Okładka książki Tajemnice pachnidła

Grodkowskie
poradniki
typ
papier
6,23 (22 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Tajemnice pachnidła to książka zainspirowana słynną powieścią Pachnidło Patricka Suskinda i filmem zrealizowanym na jej podstawie. Autorka analizuje proces tworzenia zapachów przez Grenouille a, objaśnia sekrety języka perfum i opisuje słynne pachnidła. Z książki można się dowiedzieć, jaki jest związek pomiędzy źle dobranymi perfumami a mobbingiem i dlaczego zapach domowego ciasta jest skuteczniejszym afrodyzjakiem od woni piżma..

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Książkowa-Fantazja | 2014-04-18
Przeczytana: 10 listopada 2013

Człowiek od dnia narodzin jest obdarzony różnymi zmysłami m.in. wzroku, słuchu, smaku, dotyku. Wraz z upływającymi latami bywa, że jakiś zmysł wyróżnia się na tle pozostałych. W dniu dzisiejszych chciałabym zwrócić uwagę na zmysł węchu, który okazuje się równie ważny jak pozostałe. Przede wszystkim posłuży on nam do rozróżniania zapachów, ale nie przypraw, ale zapachu perfum.

Agata Wasilenko - autorka książek: "Leksykon perfum"; "Świat perfum", "Dieta horoskopowa", "Wróżby na każdy dzień. Zajmuje się pisaniem o pachnidłach na łamach prasy. Artykuły jej autorstwa można przeczytać dzienniku Rzeczpospolita oraz dodatku Piąta Aleja.

Inspiracją do powstania powyższej publikacji była książka Patricka Suskinda "Pachnidło", na podstawie, kt...

awiola | 2013-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2013

"Perfumy z pewnością mogą sprawić, że człowiek będzie wydawał się bardziej atrakcyjny niż jest w rzeczywistości. I wcale nie trzeba mieć wyjątkowego nosa jak Grenouille żeby się nimi sprawnie posługiwać."

Zmysł zapachu towarzyszy nam od najwcześniejszych chwil naszego życia. Przez wszystkie przemijające lata dzieciństwa i dorosłego życia, pewne wonie przywodzą nam na myśl przeróżne skojarzenia. Warto więc wiedzieć, jaką siłę i magię mogą posiadać wybrane przez nas perfumy. Okazuje się bowiem, iż wbrew pozorom, jest to bardzo istotna kwestia.

Agata Wasilenko to absolwentka polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka od dłuższego czasu pisze artykuły o pachnidłach do "Przekroju", "Rzeczpospolitej" i innych tytułów prasowych. Do tej pory wydała trzy książki dotyczące perfum, oraz publikacje dotykające tematu diety horoskopowej i wróżb. Prowadzi również własne Wydawnictwo Grodkowskie.

Książka "Tajemnice pachnidła" powstała w oparciu o znaną powieść Patricka Suskinda pt. "Pachnidło...

korcia | 2013-09-29
Przeczytana: 27 września 2013

"Perfumiarze od wieków poszukują zapachu, którego urokowi nikt nie byłby w stanie się oprzeć. Pachnidła doskonałego, które brzydkie kaczątko przemieniało w łabędzia, Kopciuszka w księżniczkę, a żabę (...) w księcia".

O książce "Tajemnice pachnidła" słyszałam dużo pozytywnych opinii, mimo to i tak podchodziłam do niej z dużym sceptycyzmem, bo nie potrafiłam sobie wyobrazić, co ciekawego można napisać na temat perfum... Jednak muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tej lektury. Autorka podeszła do tematu w bardzo ciekawy sposób, wielokrotnie nawiązuje do znanego filmu "Pachnidło" i książki o tym samym tytule. Czasami się zgadza z ich twórcami, innym razem poddaje pod wątpliwość niektóre ich założenia.

