Kawa z kardamonem

Cykl: Kawa z kardamonem (tom 1) | Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
Ag2S

Odnalezione przypadkiem stare zdjęcie kryje wstydliwą rodzinna tajemnicę, którą próbuje rozwikłać piętnastoletnia Linka. Jakby tego jeszcze było mało - Linkę czeka trudny egzamin gimnazjalny, konflikt z przyjaciółką i miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa.

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

Miśka | 2014-04-23
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Piętnastoletnia Linka, nie ma łatwego życia. Kłopoty w szkole i w domu. Do tego zdjęcie rodzinne, które kryje pewną tajemnicę oraz konflikt z najlepszą przyjaciółką nie ułatwiają Lince życia. Jeszcze mama, która nagle wyjeżdża z niewyjaśnionych powodów.

Podoba mi się w tej książce przede wszystkim to, że opowiada o codziennych problemach - szkole, przyjaźniach, pracy i miłości. Ciekawa fabuła, wspaniali bohaterowie, to kolejny plus tej powieści oraz sposób w jaki została napisana, niezwykle mi się podoba i zachęca do czytania kolejnych pasjonujących rozdziałów.Wspaniała to książka, która zachwyci czytelnika, nawet o wysokich wymaganiach.

Spodobała mi się też główna bohaterka, najbardziej przez to, że nie poddawała się problemom i walczyła z nimi, oraz miała własną pasję, co bardzo mi zaimponowało, a mianowicie fotografię.

Kiedy postanowiłam sięgnąć po tę książkę nie spodziewałam się tak wspaniałej powieści. Na pierwszy rzut oka zaciekawił mnie w niej przede wszystkim tytuł. Owa...

Oliwkaa | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Uwielbiam kawę, bo pasuje do wszystkiego. Kawa pasuje do spokojnego zagłębienia się w lekturę, pasuje do pasjonujących filmów, pasuje do rozmów z przyjaciółkami. Jaka jest kawa? Różnie. Bywa słodka, gorzka, łagodna, ostra, gorąca lub mrożona...

A jak smakuje kawa z kardamonem? Troszkę tak, jak wygląda życie piętnastoletniej Linki- słodko i gorzko. Raz tak, raz tak.
Linka jest przeciętną uczennicą, lubi fotografować, ma przyjaciółkę Natalię, mieszka z mamą, sześcioletnim bratem i ojczymem i jest w miarę szczęśliwa. Nie myśli, że w jej życiu może zajść diametralna zmiana. Więc jakie musi być jej zdziwienie, gdy dowiaduje się pewnego dnia, że mama wyjechała. Zaczyna prowadzić małe dochodzenie w tej i innych sprawach i dociera do informacji, o której wolałaby nie wiedzieć. Pomaga jej Adrian- kuzyn Natalii, z którym szybko zaczyna ją łączyć silniejsza więź. Zdobywa też przyjaciółkę Kaśkę i między innymi przez to jej przyjaźń z Natalią ulega osłabieniu.
Ale najgorzej będzie, jak...

| 2014-09-20

Ta książka jest prześwietna w swej świetności. Akcja interesująco poprowadzona- ani razu mnie nie znudziła. Układ i bohaterowie- bardzo fajni... Zawsze będę ją wspominać jako niezłą książkę, którą czytałam pewnego zimowego wieczoru, w polarze i z filiżanką kawy...
„Kawa z kardamonem” świetnie smakuje i uważam, że wy też powinniście jej skosztować. Gdy upijecie łyka z porcelanowej filiżanki, poczujecie odrobinę dzieciństwa z jego tajemnicami, wyśmienicie komponującymi się z nastoletnimi problemami i miłością. Taka właśnie jest „Kawa...”.
Nie jest ona gorzka, trudna do przełknięcia, bo każde słowo pije się z niezwykłą ciekawością i podekscytowaniem: jak będzie smakować...
No właśnie- zerknijcie okiem, wy, którzy jeszcze macie obawy przed twórczością tej pisarki ^_^

Delektowałam się tą książką ze smakiem od pierwszej strony wciąga mocno, intryguje odnalezione przypadkiem zdjęcie stare tajemnicę odkryć musi Linka piętnastoletnia uczennica Gimnazjum, wpada w konflikt z najlepszą przyjaciółką, do miłości nie jest jeszcze gotowa.
Linkę czeka egzamin gimnazjalny bardzo polubiłam główną bohaterkę Halinę zwaną linką jest wspaniałą, ciepłą dziewczyną.
Zaciekawiła mnie książka i piękna okładka z pyszną kawą z kardamonem z przyjemnością napiłabym się takiej.
Sięgam po takie młodzieżowe książki bo bardzo lubię taką tematykę jest bardzo ciekawa, życiowa literatura
Dla mnie ta historia chwyta za serce, po prostu porusza i dodaje wzruszeń, emocji trzyma w napięciu świetnym.
Optymistyczna, dobra zaskakująca książka miło się czyta.

vandenesse | 2012-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2012

Książki dla młodzieży które podobają się mi, nie zawsze przypadają do gustu właśnie tym młodym. Podobnie jest z tą pozycją. Czytając opinie osób do których "Kawa z kardamonem" jest skierowana, dowiaduję się, że infantylna, że nudna, że płytkie postacie, że rozwiązanie przewidywalne. Mam jednak nadzieję, że książka znajdzie zwolenników, bo niesie kilka ładnych przesłań - pokazuje, że warto mieć marzenia, że przyjaźń i rodzina jest w życiu bardzo ważna. Proste sprawy, które jednak warto przypominać.
Podobała mi się fabuła - w pewnym stopniu przedstawia współczesnych nastolatków: co jest dla nich ważne, o czym myślą. Główna bohaterka - Linka - od razu przypadła mi do gustu, bo po prostu ma jakąś pasję, ma coś co ją fascynuje, inspiruje, co jest dla niej ważne - fotografikę. Ma również wiele wad. Bardzo podobało mi się zdanie na jednym z blogów na temat Linki: "z właściwym nastolatkom egocentryzmem porusza się wśród przyjaciół i znajomych, co powoduje niespodziewane komplikacje". Ale...

Agata | 2013-07-15
gakuko | 2012-02-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 22 lutego 2012

Mówiąc szczerze, chyba miałam zbyt wysokie wymagania do tej książki. Po tym jak ją reklamowali w gazecie, którą czytam, spodziewałam się naprawdę świetnej historii o problemach rodzinnych z intrygą w tle. Wyszło jednak jak wyszło.
Co mnie najbardziej zawiodło? Jej przewidywalność. Od połowy książki czytelnik wie jak to się skończy, nawet jeśli specjalnie się nad tym nie zastanawiał.
Po drugie, to bohaterowie. Niejednokrotnie miałam wrażenie, że autorka nie wie, jakie w końcu dana postać ma mieć cechy. Ich zachowanie zmienia się strasznie szybko. W jednej chwili ktoś wydaje się miły, a w drugiej zachowuje się w dokładnie odwrotny sposób. W ostatecznym rozrachunku, nie wiem co mam myśleć o postaciach.
Te dwa powody mocno zaniżyły moją ocenę, szczególnie, że widziałam w niej potencjał i na samym początku lektury myślałam, że książka dostanie ocenę bardzo dobrą i trafi do ulubionych...

julka | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: wrzesień 2015

Ciekawa książka o młodzieży i o kłamstwach,czy może bardziej tajemnicach.Mama głównej bohaterki ma problemy,nie chce się z nimi dzielić z córką ani tym bardziej z młodszym synem,ale sama też nie daje już rady,więc wyjeżdża do sanatorium. W końcu prawda wychodzi na jaw,dzięki drobnym poszukiwaniom w szpitalu,Przy okazji Halinka zdobywa przyjaciela,który stanie się kimś więcej niż tylko przyjacielem.Dlaczego kawa z kardamonem?-Przeczytajcie to się dowiecie,ja polecam,bo bardzo szybko i łatwo czyta sie tę książkę,a do tego naprawdę jest bardzo ciekawa:-)

edwarella | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Zawiodłam się. Po tylu pięknych słowach jakie usłyszałam na temat tej książki od pani bibliotekarki, myślałam, że to nie będzie zwykła młodzieżówka. Niestety to była zwykła młodzieżówka z utartymi schematami: chłopak, kłótnia z przyjaciółką, problemy z rodzicami, szkoła, egzaminy... to wszystko było! Jedyne zaskoczenie było na 5 stron przed końcem książki. Oczywiście nie mogę zaprzeczyć, że książkę czytało się szybko, gładko i przyjemnie, ale jeżeli ktoś oczekuje czegoś WIĘCEJ to tego nie dostanie od tej książki.

| 2012-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2012

szalenie przewidywalna i banalna lektura o perypetiach nastolatki jakich wiele-lubiącej robić 'fociaczki' i marzącej o karierze fotografa, stroniącej od nauki.