Innym razem

Okładka książki Innym razem Katarzyna Majgier
Okładka książki Innym razem
Katarzyna Majgier Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) Cykl: Kuchennymi drzwiami (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Kuchennymi drzwiami (tom 3)
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-06-01
2022-06-01

Okładka książki Latający talerz Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Latający talerz Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...
Okładka książki Czytam sobie. Przygoda w Himalajach. Poziom 1 Aleksandra Fabia, Katarzyna Majgier
Czytam sobie. ... Aleksandra Fabia, K...

"Rodzinne tajemnice, wielkie namiętności i zakazana miłość, a w tle historyczny Kraków z jego malowniczą bohemą, blichtrem, ale i ciemnymi zaułkami, gdzie toczy się prawdziwe życie."

Idąc za ciosem postanowiłam napisać kilka słów o trzecim tomie cyklu Kuchennymi drzwiami Katarzyny Majgier, czyli „Innym razem”. Seria wciągnęła mnie do tego stopnia, że przeczytałam całość ciągiem bez przerwy na inne książki. A co nas czeka w tej części?

Pokolenie poznanej w pierwszym tomie Zosi dorasta. Cała rodzina rozpierzchła się po świecie po zakończeniu I wojny światowej. Bronek pozostał w Austrii. Franciszka z kolei nadal przebywa w Anglii, gdzie dotychczas zajmowała się synem Wiktorii. Ten postanawia spisać wspomnienia swojej przybranej matki, dzięki czemu nawiązuje kontakt z krewnymi w Polsce przekonanymi, że kobieta zginęła w katastrofie Titanica.

Tymczasem na gospodarstwie Muchów pozostaje Staszek, który wraz z żoną wychowuje gromadkę dzieci oraz syna Janki - Józka. Z kolei córka Janki - Wanda zostaje przygarnięta przez Klimę i Olka zamieszkałych w Krakowie. Gdy dziewczyna odkrywa swoje pochodzenie jest wstrząśnięta. Nagle okazuje się, że świat jest zupełnie inny niż jej się wydawało, a wszędzie otacza ją kłamstwo. Daje się ponieść modnym klubom jazzowym, gdzie może rozwijać swój talent i marzyć o wielkiej sławie.

W czasie, gdy bohaterowie starają się pozbierać po jednej wojnie, nadciąga druga, która pokrzyżuje wszelkie plany...

Przyznam szczerze, że czytanie tej sagi było dla mnie ogromną rozrywką. Bardzo zżyłam się z bohaterami. Jednych uwielbiam, innych szczerze nie znoszę, ale trudno będzie mi o nich wszystkich zapomnieć. Tak rozbudowana fabuła, która rozciąga się na kilka pokoleń, zdecydowanie pozwala w pełni poznać wszystkie postacie. Są bardzo dobrze scharakteryzowane, wyraziste. Bohaterów jest naprawdę mnóstwo, a to w jaki sposób autorka łączy ich losy ze sobą sprawia, że cała seria jest wyjątkowo ciekawa.

Przechodząc wraz z bohaterami przez kolejne lata i wydarzenia możemy zauważyć, jak zmienia się otaczający świat, poglądy, obyczaje. Jak rozwijają się poszczególne dziedziny życia. Autorka potrafi stworzyć taki klimat, że czytelnik nawet nie wie, w którym momencie daje się pochłonąć lekturze. Czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Nie ma zbędnych opisów. Wszystko jest odpowiednio wyważone. Dodatkowo obserwując bohaterów z boku i wiedząc to, czego oni jeszcze nie odkryli, chciałoby się wkroczyć do akcji i im pomóc. To sprawia, że czytanie dostarcza wielu emocji nie nudząc i nie pozwalając się oderwać.

Niemniej ten tom, choć podoba mi się, najmniej mnie zachwycił. Mam wrażenie, że fabuła zbyt szybko dobiegła końca. Zabrakło mi paru informacji o niektórych bohaterach. Na przykład, bardzo chciałabym się dowiedzieć, co dalej zadziało się w życiu Wandy. Być może autorka zostawiła sobie furtkę do kontynuowania tej sagi, czego bardzo bym sobie życzyła.

Podsumowując po przeczytaniu wszystkich trzech tomów. Ogromnie polecam cały cykl Kuchennymi drzwiami. Wyjątkowo ciekawa, intrygująca seria wplatająca w swoją fabułę wątki historyczne. Napisana przyjemnym w odbiorze stylem, niebanalna z bardzo dobrze wykreowanymi bohaterami. Jeżeli szukacie interesujących, wciągających powieści obyczajowych z historią w tle, sięgnijcie koniecznie po cykl Kuchennymi drzwiami Katarzyny Majgier.

