Tajemnica Marii Magdaleny

Wydawnictwo: M
religia

Od grzechu do świętości -Tajemnica Marii Magdaleny Autor książki Kto zabił Jezusa ukazuje w najnowszej publikacji tych, którzy pod sztandarami feminizmu i źle pojmowanej nowoczesności, zniekształcają prawdę o Marii Magdalenie. W porywającym, rzetelnie udokumentowanym eseju autor staje w obronie treści Nowego Testamentu. TAJEMNICA MARII MAGDALENY nie jest tylko próbą odkłamania i obrony...

Od grzechu do świętości -Tajemnica Marii Magdaleny

TAJEMNICA MARII MAGDALENY nie jest tylko próbą odkłamania i obrony jednej z największych świętych w dziejach Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim „apologetycznym wykładem wiary na temat autentyczności i historyczności Pisma Świętego” (Sławomir Cenckiewicz).

źródło opisu: http://www.mwydawnictwo.pl

źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl

kotusia | 2018-12-13

Lepsza jest jego książka o Lutrze, na pewno ciekawsza.

Adrian F | 2018-03-19
Przeczytana: 18 marca 2018

Książka dosyć krótka, za to pełna treści. Pan Lisicki po mistrzowsku polemizuje z różnego rodzaju "autorytetami", którzy wszędzie widzą dyskryminację, zbyt mało praw kobiet, gejów, mniejszości narodowych i kogo tylko jeszcze można wymyślić. Sporym zaskoczeniem dla mnie jest duża ilość humoru autora. Jest on specyficzny i ironiczny, ale tym bardziej pokazuje stan wiedzy różnych "teologów" z którymi autor nie do końca się zgadza. Mimo wszystko książka jest ciężka w odbiorze i topornie się ją czyta, za co lekko obniżam ocenę.

Przemysław Zyra | 2017-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, X2017
Przeczytana: 05 września 2017

Autor, powołując się jedynie na treści Pisma Świętego oraz wiedzy historycznej dotyczącej czasów w nim opisywanych, stara się ukazać kłamliwość tez stawianych przez innych "badaczy" biblii. Chodzi o teorie mówiące o Marii Magdalenie jako żonie Jezusa bądź też jako pierwszym i najważniejszym apostole. Teorie oczywiście w znakomitej większości stawiane są przez osoby niechętne Kościołowi. Zadają sobie jednak trud prowadzenia pseudobadań tekstów by podważyć podstawy wiary katolickiej.
Pan Lisicki przedstawia więc najpierw kontekst kulturowy, w którym działy się biblijne wydarzenia, a następnie wiele miejsca poświęca samej postaci Marii Magdaleny. Mimo iż sam przedmiot badań (Ewangelie) nie jest długi, to autor wyciąga zeń wiele informacji, które dla niejednego czytelnika (w tym także mnie) są czymś nowym. Z jednej strony dziwię się czasem, że ludzie czerpią religijną wiedzę z książek Dona Browna, a z drugiej zorientowałem się, że moje postrzeganie Marii Magdaleny bazuje na obrazie z...

mamalgosia | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 marca 2014

Uff.. Nie wiem dlaczego ciągle to sobie robię - z uporem godnym lepszej sprawy czytam książki Pawła Lisickiego. I mój problem z nimi nie leży w tym, że są słabe, ja po prostu zupełnie nie zgadzam się z drogą, którą dziennikarz ten podąża. Nie rozumiem i nie umiem zaakceptować jego poglądów i sposobu ich prezentowania. Mimo wszystko czytam jego książki. Dlaczego? Bo dotyczą interesujących tematów, a ja czasem lubię się podenerwować.
Po szukaniu odpowiedzalnych za śmierć Jezusa, tym razem Lisicki postanowił rozprawić się z Marią Magdaleną, a faktycznie z feministkami. Od czasu sukcesu książki Dana Browna "Kod Leonarda DaVinci" do publicznej świadomości dotarł fakt istnienia ewangelii gnostyckich i teorii o świętym Graalu. Każda z tych teorii opiera się na świetnie znanym nam z Pisma Świętego fakcie zmartwychwstania Jezusa. Jednak kontrowersje zaczynają się, kiedy próbujemy ustalić, komu pierwszemu się objawił. Czy była to Maria Magdalena czy może jednak Piotr. Problem ten, błachy z...