Przede wszystkim jednak oprowadzani jesteśmy po świecie zapachów, dowiadujemy się, co ma wpływ na nasze upodobania zapachowe, jakie są składniki perfum, z czego obecnie się je wykonuje, a jak wytwarzano je kiedyś. Również w tej dziedzinie zmienia się moda, wprowadzane są co rusz to nowe...

książek: 1956
Aneczka | 2013-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2013

Książka trafiła do mnie dzięki uprzejmości autorki, która zdecydowała się udostępnić ją w celach recenzyjnych, za co serdecznie dziękuję. Dotychczas spotkałam głównie pozytywne opinie, postanowiłam więc zapoznać się z "Tajemnicami pachnidła", które nawiązuje do zekranizowanej powieści Patricka Suskinda pt. "Pachnidło". Zastanawiający pozostaje fakt, czy naprawdę zapachy mogą tak silnie oddziaływać na zachowanie człowieka?

Istnieją perfumy, które budzą miłość, współczucie i seksualne pożądanie. Perfumiarze od wieków pragną stworzyć idealny zapach, czyli Świętego Graala tej dziedziny, którego mocy i sile trudno się oprzeć. Pomimo, iż wiele z nich swego czasu uważano za genialne, zawsze moment później tworzono jeszcze lepsze. Nienasycony rynek wybrednych klientów, których ocena jest uzależniona głównie od życiowych doświadczeń powiązanych ze sobą przyjemnymi skojarzeniami, wspomnieniami konkretnego zapachu. Okazuje się, że doskonałym pachnidłem może być zasypka dla niemowląt. Historia po...

agatrzes | 2013-06-21

Zapachy są nieodzownym elementem naszego życia, jedne lubimy, inne najchętniej byśmy wyeliminowali, pewne budzą nasze wspomnienia, tak jak zapach babcinego ciasta. Niektóre z nich są nam obojętne, ale zdarzają się i takie, które wywołują w nas określone reakcje. Na mnie działa zapach aromatycznej kawy, który od razu wywołuje u mnie pragnienie i mężczyzna pachnący Adidas adventure, którego od razu odnajdę w tłumie. Nasz nos dostarcza cennych informacji, wywołując tym samym określone odczucia, a czy mały flakonik z substancją zapachową może stać się tajną bronią i subtelnym narzędziem manipulacji ?

Agata Wasilenko od lat pisze o pachnidłach na łamach prasy i jest autorką książek „Leksykon perfum”, „Świat perfum”, „Dieta horoskopowa” oraz „Wróżby na każdy dzień”. „Tajemnice pachnidła” to publikacja zainspirowana słynną powieścią „Pachnidło”, w której autorka odkrywa sekrety perfum. Od procesu ich tworzenia, przez ewolucję na przełomie wieków do ich wpływu na nasze zachowania.

Muszę pr...

Isadora | 2013-06-17

Zastanawialiście się, dlaczego w towarzystwie pewnych osób czujecie onieśmielenie, chociaż ich mowa ciała, wygląd i gesty sugerują, że mamy do czynienia z kimś przyjacielsko, a nawet familiarnie nastawionym? Albo dlaczego słodki, pudrowy zapach zasypki dla niemowląt relaksuje, wywołuje uczucie szczęścia i jest uważany za wyjątkowo kobiecy? I czy to możliwe, by najbardziej podniecającym zapachem był aromat... spalonej gumy, spalin czy przypalonego mleka?

Agata Wasilenko, autorka tekstów od lat publikowanych na łamach prasy, bierze pod lupę fenomen wpływu rozmaitych zapachów na podświadomość człowieka. Nie ukrywa, że jej najnowsza książka została zainspirowana słynną powieścią "Pachnidło" Patricka Suskinda i filmem zrealizowanym na jej podstawie. Każdy, kto w ten czy inny sposób miał do czynienia z niesamowitą historią Grenouille'a, z pewnością zastanawiał się, czy rzeczywiście zapachy mogą tak silnie oddziaływać na nasze myśli i zachowania, a może nawet przemknęła mu przez głowę niepok...

ansomia | 2013-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Nie od dziś wiadomo, że wrażenia zapachowe, przywołują nam na myśl przeróżne odczucia czy nawet dawne wspomnienia. Zapachy towarzyszą nam przez całe życie, jedne kojarzą nam się pozytywnie inne nie. Dziś pewnie niewiele osób spodziewałoby się, że perfumy mogą tak wiele zdziałać.

