Okularnica

Wydawnictwo: WAM
Weronika

Moja twarz jest brzydka. Moje mieszkanie jest brzydkie. Moje życie jest brzydkie. (...) Okulary na wielkim nosie. To ja. Ohyda. Podobno Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo. Jeżeli wyglądam jak On, to Mu nie zazdroszczę. (...) Zażalenia do Pana Boga nie wycofuję. Narozrabiał. Nowy dom, nowa szkoła, nowi koledzy - nadzieja na nowe życie. Kaśka właśnie przeprowadziła się z mamą do miasta. Miały wtopić się w tłum i rozpocząć wszystko od nowa. Spóźniła się na rozpoczęcie roku szkolnego. Myślała, że zgubi się w tłumie, będzie mogła pozostać niezauważona. Nienajlepiej ubrana i uczesana, i ... właśnie się zakochała.

Okularnica to niezwykła i poruszająca historia dla młodzieży. Opowiada o relacjach, miłości, przyjaźni, ale również o brawurze, upokarzaniu, czy naśmiewaniu się z wyglądu. Zachęca do przemyśleń nad własnym zachowaniem, nad podejściem do życia i odnoszeniem się do innych. Fabuła w wielu miejscach jest dramatyczna, ale ostatecznie przynosi nadzieję, że w życiu każdy może dostać swoją szansę.

źródło opisu: wydawnictwo WAM

źródło okładki: wydawnictwo WAM

AisogHIStory | 2019-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Czytałam jak jeszcze byłam w gimnazjum, ale musiałam ją obczaić jeszcze raz. Bo jako nastolatka pamiętam, że zrobiła na mnie duże wrażenie. W sumie teraz jak ją przeczytałam to przywróciła wiele wspomnień. Ale to swoją drogą.
Nie czytam dużo książek skierowanych do młodzieży, więc moja opinia może wydawać zbyt pozytywna i podkoloryzowana, ale mi się lektura bardzo podobała.
Pokazuje jak najbardziej realistyczne postacie, nie są to odmóżdżone dzieciaki, ale osoby, które w trakcie pewnych wydarzeń zmieniają się i zaczynają myśleć innymi kategoriami. Trójka głównych bohaterów jest świetna, każdy z nich jest inny i ciekawie czyta się ich poczynania i przemyślenia. Mimo, że książka jest smutna, dołująca wręcz, to nie jest męcząca i czytelnik liczy, że wszystkie problemy się rozwiążą. Jest zaskakującą odskocznią przy historiach o nastolatkach, których największą katastrofą jest niedostanie pieniędzy od starych na swoje zachcianki. W " Okularnicy " młodzi kosztują prawdziwego...

Atramentowa Przystań | 2017-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 maja 2017

Piszę to z punktu widzenia 20-latki. Książka opowiada głównie o trójce bohaterów, którzy zmagają się z problemami nastoletniego życia. Klasowy wyrzutek, pełna życia, umierająca dziewczyna i złoty chłopiec, który tracąc - zyskuje. Książka całkiem przewidywalna i trochę niedopracowana, choć może niedokończenie niektórych wątków było zabiegiem celowym. Lektura kończy się w sposób moim zdaniem trochę nielogiczny, plus zakończenie, które daje wrażenie, że istnieje kolejna część (a z tego co mi wiadomo, to nie istnieje). Bohaterowie bez polotu, główna bohaterka "umęczająca" się nad sobą, co męczy także czytelnika, jej matka z rzędu tych, które nie istnieją... Dosyć ciężko pisać recenzję do tej książki, wiedząc, że 13-latki (bo dla tej grupy wiekowej ta książka jest zapewne idealna) mnie zaraz zlinczują, ale naprawdę była kiepska w moich oczach. Przewidywalna, mocno przereklamowana i zdecydowanie młodzieżówka dla młodej młodzieży, którzy mogą z tej lektury jeszcze wiele wynieść i tylko...

Będąc w bibliotece zauważyłam książkę na półce bibliotecznej postanowiłam ją wypożyczyć i byłam bardzo zaskoczona tą książką.
Historia opowiada o głównej bohaterce Kaśce, która jest zakompleksiona ma mnóstwo kompleksów na punkcie swojego wyglądu, uważa się za brzydką dziewczynę ma grube brzydkie okulary, których nie znosi.
Przeprowadza się razem z mamą do nowego miasta, pierwszego dnia zakochuje się w chłopaku, co poznała w szkole. Koledzy i koleżanki wyśmiewają się z niej, nie są tolerancyjni, uprzykrzają jej życie, nie akceptują. Czuje się Kaśka nie akceptowana przez nich i nie lubiana nie zauważają jej.
Ludzie powinni być tolerancyjni do drugiej osoby, akceptować taką jaką jest mieć szacunek dla innych.

"Okularnica"to bardzo dobra, ciekawa, super książka i dramatyczna było dużo wzruszeń przy niej, wzruszyła mnie strasznie i wciągnęła chwytająca za serce lektura!!!!!

Kahhs | 2016-02-13
Przeczytana: 2013 rok

Czytałam ją trzy lata temu na wakacjach. Mimo naprawdę młodego wieku książka mi się bardzo spodobała, choć wydaje mi się, że dla jedenastolatki to dość trudna książka. Poruszająca. Pamiętam, jak na kolonii chodziłam smutna, bo przeżywałam losy Zuzy - przyjaciółki Kaśki.
Polecam! Zwłaszcza dla dziewcząt w wieku gimnazjalnym :)

parodia | 2015-09-25

Wstrząsająco niesamowita powieść. Zazdroszczę autorce talentu! Czytam ją po raz trzeci, a wciąż nie mogę się nadziwić błyskotliwemu językowi literackiemu i cudownemu stylu. Porusza do głębi, skłania do refleksji, pogrąża w zadumie czy wręcz chandrze.

Lecz mimo wszystko warto ją przeczytać. Ta książka ma wartość, nie jest historyjką wyssaną z palca, jaką mógłby napisać każdy. Opowiada o życiu, o ciężkiej, trudnej do zniesienia codzienności,której uczestnikiem może być każdy z nas. Chcę mi się płakać, gdy ja czytam i serce mi bije bije gdy jestem przy TYM fragmencie (wtajemniczeni wiedzą. Każdą dosłownie wolną chwilę spędzam z tą lekturką. Jest naprawdę godna polecenia.

Sylwia | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Tytułowa "Okularnica" to nastolatka - szczupła, inteligentna Kasia (chociaż ona sama nie ma o sobie najlepszego zdania), która przenosi się z małego miasteczka do miasta i dołącza do pewnej pierwszej klasy licealnej.
Kiedy wzięłam do ręki książkę i przeczytałam zabawnych kilka słów z tyłu, pomyślałam sobie, że lektura zapewni mi rozrywkę i tak potrzebny ostatnio uśmiech. Nic bardziej mylnego...ponieważ ten tekst traktuje o sprawach ważnych i poważnych: o dorastaniu, upokorzeniu, miłości, przyjaźni oraz akceptacji. To podróż górską kolejką po torach nastoletnich emocji, w niektórych fragmentach zaskakująca, o kilku ostrych (choć niekiedy przewidywalnych!) zakrętach.
Gorąco polecam!
Moja ocena:
5/10

aktorka246 | 2015-05-28
Przeczytana: 27 maja 2015

Powiem tak, jeśli miałabym porównywać tą książkę do czegoś to byłaby to telenowela. Już wyjaśniam dlaczego. Powiem szczerze, że na początku męczyłam się z tą książka. Widać, że autorka nie zna współczesnych reali polskiego nastolatka i ten jej sztuczny, na siłę młodzieżowy język. Ach okropieństwo. No i do tego bohaterowie sztuczni, papierowi i głupi. Serio. Głupszych nastolatków to ja nie widziałam. Miałam ochotę skończyć z tą a ja tak nigdy nie robię. Ale po jakieś 150 stronach coś się zmieniło. Nagle się wciągnęłam, byłam ciekawa co się zdarzy później. Wiecie jak z operami mydlanymi najpierw uważamy , że to beznadzieja, ale o chwili chcemy dowiedzieć co stało np. kto jest ojcem Pablita. Muszę jeszcze dodać że w książce są poruszane poważne tematy jak np. próby samobójcze i więcej nie zdradzę bo nie chce spojlerować. Ale niestety moim zdanie są źle poprowadzone.
Powiem tak nie polecam tej książki kupować ale jeśli uda ci się zdobyć tą książkę inaczej to możesz przeczytać ale gdy...

Marzena Bakan | 2015-03-04
Przeczytana: 24 lutego 2015

Fajnie było przeczytać coś młodzieżowego, po serii thillerów medycznych.
Pomyślałam, że cofnę się kilkanaście lat wstecz i przypomnę sobie swoje czasy szkolne.Zaszokowało mnie to, że po kilku kartkach problem Kaśki nie okazał się wcale banalny, tak jak myślałam na początku. Bohaterka przeprowadza się do miasta, gdzie idzie do nowej szkoły, i zaraz w pierwszym dniu się zakochuje. Niestety klasa jej nie akceptuje i Kasia jest wyśmiewana i poniżana.
Ogółem mówiąc książka posiada kilka dramatycznych scen, ale jest wzruszająca i wiele razy wycisnęła ze mnie łzy. Książka porusza wiele współczesnych problemów: miłość, śmierć, samobójstwo, brak akceptacji, kompleksy, przyjaźń.

Dziami | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Gratuluję autorce za napisanie najgorszej książki jaką czytałam.
Główna bohaterka Kaśka zachowuje się jak rozpieszczona egoistka, myśli tylko o swoich celach do osiągnięcia i swoim dobru. Dopiero pod koniec książki gdy życie Zuzy było zagrożone Kaśka wzięła się w garść i przestawała powoli być zołzą. Czytałam tą książkę tylko po to by dowiedzieć się co stanie się z Burym i Kaśką - no i co? Oczywiście książka skończyła się okropnie. Liczyłam na chociaż jeden pocałunek czy coś w tym stylu, ale nie. Po tym jak Bury wyznał jej miłość, Kaśka na to cytuję: "Zamiast odpowiedzi usłyszał tylko jej oddech. Jakby uciekała. Przed nim. I przed sobą. Co to ma być??? Odetchnęła na niego i tyle koniec, the end. Gorzej być nie mogło. Przepraszam mogło jakby zwymiotowała mu na buty, a potem uciekła. Beznadzieja.

Niesamowita, wzruszająca, niezjednana książka. Pełna wątków, konfliktów i przeszkód. Opowieść o nastolatce, która zbyt szybko musiała dorosnąć i przy okazji pominąć okres dojrzewania. Zakochana, dumna, zdeterminowana. Historia, która mną wstrząsnęła. Sprawiła, że po mojej skórze przebiegły ciarki, skłoniła do myślenia... o miłości, tolerancji i przeznaczeniu.