MARIA MAGDALENA - ŚWIĘTA CZY GRZESZNICA?

Paweł Lisicki to dziennikarz, krytyk literacki i pisarz, którego publikacje krążą wokół tematów teologiczno-filozoficznych dotykając kwestii wiary współczesnego człowieka. Czy dzisiaj książki tego typu są potrzebne i mogą wydawać się atrakcyjne? Powiem więcej. W czasach, gdy młodzi ludzie powoli przestają mieć w zwyczaju uczęszczanie do kościoła i na lekcje religii, za to świetnie orientują się w rewelacjach zawartych w fikcji Dana Browna pt. „Kod Leonarda da Vinci”- książki Lisickiego zaczynają spełniać swego rodzaju misję. Można było przekonać się o tym podczas czytania poprzedniej książki tego autora. „Kto zabił Jezusa. Prawda i interpretacje” (recenzja TUTAJ) jest odpowiedzią na skrzywienie i wypaczanie historii. Na pierwszy rzut oka książka wydawać się może nieco kontrowersyjna, a nawet sprzeczna z oficjalną nauką Kościoła, bowiem autor pozwala sobie wdać się w polemikę ze słowami papieża Benedykta XVI. Po głębszej analizie okazuje...

darekolsztyn | 2014-06-14

Maria Magdalena jest to niewiasta o której wypowiadają się karty Nowego Testamentu jako osobie często towarzyszącej Jezusowi z Nazaretu. Na przestrzeni dziejów wyrosło wokół niej dużo legend i hipotez. Nie wiemy dokładnie kim naprawdę była. Nie wiemy czy jej drugie imię Magdalena jest imieniem własnym czy raczej nazwą miejscowości z której pochodziła.
Czy kobieta ta powinna być jak chcą tego niektórzy badacze utożsamiana z innymi kobietami z Nowego Testamentu – z nawróconą jawnogrzesznicą albo z siostrą Marii i Łazarza z Betanii?
Dlaczego wiele osób łączy ją z mitami o świętym graalu, templariuszami lub kodem Leonarda da Vinci?
Czy słusznie należy Marię Magdalenę uznawać za utajnioną przez Kościół żonę Jezusa Chrystusa?
Jaka jest różnica pomiędzy historyczną, a dzisiejszą Marią Magdaleną?

Na te oraz inne pytania próbuje odpowiedzieć Paweł Lisicki w książce - Tajemnica Marii Magdaleny. Fakty i mity. Powinna ona stanowić dobrą odpowiedź na wszelkie „hipotetyczne” i „spiskowe”...

Ludzie od wieków dążyli do poznania prawdy o tym skąd się wywodzimy i kim jesteśmy. Nie ustajemy w poszukiwaniach, ponieważ stale odczuwamy głód wiedzy.

Dążymy do prawdy o tym, co miało miejsce w przeszłości, dlatego archeolodzy odkopują stare kości dinozaurów.

Socjolodzy wyjaśniają jak żyli nasi przodkowie, a historie, które nas otaczają stają się po części naszymi przeżyciami.

W momencie, gdy wziąłem do ręki nową książkę Pana Liseckiego pod tytułem Tajemnica Marii Magdaleny poczułem gęsią skórę. Nie wiedziałem, czego się spodziewać.

Zastanawiałem się, co mam o tym myślec. Nawet niewierzący doskonale zdają sobie sprawę z roli, jaką odegrała towarzyszka Jezusa.

Bazując na przekładzie starożytnej Biblii możemy przypuszczać, że była ona bardzo pilną uczennicą i ewidentnie bez niej w dziejach ludzkiej myśli chrześcijaństwo wiele by straciło.