Agata Wasilenko jest autorką książki Tajemnice pachnidła, tytuł ten zainspirowany został powieścią Pachnidło Patricka Sükinda oraz jej ekranizacją. Pisarka, w swojej publikacji rozpatruje czynność tworzenia zapachów przez Grenouille’a. Autorka opisuje powstawanie wielu słynnych pachnideł takich jak: No 5 Chanel czy Calvin Klain. Dzięki dokładnym opisom możemy dowiedzieć się jak zapachy wpływają na nasz wizerunek. Po przeczytaniu, lekturę uznaję za bardzo dobry przewodnik po świecie perfum.

Kim jest sama autorka? To absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorką książek: Leksykon perfum oraz Świat perfum. Agata Wasilenko od dawna pisze dla prasy m.in. dziennika „Rzeczpospolita”.
Książka pisarki dosta...

diunam | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Zewsząd otaczają nas zapachy. Cały świat pachnie - kusi, przyciąga, wabi bądź wręcz przeciwnie – odstrasza, a czasem bywa, że ostrzega przed niebezpieczeństwem. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki wpływ na nasze życie mają zapachy. Pomyślcie sobie o aromacie świeżego pieczywa, kawy albo ciasta, które kiedyś piekła dla Was babcia. Wspomnijcie wiosnę, pachnące bzy, jaśminy, świeże powietrze po majowej burzy. Czasem jakiś ulotny zapach sprawi, że przenosimy się w miejscu i czasie, powracając myślami do wydarzeń kojarzących nam się z tym aromatem. Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby wspomnienia można było przechowywać w zamkniętych flakonikach?

Książka „Tajemnice pachnidła” Pani Agaty Wasilenko inspirowana jest powieścią „Pachnidło” Patricka Süskinda i filmem pod tym samym tytułem. Autorka jest wielką pasjonatką perfum. Od dawna pisze dla prasy artykuły na ten temat. Jest też Autorką książek „Leksykon perfum”, „Świat perfum”, „Dieta horoskopowa” i „Wróżby na każdy dzień”.

„Taj...

Kasiulek | 2014-07-04
Przeczytana: lipiec 2014

Lubimy otaczać się zapachami - przyjemnymi zapachami. Jednym odpowiadają ciężkie zapachy, inni preferują zapachy kwiatowo-owocowe. Są też tacy, którzy adekwatnie do pory roku używają innych zapachów, inni natomiast są wierni jednemu zapachowi przez cały rok. Wielu z nas w ciągu dnia preferuje inny zapach niż ten używany na wieczór, na wielkie wyjścia.

Agata Wasilenko w swojej książce Tajemnice pachnidła postanowiła zebrać wszystkie wiadomości, jakie posiada o konkretnych zapachach i markach perfum, z których są znane konkretne firmy.

Jak się okazuje konkretny zapach wpływa na nasze odczuwanie podświadomie i okazuje się, że czujemy się onieśmieleni przy osobach, które pachną mocnymi perfumami, niż przy tych, które pachną lekko i kwiatowo. Autorka ukazuje, dlaczego zapach talku dla dzieci, kojarzy się nam z przyjemnym zapachem i wywołuje uczucie szczęścia i dlaczego, chętniej po jego nuty sięgają kobiety?

Autorka pisząc Tajemnice pachnidła, zainspirowała się powieścią Pachnidło Patric...

kasia900 | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

Agata Wasilenko jest autorką kilku książek o zapachach, np. Leksykon perfum i Świat perfum. Pisze również na ten temat artykuły w gazetach: Rzeczpospolita i w Piąta Aleja. Jej zainteresowania to również horoskopy i magiczne rytuały, o których również napisała osobne książki.

Tajemnice pachnidła powstały dzięki przeczytanej przez autorkę książce pt. Pachnidło Patricka Suskinda. W swojej książce, Agata Wasilenko objaśnia sekrety perfum, zdradza tajniki ich powstawania i mieszania oraz opisuje znane światowe marki, a co najważniejsze jaki one mają wpływ na nasze zachowanie.

Autorka przybliża nam proces powstawania perfum i jak się wcale nie spodziewałam jest on długi i żmudny. Kobieta analizuje składy perfum, odkrywa tajemnice aromatów drzewnych lub kwiatowych oraz obala mity dotyczące feromonów, ale też i afrodyzjaków.

Jest to całkiem dobra książka, która wprowadza nas w świat magicznego zapachu zamieszczonego w szklanym flakoniku. Niepodważalny jest fakt, że autorka włożyła w książk...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto