związki: Inwazja byłych chłopaków, i wiele wiele innych równie zabawnych co ciekawych "artykułów". Polecam!