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Słowne

Mam mieszane uczucia co do tej części.
Pierwsza połowa nieco mnie znużyła, natomiast drugą połowę przeczytałam jednym tchem i kończąc tą książek byłam nieco zawiedziona, że tak szybko kończy się to "co dobre", po prostu miałam ochotę na więcej ..

Mam mieszane uczucia co do tej części.

1949

Trzecia część sagi. Poprzednimi tomami byłam zachwycona, ta też trzyma poziom, chociaż... . Po pierwsze trochę pogubiłam się w mnogości bohaterów i momentami nie ogarniałam, kto jest kim i od kogo. No i to zakończenie. Nie wiem jak dla Was, ale mnie rozczarowało. Jakby autorka już, natychmiast chciała zakończyć swoją opowieść, nie rozwijając wielu wątków. Pomijając te szczegóły, lektura ciekawa.

Niestety ostatnia część cyklu jest, jak to często bywa, najsłabsza. I tu powtórzę to, co zauważyłam w poprzedniej części, sam pomysł na fabułę i losy bohaterów jest ciekawy, ale z wykonaniem jest o wiele gorzej. Czytając tę część ma się wrażenie, że autorka nie mogła się doczekać aż ją dokończy. Duże partie powieści czyta się jak streszczenie. W pierwszej części takie fragmenty były nieliczne i wtapiały się w resztę tekstu. W drugiej części były już bardziej widoczne i to zdecydowanie wpłynęło na obniżenie mojej oceny książki. Trzecia część pod tym względem jest zdecydowanie najgorsza. Skróty, opisy, streszczenia całych lat losu bohaterów. Szkoda, bo cierpi na tym cały cykl.

Wojna... rozwiązały się losy wielu bohaterów znanych z poprzednich tomów sagi "Kuchennymi drzwiami". Czy tytuł tej części " Innym razem" i zakończenie nie sugerują, że to jeszcze nie koniec powieści i spotkamy się , za jakiś czas, z Wandą, Antkiem oraz Szczepanem? Może dowiemy się jak potoczy się życie Klimy i jej bliskich w powojennym Krakowie?
Może ...
Tymczasem polecam tę książkę :)

Może ...
Tymczasem...

„Wojna zmieniła jej świat, tak jak poprzednia zmieniła świat młodości jej rodziców”.

Poprzednie dwa tomy sagi zatytułowanej „Kuchennymi drzwiami”, które nosiły nazwę „Gra pozorów” oraz „Światło i cień” wzbudziły we mnie wiele emocji zabierając mnie do czasów sprzed ponad 100 lat. Wówczas zaczęła się historia mająca swój początek związany z perypetiami młodej wówczas Zofii Nowakowskiej. Kolejna część sagi zatytułowana „Innym razem” opowiada o dalszych losach jej rodziny i innych mieszkańców Korczyc i Krakowa.

Trzecia część sagi zaczyna się w dniu 21 maja 1933 roku. Wandzia Dąbrowska ma 13 lat i do tej pory zachowywała się grzecznie, była szczera i prostolinijna, czuła się kochana i szczęśliwa. Aż do teraz, gdy jedynym jej zmartwieniem jest nuda, która doskwiera dziewczynce na każdym kroku. Z niecierpliwością oczekuje chwili, gdy będzie pełnoletnia i będzie mogła spełnić swoje marzenia. Wandzia mabowiem piękny głos i jest uzdolniona muzycznie. Rodzina chętnie widziałaby ją na scenie filharmonii lub opery, ale ona marzy o karierze gwiazdy muzyki jazzowej. Wszystko zmienia się, gdy rodzice, czyli Olek i Klima wyjawiają prawdę o jej pochodzeniu. Nie chcą bowiem, by dziewczynka usłyszała o tym od obcych ludzi, gdyż wkrótce mają pojechać na ślub i wesele do Korczyc, gdzie w związek małżeński wchodzi Tusia i Staszek. W młodej główce Wandzi rodzi się gniew i bunt. Dociera do niej, że kłamstwo otwiera wiele możliwości. To jeden z głównych wątków tej części sagi, który razem z pozostałymi motywami tworzą niezwykle barwną, różnorodną i ekspresyjną sieć wydarzeń i osobowości, dzięki której nie sposób oderwać się od lektury.