Nie można pominąć tego, że kobiety za życia Jezusa niewiele miały do powiedzenia, bo ich rola sprowadzała się do usługiwania...

Maialis | 2014-04-17
Przeczytana: 09 marca 2014

Autor w swojej książce pokazuje, w jaki sposób współczesny świat zniekształca historię Marii Magdaleny, próbując dostosować jej biografię do współczesnych potrzeb. Powołując się na inne dzieła literackie, poświęcone temu zagadnieniu, autor obala lub potwierdza przedstawione w nich tezy.

Problem z Marią Magdaleną polega na tym, że tak naprawdę wiemy o niej niewiele. Poszła za Jezusem, który wyrzucił z niej siedem demonów, i to ona powiadomiła uczniów, że Jezus zmartwychwstał i... w zasadzie to, czego możemy być pewni, kończy się w tym miejscu. Przez wieki uczyniono z niej jawnogrzesznicę, która nawróciła się i poszła za Panem czy nawet żonę Jezusa... W swojej książce Paweł Lisicki systematycznie obala i tłumaczy wszelkie zawiłości jej losów.

Niewątpliwie, autor wykonał wielką pracę, przygotowując się do napisania tej książki. Ilość źródeł, na jakie się powołuje, pokazuje, że na ich studiowaniu spędził wiele godzin. Wytyka błędne interpretacje nie tylko osobom zajmującym się...

K-czyta | 2014-04-10
Przeczytana: kwiecień 2014

Najpierw wydawało mi się, że „Tajemnica Marii Magdaleny” na pewno mnie zainteresuje i chciałam ją przeczytać. Kiedy już trafiła w moje ręce położyłam ją na półce ze względu na bardziej jednak w tamtym momencie kuszące tytuły. Z biegiem czasu musiałam zmierzyć się z faktem, że zupełnie przeszła mi ochota na lekturę książki Pana Lisickiego i to bez jakiegoś konkretnego powodu. Po prostu impuls, który sprawił, że się na nią zdecydowałam jakoś wyparował, pozostawiając po sobie jedynie przeczucie, że to będzie ciężka przeprawa.

A jednak koniec końców nie było wcale tak źle – kolejne strony pozwoliły mi odkryć, że w tym, co ma czytelnikowi do przekazania autor jest naprawdę wiele intrygujących informacji. Nie mogę napisać, że tak zupełnie zatopiłam się w lekturze i pochłonęłam ją z wypiekami na twarzy. Ale zdecydowanie doceniam pracę jaką włożył Paweł Lisicki w jej napisanie, starając się zanalizować, wyjaśnić, a często nawet rozłożyć na czynniki pierwsze wszystko to, co związane z...

Bartłomiej Grabowski | 2014-02-18
Przeczytana: 16 lutego 2014

W ubiegłym roku miałem okazję poznać publikacje, która sporo namieszała wśród zwolenników teorii antychrześcijańskich, mam na myśli książkę pod tytułem Kto zabił Jezusa? Pawła Lisickiego. Kontynuacją tejże publikacji (tak sądzę) jest nowy dokument autora pod tytułem Tajemnice Marii Magdaleny. Jest to kolejna próba obalenia mitów związanych z historyczną postacią, tak ściśle powiązana z wiarą chrześcijańską.

W Kto zabił Jezusa? Pokazywałem, do czego prowadzi niektórych komentatorów nowa wrażliwość po Holocauście. Podobne skutki pociąga za sobą przyjęcie ideologii feministycznej. I w jednym, i w drugim przypadku traktuje się teksty Nowego Testamentu jak z góry podejrzane. Nie jest ważne to, co mówią, bo to, co mówią, pokazuje tylko świadome zamiary autorów. Ważniejsze jest to, o czym milczą, albo też o czym mówią półgłosem.1

Na celowniku autora pojawiła się kobieta, Maria Magdalena, o której tak naprawdę wiemy niewiele i jak to jest zwykle z podobnymi postaciami, łatwo staje się...