Diabły polskie

Seria: Świat baśni
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
jagarkar

Magiczny świat diabłów to zrujnowane zamczyska, lochy, szlacheckie dwory, wiejskie chaty, moczary... Czarty polskie bardzo różnią się od swych cudzoziemskich kolegów. Wolą pić gorzałkę, leniuchować i psocić niż składać raporty Lucyferowi z liczby pozyskanych dla piekła dusz ludzkich. Poznajemy różne typy tych niezwykłych istot - diabły szlacheckie, mieszczańskie i chłopskie. Można spotkać między nimi czarty mądre, bogate i dostojne, oraz głupie i biedne. Diabły polskie wprawdzie starają się szkodzić ludziom, ale sprytem i odwagą można je zapędzić w kozi róg, oszukać i zmusić, aby służyły człowiekowi. Nie krzywdzą niewinnych i biednych ludzi, ale z zapałem prześladują tych, którzy sobie na to w pełni zasłużyli.

Książka zawiera utwory autorstwa: Witolda Bunikiewicza, Kazimierza Władysława Wójcickiego, Lucjana Siemieńskiego, Gustawa Morcinka, Romana Zmorskiego oraz Antoniego Józefa Glińskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=461

czytampowoli | 2018-02-21
Przeczytana: 26 października 2015

Wydaje mi się, że...to nie są baśnie dla najmłodszych. Sama postać diabła jest dla dzieci wystarczająco straszna, a żeby poświęcić huncwotowi całą baśń przed snem, to jako rodzic zagwarantujemy sobie nieprzespaną noc i zasikane prześcieradło :)
A już bez żartów.. w tych baśniach postać diabła jest nie tyle straszna, co niezrozumiała dla najmłodszego czytelnika. Wszystko przez czasy w których dzieje się akcja baśni, starodawny język i opis zapomnianych tradycji. To są naprawdę ciekawe i mądre opowieści, ale jeśli jednak chcemy nabyć tą książkę dla dzieci, to nada się ona dla ucznia min. 4 klasy.
Baśnie zobrazowane są kolorowymi i czarno-białymi ilustracjami, co może być pomocne w wyobrażeniu sobie starodawnego oprzyrządowania lub dekoracji izb. Autorką ilustracji jest Jolanta Ludwikowska, której należą się brawa za wykorzystanie stylu baśniowego i mrocznej atmosfery towarzyszącej wierzeniom w diabły i chochliki.

Książka spodoba się też starszemu gronu czytelników. Wyczytać w niej...