Kolejna część sagi i a wraz z nią kolejne lata prowadzą nas przez czas wojenny aż do pierwszy lat 40. XX wieku. Splatają się w niej ponownie losy znanych nam osób i kolejnego pokolenia poznanych wcześniej osób. To pięknie rozpisana na kilka pokoleń i dziesiątki lat podróż w czasie opowiadająca o losach ludzi, których życie połączyło w różny sposób. Jest w niej miłość, przyjaźń, zdrada, intrygi, rodzinne sekrety, ale też ból, cierpienia, obawa o przyszłość bliskich. Dzieje się bardzo dużo, więc nawet nie zauważyłam, że pokonałam w krótkim czasie 400 stron. Jestem zafascynowana tą historią i pełna podziwu dla umiejętności autorki, która w bardzo zgrabny i przejrzysty sposób lawiruje pomiędzy poszczególnymi wątkami nie dając poczucia chaosu. By nie pogubić się w licznych powiązaniach rodzinnych, wydawnictwo dołączyło wkładkę z drzewem genealogicznym rodzin Rozchodowskich i Muchów.

Ta część obfituje w wiele dramatycznych wydarzeń, niespodziewanych zwrotów akcji, gdyż jej historia przypada na lata 30. i 40. XX wieku, więc czuć na początku fabuły zbliżający się czas wojny, która wkracza do Korczyc gwałtownie burząc życie mieszkańców. Lata powojenne także nie przynoszą ulgi, gdyż zaczynają się nowe porządki i prawa narzucone przez socjalistyczne władze. Do bohaterów sagi dociera prawda, że stary świat już nie wróci. Wojenna zawierucha zmiotła go wraz z ówczesnymi podziałami społecznymi, obyczajami i konwenansami. Dawni panowie są teraz zwykłymi obywatelami, a ci, którzy byli u dołu drabiny społecznej, nabierają zupełnie nowego znaczenia. Wojna weryfikuje charaktery, uczciwość, lojalność i uczucia, które przed tym koszmarnym okresem pojawiły się w sercach niektórych bohaterów.

Można zauważyć, że na przestrzeni wielu lat nastąpiły zmiany warunków życia uzależnionych, między innymi, od wydarzeń mających miejsce na świecie i w Polsce, lecz pojawiające się problemy wciąż mają podobny charakter. Od chwili, gdy po raz pierwszy spotkaliśmy Zofię minęło na kartach sagi kilkadziesiąt lat. Zmieniły się warunki życia, obyczaje, kanony mody, ale nie zmieniły się dylematy poruszane w tej opowieści, gdyż bez względu na czasy, są one wciąż podobne. Zmieniają się tylko sposoby ich rozwiązywania, okoliczności i osoby, których one dotyczą. Z tego względu wiele poruszanych kwestii jest aktualnych do dziś, więc czyta się o nich z podobnymi emocjami.

Warto zaznaczyć, że pierwszy i drugi był tom był wznowieniem sagi "Kuchennymi drzwiami". Tom pierwszy „Gra pozorów ” miał swoją premierę 14.09.2016 r., natomiast „Światło i cień” ukazał się 14.06. 2017 roku. Wówczas okładki nie były zbyt atrakcyjne, ale w nowej wersji saga ponownie ujrzała światło dzienne, tym razem wydane przez wydawnictwo Słowne, które opatrzyło poszczególne części pięknymi okładkami. Zwracają one na siebie uwagę, a dzięki temu ja chętnie po nią sięgnęłam, czego nie żałuję. Trzecia część sagi „Innym razem” jest zupełnie świeżą kontynuacją, która pokazuje dalsze losy rodzin poznanych we wcześniejszych częściach. Jej zakończenie wyjaśnia wiele dotychczasowych spraw i niejasności, ale pozostawia niektóre w zawieszeniu, więc liczę na kolejną odsłonę tej historii.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Słowne

Jak w poprzednich tomach, również i w tym poznajemy losy kolejnych członków rodziny i ich przyjaciół. Wnuki Zosi dorastają i muszą zmierzyć się z niełatwą rzeczywistością. Kraków zostaje zajęty przez hitlerowców, kraj pogrążył się w zawirowaniach II wojny światowej. Poznajemy życie w tamtym ciężkim okupacyjnym okresie, wielu musiało się ukrywać, wielu zostało powołanych do wojska.

To, co najbardziej mnie zafascynowało we wszystkich trzech częściach, to świetnie wykreowane postacie kobiece. Na pozór słaba płeć, jednak pod tą kruchą powierzchownością drzemała niezwykle wielka siła. Kobiety, które wciąż musiały zmagać się z różnymi troskami i kłopotami, a ich losy były, równie zaplątane, jak zaplątane jest życie niejednej z nas. Odnosi się wrażenie, że mamy tu historyczne szaty, a całkiem współczesne problemy.

