Świat według Vanessy

Wydawnictwo: Akapit Press
978-83-62955-33-6
gakuko

Siedemnastoletnia Vanessa wychowała się w kiosku z gazetami. Nauczyła się czytać na pisanych wielkimi literami tytułach w rodzaju „Kosmici płoszą mi kury” i przyzwyczaiła się z gazet czerpać wiedzę o świecie, czyli modzie, urodzie, luksusowych wnętrzach i samochodach oraz życiu gwiazd. Nawet swoje życie wyobraża sobie jako kolorowy magazyn. Chętnie stosuje w praktyce znalezione w pismach porady, drażniąc nauczycieli modnymi strojami i doprowadzając do dziwnych ciągów wydarzeń, gdy na przykład usiłuje pozostawić byłym chłopakom miłe wspomnienia. Kiedy spotyka dziennikarza piszącego artykuł, ma nadzieję spełnić swoje marzenia: „wkręcić się do prasy” i zobaczyć tam swoje nazwisko. Nawet przy artykule na kontrowersyjny temat!

Pewnego dnia poznaje sąsiadkę – tajemniczą starszą kobietę, która tak bardzo różni się od znanych jej z otoczenia i z gazet „emerytek”, że zaczyna ją fascynować. Nie ma telewizora, a jej mieszkanie wypełniają książki, które Vanessa uważa za zdecydowanie zbyt grube, żeby nadawały się do czytania.

Czy Vanessa oraz starsza od niej o ponad pół wieku intelektualistka znajdą wspólny język?

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-289-Swiat_wedlug_Vanessy

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-289-Swiat_wedlug_Vanessy

| 2017-09-19

Cóż... "Świat według Vanessy" nie wciągnął mnie specjalnie. Gdyby jednak pozbyć się kilku fragmentów i dopracować styl, w jakim jest napisana ta historia, mogłaby powstać całkiem dobra powieść dla nieco młodszych czytelników - zwłaszcza, że zawiera duży atut: zachęca do sięgania po klasykę literatury. Bardzo spodobała mi się postać pani Zofii, której daleko do "typowej staruszki", i ukazanie odczuć głównej bohaterki, dotychczasowej wielbicielki kolorowych magazynów, w zetknięciu z książkami.

Nie mogłam jej skończyć!!! Po opisie wydawała się ciekawa, ale mnie nie zachwyciła!!! Nie polecam. :(

Kahhs | 2016-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 lutego 2016

Całkiem fajna :) Choć z drugiej strony trochę taka... naiwna. Oryginalny sposób zapisu, fajny styl pisania. Tematyka też całkiem niezła. I ta sąsiadka z dołu :)
Polecam dla dziewczyn w wieku 10-13 lat.

lovebooks | 2016-02-09
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Podobała mi się formuła książki-zamiast rozdziału, czasopisma. Główna bohaterka Vanessa nauczyła się czytać na nagłówkach kioskowych gazet, w miejscu pracy jej mamy. Uczy się średnio, jednak ma cel-zamierza zostać osobą, która pisze artykuły do gazet. Wchodzi w świat życia dorosłego. Poznaje jak zerwać z chłopakiem, spodobać się nowemu, jak 'wpasować' się w środowisko klasowe, zdobyć przyjaciół, zrozumieć starszą panią...wiele innych tego typu spraw. W pozycji przeszkadzały mi niektóre zachowania głownej postaci. Dziewczyna w niektórych gazetach mocno krytykuje świat bogatych ludzi, to że ich dzieci mają lepiej i wogóle...jednak takie osoby też muszą na to zapracować, więc jeśli się starają, to dlaczego mają odmawiać sobie przyjemnosci? Oczywiście wszystko z umiarem:)Poza tym język książki wydawał mi się za prosty dla mnie... to znaczy, być może niektórym będzie odpowiadał, ale ja oczekuję zawsze dużo głębokich myśli, filozofii:) tu niby to było, lecz jeśli główna postać już coś...

rokaroke123 | 2016-01-18
Przeczytana: 11 października 2014

Bardzo lubię tę książkę i przeczytałam ją wiele razy :)

Daria19932 | 2016-01-16
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Nic szczególnego.Zwykła historia na zabicie czasu.Typowa bajeczka dla nastolatek.

k1rA9 | 2015-10-25
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Bardzo fajna książka, którą warto przeczytać.

knigoholiczka | 2015-10-03
Przeczytana: 03 października 2015

Podobno, żeby książkę uznać za dobrą powinna ona wzbudzać emocje. To chyba prawda, lecz raczej nie chodzi o takie, jakie ja odczuwałam podczas lektury "Świata...". Podczas czytania naszła mnie refleksja, chyba jestem stara, nie z tej epoki... Co mnie doprowadziło do tego? Otóż bohaterka nadużywała określeń "starszy, starsza" mówiąc o rodzicach. Rozumiem powiedzieć to raz czy dwa, ale ciągle? Mnie to bardzo denerwowało.
Książka opowiada o życiu prawie osiemnastoletniej Vanessy. Opisuje ona swoje perypetie miłosne, szkolne, rodzinne. Jest to bardzo ciekawie ujęte bowiem cała historia jest w formie gazety, a każdy rozdział to jakby nowy numer. Bardzo mi się to podoba. Muszę też powiedzieć, że szybko się ją czyta.
Tak naprawdę byłaby to powieść idealna... gdyby nie spostrzeżenia głównej bohaterki. Vanessa to osoba oryginalna (w sumie mając takie imię..), wyróżniająca się. Uwielbia solarium i czytanie kolorowych gazet.
Niestety jest też osobą, która uważa, że polonistka się na nią...

Słodka Karolina | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Cudowna książka :) O przemianie dziewczyny. O książka też dużo jest napisane :)

Wilcza | 2014-11-12

Książka ma przyjemny styl tak jak i inne powieści Katarzyny Majgier, jednak główna bohaterka wydaje mi się nieco pusta. To zraziło mnie trochę do opowieści, chociaż nie mam nic do zarzucenia stylowi i ogólnemu pomysłowi na historię.