Saga, w której Katarzyna Majgier w sposób przepiękny, niemal nie zauważalny, funduje nam fascynującą i przyciągającą niczym magnes podróż w czasie. Rozpoczyna epoka, przed I wojną światową, a kończy wiekiem dwudziesty po II wojnie światowej. Krok po kroku, jak byśmy wspinali się po szczeblach drabiny, autorka przeprowadza nas poprzez przemiany kulturowe i ideologiczne. Pokazuje nam balans między skrajną biedą a bogactwem. Gonitwa za mitycznym postępem, idąca naprzód technika, świat wstrząsany konfliktami społecznymi, początki ustroju socjalistycznego w Polsce……
Dzieje, które czyta się z wielką przyjemnością i po którą warto sięgnąć. Piknie połączone fakty historyczne z fikcją literacką. Powieść, która powinna być lekturą obowiązkową, mamy tu kawał prawdziwej historii, napisanej lekkim i zwięzłym językiem, w bardzo przystępny sposób.

„Innym razem” zawikłane rodzinne tajemnice, zakazane namiętności, pogoń za marzeniami. Tu każdy kogoś traci, bliscy odchodzą a świat jak niby nic, pędzi dalej. Porywająca saga o losach rodziny, prawdziwa uczta dla wielbicieli historii i nie tylko. Polecam.

Za mną trzecia część sagi rodzinnej „Kuchennymi drzwiami” Pani Katarzyny Majgier. „Innym razem” zdecydowanie potwierdza talent tej pisarki w tworzeniu przepięknych rodzinnych opowieści na tle znaczących wydarzeń historycznych. A ja uwielbiam po prostu takie klimaty.
Początek XX wieku to piękny, ale trudny czas w historii Polski. Rozdarte, zniszczone I wojną światową państwo próbuje odrodzić się na nowo. Kwitnie literatura, sztuka, rozwija się fotografia, różne dziedziny naukowe, a świadkami tego rozwoju jest Zofia Mucha i jej rozrastająca się rodzina. Zofia ciągle mieszka w Korczycach, wraz z nią na wsi pozostaje Staszek z żoną Tusią i wspólnie wychowują swoje dzieci i osieroconego syna Janki- Józka. Klima razem z mężem Olkiem przebywają w Krakowie. Olek oddaje się swojej pasji naukowej, Klima prowadzi atelier fotograficzne, a wspólnie opiekują się synem Olka Alkiem i córką Janki- Wandą. Bronek zaś żeni się z poznaną w czasie wojny austriacką arystokratką i razem prowadzą jej majątek. Ciotka Franciszka przebywa a Anglii, nie zdając sobie sprawy, że Klima żyje. Nie ma kontaktu z rodziną. Mijają lata, Wanda chce zostać znaną śpiewaczką, Alek marzy o lataniu, Józek planuje zarządzać prosperującym gospodarstwem rolnym. Niestety na drodze ich marzeniom stanie największa tragedia ludzkości- II wojna światowa. Wnuki Zosi zostają powołani do walki z i trafiają razem z Olkiem Dąbrowskim na front. Klima przebywa akurat w odwiedzinach u Franciszki, przez przypadek dowiadując się, że nie zginęła ona w katastrofie Titanica, a Wanda musi się zająć czwórką osieroconych maluchów. Dodatkowo, działa też na rzecz podziemia przemycając pod nosem Niemców broń i amunicję. Dorastają także dzieci Marcela. Cesia, wybitnie uzdolniona i traktowana jak dziwadło przez swoje otoczenie, wyjeżdża do Anglii, gdzie trafia do grupy łamiącej szyfry. Na scenę wkracza też Jadzia, daleka spadkobierczyni Teodora Lutoborskiego, która po śmierci ukochanego Waldka na froncie, postanawia pomścić jego śmierć.
Czy potomkowie Zofii przeżyją II wojnę światową? Czy w takim brutalnym świecie wojennym jest miejsce na miłość, przyjaźń, czy na więzy rodzinne?
Ciężko mi było pożegnać się z bohaterami tej sagi. Przepięknie napisana, niesamowicie wciągająca i zaskakująca historia pochłonie was do reszty. A te perełki historyczne, w postaci wplatania znanych literatów, aktorów, muzyków, czy naukowców to prawdziwa uczta dla wielbicieli historii. Dajcie się więc ponieść tej porywającej opowieści o losach rodziny, której największą siłą jest wzajemna miłość, a największym sprzymierzeńcem wzajemny szacunek, troska o bliźniego, tolerancja i walka z zaściankowymi poglądami. No i mój ukochany Kraków w tle…

W mojej ocenie najslabsza z części. tak jakby autorka staciła pomysł na losy bohaterów.

Świetna, jak cała saga

Świetna, jak cała saga